Informacje

12.05.2017 14:55 uroczystości na powązkach

Ostatnia droga Wiktora Osiatyńskiego

SERWISY:

Człowiek mądrego serca i czułego rozumu, mentor, autorytet, który zawsze stał po stronie praw człowieka - tak mówili rodzina i przyjaciele o zmarłym profesorze Wiktorze Osiatyńskim, który w piątek spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Byłeś Polakiem, Europejczykiem, obywatelem świata - tak o zmarłym powiedział były minister kultury, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Waldemar Dąbrowski. Dodał, że Osiatyński był "człowiek mądrego serca i czułego rozumu".

"Cywilna odwaga obywatela"

Jedną z ważniejszych rozmów z ojcem wspominała córka prof. Osiatyńskiego - Natalia. - Mój tata wtedy powiedział, że nie ma wątpliwości, iż sensem życia, celem życia, jest pomnażanie ilości życzliwości między ludźmi - mówiła.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który był uczniem prof. Osiatyńskiego, podkreślał, że szukał on w każdym z nas tego, co najlepsze.

- Był autorytetem w dziedzinie tego, jak godnie żyć do końca - powiedział natomiast prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Dodał, że Wiktora Osiatyńskiego cechowała cywilna odwaga obywatela.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele świata kultury, nauki, polityki, w tym m.in. ks. Adam Boniecki, reżyser Agnieszka Holland, amerykański finansista George Soros i prezydent Słupska Robert Biedroń.

Zmarł po chorobie

Wiktor Osiatyński zmarł 29 kwietnia w wieku 72 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Studiował prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk. Uzyskał stopień naukowy doktora w zakresie socjologii. Następnie otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.

W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Antioch w Los Angeles, Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, brał udział w pracach nad przygotowaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997.

Profesor Osiatyński był również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajął się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym o alkoholizmie. Był autorem publikacji poświęconych alkoholizmowi i współtwórcą Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jednego z programów Fundacji im. Stefana Batorego.

Był laureatem wielu nagród. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pytanko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 18:34 ~pytanko

  Soros wam nie przeszkadza ?

 • bog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 17:52 ~bog

  Bez krzyża...Jakby zamówili ze 40 mszy za kilka(naście) tysięcy, to na pewno byłby zbawiony. Życie się nie liczy. Liczy się ksiądz na pogrzebie.

 • POLAK I KATOLIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 17:10 ~POLAK I KATOLIK

  Polak Katolik~Polak Katolik

  Taki pogrzeb bez księdza to wstyd dla całej rodziny. I co z niego za autorytet? A o księdzach Bonieckim i Lemańskim też to świadczy, że tam byli.  A jakie Ty trollu masz moralne prawo oceniac - profesora i ten pogrzeb. nie kazdy musi miec pogrzeb religijny. i nalezy to uszanowac. A ze byli jego przyjaciele ksieza na swieckim pogrzebie to nic im nie ujmuje.

 • MasterYoda najgorszy sort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 16:52 MasterYoda…

  era~era

  Lemański i Biedroń !!!.To mówi wiele.A na tablicy zamiast śp. i krzyża jest listek.

  Na twojej tabliczce będzie symbol debilizmu

 • Polak Katolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 16:39 ~Polak Katolik

  Taki pogrzeb bez księdza to wstyd dla całej rodziny. I co z niego za autorytet? A o księdzach Bonieckim i Lemańskim też to świadczy, że tam byli.

 • era

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 15:24 ~era

  Lemański i Biedroń !!!.To mówi wiele.A na tablicy zamiast śp. i krzyża jest listek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »