Informacje

21.01.2014 14:20 kolejny dzień z utrudnieniami

Opóźnienia i gigantyczne nerwy. Kolej przegrywa z zimą

SERWISY:

Intercity zwróci 100 proc. ceny biletu, jeśli opóźnienie pociągu przekroczy 120 minut - zapowiedziała minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska we wtorek. Jednocześnie tłumaczy, że trudna sytuacja dotyczy tylko 3 proc. pociągów. Kolej twierdzi, że robi, co może, ale wszystkiemu winny jest atak zimy i "skrajnie trudne" warunki meteorologiczne. W całym kraju pociągi mogą mieć dzisiaj od 70 do 300 minut opóźnienia.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych. m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi, jest otwartych przez całą dobę. Są tam wydawane ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych.

We wtorek po południu największe opóźnienie, w stosunku do rozkładu dla stacji Warszawa Centralna, miały pociągi:

- Jelenia Góra - Warszawa Wschodnia ("Karkonosze") - 384 minuty

- Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia ("Baczyński") - 119 minut

- Kraków Płaszów - Olsztyn Główny - 73 minuty

- Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia - 76 minut

>>> SPRAWDŹ AKTUALNE OPÓŹNIENIA NA KONKRETNYCH STACJACH <<<

Na największych dworcach, m.in. Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna – pojawią się informatorzy mobilni.

Problemy miały też lokalne pociągi.

W kraju sytuacja wygląda dużo gorzej.

>>> NAJNOWSZE INFORMACJE O OPÓŹNIENIACH NA PORTALU KONTAKT24. REKORDZISTA STAŁ 25 GODZIN <<<

Czytaj też: Utknęli w Wielkopolsce

Najpoważniejsze utrudnienia występują w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na 1400 uruchamianych obecnie pociągów największe opóźnienia dotknęły 35. To ok. 3% wszystkich połączeń. Dla pasażerów na dworcach i w opóźnionych pociągach przewidziano ciepłe napoje i przekąski, podróżni korzystają z zapewnionej komunikacji zastępczej oraz na bieżąco informowani są o utrudnieniach.

Szukają innych rozwiązań

Obecny na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że we wtorek 25 pociągów ma opóźnienie ponad 120 minut, 35 pociągów ponad 60 minut, a 59 pociągów jest odwołanych. Dodał, że do tej pory udało się oczyścić z lodu ok. 500 km sieci trakcyjnej, trzy razy tyle jest jeszcze oblodzona.

Dodał, że kolejarze szukają też innych rozwiązań, takich jak komunikacja autobusowa lub przejazd innymi pociągami; bilet, który pasażerowie wykupili na odwołany skład, byłby ważny.

Ocenił, że kolej do zimy jest dobrze przygotowana. Przyznał jednocześnie, że kolejarzom trudno walczyć z panującymi warunkami pogodowymi. - O wiele łatwiej jest walczyć ze śniegiem, mrozem, a oblodzenie sieci powoduje, że te pociągi nie jadą - tłumaczył.

Zwrócą za bilet, ale...

Bieńkowska podkreśliła, że PKP Intercity będzie zwracać 100 proc. wartości biletów tym pasażerom, których pociągi były opóźnione o więcej niż dwie godziny, mimo że regulacje unijne mówią o zwrocie tylko 50 proc. wartości biletów w takich sytuacjach.

- Pasażerowie w sytuacji opóźnienia pociągu powyżej 2 godz. mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilet w wysokości 50 proc. Mamy już deklarację i procedurę, że PKP Intercity będzie zwracać pełną wartość tych biletów - mówiła wicepremier.

Nie tylko oblodzona trakcja

Poza problemami z oblodzeniem sieci trakcyjnej, kolejarze borykają się także z awariami taboru, zamarzaniem rozjazdów i pękaniem szyn. Jak zastrzegł Pawłowski, te usterki są usuwane na bieżąco i nie powodują aż takich problemów jak oblodzenie sieci.

Bieńkowska odniosła się też do swojej poniedziałkowej wypowiedzi w TVN 24, kiedy to pytana, co powie pasażerom opóźnionych pociągów, odparła: "sorry, ale taki mamy klimat".

- Jeżeli państwo ode mnie oczekują, że ja będę mówiła gładkie słowa, wygładzone przez PR-owców i medialne, bardzo ładne, to się państwo tego ode mnie nie doczekają. Ja nigdy nie kłamię, zawsze mówię prawdę i jeżeli (...) będziecie chcieli wyrwać z kontekstu pół zdania, to pewnie wam się to uda - tłumaczyła te słowa na wtorkowej konferencji Bieńkowska.

120 usterek

W poniedziałek w całym kraju wystąpiło ponad 120 usterek wywołanych oblodzeniem trakcji. W poniedziałek opóźnienia pociągów sięgały w niektórych przypadkach nawet kilkuset minut.

Z powodu pogody problemy mają także lotniska. Marznący deszcz i warunki na poznańskim lotnisku spowodowały, że nie odleciały z niego we wtorek rano trzy samoloty.

MRÓZ ZATRZYMAŁ POCIĄGI. BIEŃKOWSKA: "SORRY, MAMY TAKI KLIMAT"


1588 minut opóźnienia

Jak informowało PKP Intercity, pociąg Karkonosze relacji Warszawa Wschodnia-Jelenia Góra, który miał planowo wjechać do Wrocławia Głównego o godz. 5.35 miał według stanu na godz. 6.30 1588 minut opóźnienia (przed godz. 7 pociąg dotarł do celu).

Pociąg Baczyński, który wyjechał z Warszawy Wschodniej miał docelowo dojechać do Wrocławia o godz. 23.34. Jego opóźnienie wynosiło 411 minut.

js/tka/par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Blondie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2014 11:56 ~Blondie

  bajbus~bajbus

  Brawo Pani Bieńkowska - tak trzymaj.
  Nie przejmuj się ludźmi którzy wiecznie
  narzekają, tylko rób swoje.Wiadomo, że jest zima i warunki pogodowe są takie jakie są. Wybierając się w podróż pociągiem o tej porze trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą.Przyjaciółka mieszka w Kanadzie i gdy padał deszcz zamarzający i oblodzone były przewody elektryczne to pół miasta nie miało prądu i nie było tragedii. U nas już PIS wystąpiłby o dymisję rządu.
  Ludzie opanujcie się i przestańcie narzekać.
  Wypowiedź Pani Bieńkowskiej podbudowała mnie a nie uraziła- Kobieta z ikrą, której brakuje nie jednemu mężczyźnie.
  Mężczyźni bierzcie z Pani Premier przykład.

  Rzeczywiście, mężczyźni mogliby brać przykład z pani wicepremiery jeżeli chodzi o męski sposób myślenia ! JA MAM RACJĘ I ŻADNEJ DYSKUSJI.

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 21:33 ~bajbus

  Brawo Pani Bieńkowska - tak trzymaj.
  Nie przejmuj się ludźmi którzy wiecznie
  narzekają, tylko rób swoje.Wiadomo, że jest zima i warunki pogodowe są takie jakie są. Wybierając się w podróż pociągiem o tej porze trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą.Przyjaciółka mieszka w Kanadzie i gdy padał deszcz zamarzający i oblodzone były przewody elektryczne to pół miasta nie miało prądu i nie było tragedii. U nas już PIS wystąpiłby o dymisję rządu.
  Ludzie opanujcie się i przestańcie narzekać.
  Wypowiedź Pani Bieńkowskiej podbudowała mnie a nie uraziła- Kobieta z ikrą, której brakuje nie jednemu mężczyźnie.
  Mężczyźni bierzcie z Pani Premier przykład.

 • apsik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:52 ~apsik

  Ale ludzie to sa nienormalni jednak, pchac sie w taka zime (z dziecmi) do pociagu! Przeciez wiadomo jakie tam panuja warunki i nie tylko zima. Jak sie wie ze ferie ze zima to bierze sie dzieciaki do autobusu. Moze ludzie tez powinni sie czasem zastanowic, a nie jak bezmyslne stado pchac sie do pkp.

 • leMing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:40 ~leMing

  sory, taki klimat!!!

 • blondi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:36 ~blondi

  sory, taki mamy klimat!!!

 • Ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:47 ~Ben

  głosuj na pis. jak pis będzie rządził to nie będzie oblodzenia linii, nie będzie spóźnień, nie będzie GOGO, nie będzie niczego. o sorry będzie 3 miliony mieszkań i przekopana mierzeja wiślana

 • zażenowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:24 ~zażenowany

  sytuacja z wczoraj z dworca centralnego: pociąg TLK do Łodzi kaliskiej planowy odjazd 17:40 nie wyświetlił się peronie na który miał wjechać, po czasie pojawiła się informacja na głównym holu na tablicach odjazdy/przyjazdy że jest opóźniony 2250min (słownie: TAK - DWA TYSIĄCE DWIEŚCIE DWADZIEŚCIA PIĘĆ MINUT).Zdaje się że ruszał ze wschodniego, dość krótki odcinek jak na nabranie takiego opóźnienia... . Kolejny pociąg do Łodzi 18:35 planowy odjazd, wyświetlił się na peronie, został zapowiedziany że "już wjeżdza na peron", po czym...zniknął z wyświetlaczy, nie wjechał na peron i nie pojawiła się żadna informacja głosowa w którym tunelu zaginął.

  Pozdrowienia dla pani minister - sorry taki mamy klimat? sorry - dymisja...

 • Wengiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:44 ~Wengiel

  Gdzie? Ano, nieużywane zgniły w krzakach na bocznicach i w najlepszym razie nadają się do remontu, jak nie na złom.[cytat_1793663]Gdzie? Ano, nieużywane zgniły w krzakach na bocznicach, do jazdy na pewno się nie nadają.

 • I50 linia metra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:43 ~I50 linia metra

  Kolej przegrywa ze wszystkim, ale sama jest sobie winna. Z takim zarządzaniem kolej stanie właśnie tu, gdzie stoi podczas mrozów: w szczerym polu. Ten stan trwa od dłuższego czasu, a kolejne zarządy nie wyciągają żadnych wniosków z problemów obecnych i wcześniejszych. Żeby mieć do dyspozycji tak olbrzymie pieniądze i nie zmienić systemu zasilania na taki, który działa niezawodnie także podczas trudnych warunków pogodowych, to trzeba mieć ciężką głowę.

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:39 ~pasażer

  W dniu wczorajszym pociąg 16:46 z zachodniej do grodziska stał w polu pond 1,5 godziny - i oczywiście nikt nic nie wiem i nie potrafi powiedzieć. PKP się nigdy nie zmieni - co roku chyba jest coraz gorzej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »