Informacje

10.03.2017 08:23 bedą w 17 miejscach

Pieszy nadchodzi, włączają się lampy. Takich przejść będzie więcej

SERWISY:


Czujnik ruchu wykrywa pieszego, aktywują się odblaskowe lampy, które ostrzegają podjeżdżających do zebry kierowców. Tak działa "aktywne przejście". Jedno z nich drogowcy testują na Targówku.

"W ubiegłym roku pilotażowo aktywne przejście wybudowaliśmy na ulicy Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim" – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Lampy i czujniki

Na czym polega to rozwiązanie? W dużym skrócie ostrzega kierowców o tym, że do pasów zbliża się pieszy. Jest to możliwe, dzięki systemowi wykrywania złożonego z czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 ("przejście dla pieszych") z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

W praktyce wygląda to tak: gdy pieszy podchodzi do zebry wykrywa go czujnik. Przesyła sygnał do elementów odblaskowych i lamp, a te się włączają. "To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu" – zaznaczają drogowcy.

I dodają, że właśnie ogłosili przetarg na montaż aktywnych przejść w 17 miejscach na terenie Warszawy. Powstaną w tych miejscach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. Popiełuszki – Gojawiczyńskiej, Krasińskiego – Czarnieckiego, Mickiewicza – Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Wybrzeże Helskie – most Śląsko-Dąbrowski, Grochowska – Mińska, Waszyngtona – Niekłańska, Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. Niepodległości – Lenartowicza i al. KEN – Telekiego.

Wykonawcy wybrani w przetargu będą odpowiedzialni za opracowanie pełnej dokumentacji technicznej oraz budowę przejść w terenie. Prace powinny zakończyć się do połowy października. Chętni mają czas na zgłaszanie się do 20 kwietnia do godz. 10.00.

Mniej wypadków

Urzędnicy ratusza podają, że w porównaniu z 1990 r. liczba wypadków spadła o 64 procent, zaś w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano spadek o 43 procent. - Systematycznie spada też liczba ofiar śmiertelnych: w 1990 r. na warszawskich drogach zginęło pięciokrotnie więcej osób niż w 2015 r. W 2015 roku odnotowano o 147 wypadków mniej niż w roku poprzednim – to spadek o 13 proc. w ciągu roku – wylicza ratusz.

Jednak w 2016 roku wypadków było nieco więcej niż w 2015 roku – wstępne dane podają liczbę 922 (wzrost z 905). Wzrosła też liczba rannych rannych (z 1032 do 1055). Za to zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych (z 62 do 54 osób). W 2015 r. na drogach zginęło 35 osób, w 2016 roku – 33. Warto zaznaczyć, że piesi stanowią ponad 60 procent ofiar.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Brak miejsca do parkowania? Dla tych kierowców to nie problem. Postanowili swoje auta zostawić na przejściu dla pieszych. Nie przejęli się nawet bliskością... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »