Informacje

14.09.2017 08:34 Do 23 października

Nowe wagony później:
przetarg przedłużony

Metro Warszawskie wydłużyło czas składania ofert w przetargu na nowe pociągi metra. Zainteresowane firmy mogą nadsyłać zgłoszenia do 23 października, a nie - jak informowano początkowo - 27 września.

Informację o nowym terminie wysyłania ofert podał transport-publiczny.pl.

Mowa o ważnym i długo oczekiwanym kontrakcie, w ramach którego Warszawa chce kupić 45 elektrycznych zespołów trakcyjnych, przeznaczonych do obsługi rozbudowywanej drugiej linii metra i doposażenia pierwszej. Zamówienie podzielone jest na dwie części: podstawową i dodatkową. Pierwsza przewiduje dostawę 37 fabrycznie nowych pociągów. Druga natomiast - ośmiu elektrycznych pociągów.

Nowy termin

Przetarg został ogłoszony w maju. Władze stolicy informowały wówczas, że czas na składanie ofert minie 27 września. W środę Metro Warszawskie podało jednak, że termin zostaje wydłużony blisko o cztery tygodnie - do 23 października. Zainteresowanie przetargiem jest niemałe. Jak informuje transport-publiczny.pl, od maja do dziś zamawiający odpowiedzieli na ponad 450 pytań zainteresowanych oferentów.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, kryterium, które zdecyduje o wyborze najkorzystniejszej oferty, będzie przede wszystkim cena (50 procent punktów). Ale oceniane będą także zużycie energii elektrycznej (24 proc.), system utrzymania pojazdu (22 proc.) i ekologia (4 proc.).

Wysuwane rampy

Nowe pociągi, podobnie jak najnowsze z jeżdżących obecnie pojazdy Inspiro Siemensa, będą jednoprzestrzenne. Oznacza to, że z jednego końca na drugi można będzie przejść bez wychodzenia na peron. Nowością mają być za to wysuwane rampy niwelujące odstęp pomiędzy krawędzią peronu a pociągiem.

Realizacja całego zamówienia ma zająć 53 miesiące. Pierwszy pociąg, zgodnie z przetargiem, powinien zostać dostarczony w ciągu 20 miesięcy od chwili zawarcia umowy.

Nowe pociągi bezwzględnie będą potrzebne na 2019 rok, kiedy ukończone mają zostać prace przy rozbudowie metra na Targówek i Wolę.

 

Czytaj więcej o postępach na budowie metra:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »