Informacje

03.07.2017 21:54 CHCĄ BY DOTYCZYŁY INTEGRACJI MIESZKAŃCÓW

Nowoczesna: budżet obywatelski wymaga modyfikacji

Budżet partycypacyjny w Warszawie to dobre rozwiązanie, ale widać, że wymaga modyfikacji - uważają politycy Nowoczesnej. Proponują m.in. by projektów było mniej, ale większych i dotyczących spraw, które integrują mieszkańców. Chcą też, by mieszkańcy w większym stopniu konsultowali budżet miasta.

Sławomir Potapowicz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że coraz mniej mieszkańców stolicy bierze udział w wyborze projektów zgłaszanych w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zaznaczył, że w III edycji na projekty oddano 128 tys. głosów, w II – 172 tys., w I – 166 tys. Według Potapowicza w zakończonym w piątek głosowaniu na pomysły zaproponowane w IV edycji "liczba uczestników znów zmalała do około 100 tysięcy".

"Wymaga modyfikacji"

- Tegoroczne wyniki powinny być dla władz miasta wystarczającym sygnałem, że partycypacja mieszkańców stale maleje. I że należy przemyśleć czy dotychczasowa formuła nie wymaga istotnych zmian - ocenił Potapowicz.

Według Pawła Rabieja, kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, budżet partycypacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że proces zgłaszania projektów i pracy nad nimi wymaga modyfikacji.

- Powinien obejmować nieco mniej projektów, ale większych i ważniejszych, realizowanych wokół integrujących mieszkańców wartości, po lepszym procesie deliberacji obywatelskiej i warsztatowym podejściu do opisu projektów - uważa polityk Nowoczesnej.

Jego zdaniem zadowalająca liczba mieszkańców biorących udział w głosowaniu to ponad 200 tys. osób.

W ocenie Rabieja projekty nie powinny zastępować inwestycyjnych i edukacyjnych obowiązków miasta, ale uzupełniać je. - Potrzebne jest rozbudowanie istniejącego procesu o radę przysięgłych, rozstrzygającą ewentualne kwestie sporne - dodał.

Cztery rozwiązania

W związku z tym Nowoczesna zgłasza cztery dodatkowe, wykraczające poza program budżetu partycypacyjnego rozwiązania, które zdaniem polityków tego ugrupowania, zwiększą udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu miejskich funduszy.

- Chcemy zwiększyć partycypację i konsultacje z mieszkańcami na poziomie budżetu miasta, poprzez lepszą informację oraz wprowadzenie obywatelskich paneli mieszkańców i rozbudować istniejący budżet małych inicjatyw lokalnych - mówił Rabiej.

Dodał, że Nowoczesna proponuje też wprowadzenie zielonego budżetu obywatelskiego, z którego byłyby finansowane inicjatywy w zakresie ekologii oraz wprowadzenie partnerstw lokalnych, czyli koalicji przedstawicieli podmiotów ze wszystkich sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańcy oraz przedsiębiorców.

Budżet partycypacyjny

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów. W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafiło 1808 pomysłów.

Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 11:35 ~vtr

  A wystarczyłoby przywrócić budżety dla Rad Osiedli tak jak to było na przełomie wieku.

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 08:49 ~Monika

  Mimo chęci, zaangażowania w projekt nie ma dobrej woli od strony gminy by zrealizować ciekawe propozycje.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 23:20 ~karol

  po co głosować jak potem, jak na ursynowie, burmistrz wstrzymuje realizacje?

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 22:43 ~Krzysztof

  W raporcie końcowym „Skontroluj Jak Działa Budżet Obywatelski w Twojej Gminie” Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, wykonanym w 2016 r., we wnioskach końcowych zapisano:

  „11. Na podstawie monitoringu można stwierdzić, że deklarowane cele, uzasadniające uruchomienie budżetu obywatelskiego w badanych gminach, szczególnie te w zakresie wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego czy partycypacji społecznej, nie są realizowane, przede wszystkim z powodu braku
  w procedurach budżetu obywatelskiego narzędzi temu służących. […]
  12. [...] Są inne metody wspierania aktywności społecznej mieszkańców, które z powodzeniem można wykorzystywać w rządzeniu w samorządzie.”

  Uważam, że taką skuteczną metodą jest mechanizm Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność.

  Krzysztof Kwatera

 • Litości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 22:32 ~Litości

  Budżet partycypacyjny, jego projekty, są wyrazem woli mieszkańców, nie wykonywaniem woli 'Nowoczesnej'!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »