Informacje

21.01.2014 14:20 kolejny dzień z utrudnieniami

Opóźnienia i gigantyczne nerwy. Kolej przegrywa z zimą

SERWISY:

Intercity zwróci 100 proc. ceny biletu, jeśli opóźnienie pociągu przekroczy 120 minut - zapowiedziała minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska we wtorek. Jednocześnie tłumaczy, że trudna sytuacja dotyczy tylko 3 proc. pociągów. Kolej twierdzi, że robi, co może, ale wszystkiemu winny jest atak zimy i "skrajnie trudne" warunki meteorologiczne. W całym kraju pociągi mogą mieć dzisiaj od 70 do 300 minut opóźnienia.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych. m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi, jest otwartych przez całą dobę. Są tam wydawane ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych.

We wtorek po południu największe opóźnienie, w stosunku do rozkładu dla stacji Warszawa Centralna, miały pociągi:

- Jelenia Góra - Warszawa Wschodnia ("Karkonosze") - 384 minuty

- Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia ("Baczyński") - 119 minut

- Kraków Płaszów - Olsztyn Główny - 73 minuty

- Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia - 76 minut

>>> SPRAWDŹ AKTUALNE OPÓŹNIENIA NA KONKRETNYCH STACJACH <<<

Na największych dworcach, m.in. Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna – pojawią się informatorzy mobilni.

Problemy miały też lokalne pociągi.

W kraju sytuacja wygląda dużo gorzej.

>>> NAJNOWSZE INFORMACJE O OPÓŹNIENIACH NA PORTALU KONTAKT24. REKORDZISTA STAŁ 25 GODZIN <<<

Czytaj też: Utknęli w Wielkopolsce

Najpoważniejsze utrudnienia występują w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na 1400 uruchamianych obecnie pociągów największe opóźnienia dotknęły 35. To ok. 3% wszystkich połączeń. Dla pasażerów na dworcach i w opóźnionych pociągach przewidziano ciepłe napoje i przekąski, podróżni korzystają z zapewnionej komunikacji zastępczej oraz na bieżąco informowani są o utrudnieniach.

Szukają innych rozwiązań

Obecny na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że we wtorek 25 pociągów ma opóźnienie ponad 120 minut, 35 pociągów ponad 60 minut, a 59 pociągów jest odwołanych. Dodał, że do tej pory udało się oczyścić z lodu ok. 500 km sieci trakcyjnej, trzy razy tyle jest jeszcze oblodzona.

Dodał, że kolejarze szukają też innych rozwiązań, takich jak komunikacja autobusowa lub przejazd innymi pociągami; bilet, który pasażerowie wykupili na odwołany skład, byłby ważny.

Ocenił, że kolej do zimy jest dobrze przygotowana. Przyznał jednocześnie, że kolejarzom trudno walczyć z panującymi warunkami pogodowymi. - O wiele łatwiej jest walczyć ze śniegiem, mrozem, a oblodzenie sieci powoduje, że te pociągi nie jadą - tłumaczył.

Zwrócą za bilet, ale...

Bieńkowska podkreśliła, że PKP Intercity będzie zwracać 100 proc. wartości biletów tym pasażerom, których pociągi były opóźnione o więcej niż dwie godziny, mimo że regulacje unijne mówią o zwrocie tylko 50 proc. wartości biletów w takich sytuacjach.

- Pasażerowie w sytuacji opóźnienia pociągu powyżej 2 godz. mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilet w wysokości 50 proc. Mamy już deklarację i procedurę, że PKP Intercity będzie zwracać pełną wartość tych biletów - mówiła wicepremier.

Nie tylko oblodzona trakcja

Poza problemami z oblodzeniem sieci trakcyjnej, kolejarze borykają się także z awariami taboru, zamarzaniem rozjazdów i pękaniem szyn. Jak zastrzegł Pawłowski, te usterki są usuwane na bieżąco i nie powodują aż takich problemów jak oblodzenie sieci.

Bieńkowska odniosła się też do swojej poniedziałkowej wypowiedzi w TVN 24, kiedy to pytana, co powie pasażerom opóźnionych pociągów, odparła: "sorry, ale taki mamy klimat".

- Jeżeli państwo ode mnie oczekują, że ja będę mówiła gładkie słowa, wygładzone przez PR-owców i medialne, bardzo ładne, to się państwo tego ode mnie nie doczekają. Ja nigdy nie kłamię, zawsze mówię prawdę i jeżeli (...) będziecie chcieli wyrwać z kontekstu pół zdania, to pewnie wam się to uda - tłumaczyła te słowa na wtorkowej konferencji Bieńkowska.

120 usterek

W poniedziałek w całym kraju wystąpiło ponad 120 usterek wywołanych oblodzeniem trakcji. W poniedziałek opóźnienia pociągów sięgały w niektórych przypadkach nawet kilkuset minut.

Z powodu pogody problemy mają także lotniska. Marznący deszcz i warunki na poznańskim lotnisku spowodowały, że nie odleciały z niego we wtorek rano trzy samoloty.

MRÓZ ZATRZYMAŁ POCIĄGI. BIEŃKOWSKA: "SORRY, MAMY TAKI KLIMAT"


1588 minut opóźnienia

Jak informowało PKP Intercity, pociąg Karkonosze relacji Warszawa Wschodnia-Jelenia Góra, który miał planowo wjechać do Wrocławia Głównego o godz. 5.35 miał według stanu na godz. 6.30 1588 minut opóźnienia (przed godz. 7 pociąg dotarł do celu).

Pociąg Baczyński, który wyjechał z Warszawy Wschodniej miał docelowo dojechać do Wrocławia o godz. 23.34. Jego opóźnienie wynosiło 411 minut.

js/tka/par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »