Informacje

07.12.2013 19:23 plany na przyszły rok

Nowe pasy i ścieżki. Rowerowe plany stolicy

SERWISY:


Miasto planuje budowę 60 km tras rowerowych w przyszłym roku. Między innymi na Świętokrzyskiej czy w al. Jana Pawła II.

Na konferencji prasowej podsumowującej sezon rowerowy w stolicy wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz przypomniał, że w Warszawie jest 361 km tras dla rowerów. Zaznaczył, że w tym roku powstało 39 km nowych dróg dla jednośladów, a na przyszły rok miasto planuje budowę kolejnych 60 km.

Do mostu Gdańskiego

Wśród przyszłorocznych inwestycji Wojciechowicz wymienił m.in. drogi rowerowe w ciągu ulic Prostej i Świętokrzyskiej oraz Okopowej i Towarowej (od ronda Radosława do Prostej), na Trasie AK (łącznie z mostem Grota-Roweckiego), w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do al. Solidarności) i na Sokolej.

Pasy rowerowe mają powstać m.in. na ul. Saskiej, Wóycickiego, Mokotowskiej, Koszykowej, Raszyńskiej i Markowskiej, a także na Obozowej (od ul. Księcia Janusza do al. Prymasa Tysiąclecia) i w al. Wojska Polskiego. Powstanie też kilka łączników istniejących tras, m.in. na ul. Banacha (przejazd przez ul. Żwirki i Wigury) oraz na ul. Słomińskiego (od Międzyparkowej do mostu Gdańskiego).

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że w tym roku podwojono liczbę miejsc parkingowych dla prywatnych rowerów, dopuszczono ruch rowerowy na Nowym Mieście, pl. Piłsudskiego i na buspasie na ul. Królewskiej. Oddano też do użytku kilka dróg rowerowych, m.in. na Trasie Toruńskiej (12 km), na ul. Nowolazurowej (5,4 km), Jagiellońskiej (1,5 km) i Kasprowicza (1,2 km).

CZY WARTO JEŹDZIĆ NA ROWERZE ZIMĄ? POSŁUCHAJ, CO MÓWIĄ EKSPERCI:PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • durphurp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2014 18:38 ~durphurp

  Kierowcy won z centrum. Zostawiać swoje syfiaste potwory w połowie drogi i jak ludzie przemieszczać się transportem zbiorowym, rowerami albo na własnych nóżkach.

  Widzę że większość ludzi nadal nie ma pojęcia o sytuacji i myśli że kiedykolwiek to miasto się odkorkuje jak nadal będą się masowo do niego pakować samochodami. Czy tak trudno zrozumieć że miasta tak duże jak Warszawa Z ZASADY nie są przystosowane na ilość ludzi w centrum jakie z nich wyciska dzisiejsza rzeczywistość? Nie ma tak szerokich ulic i tak cudownych rozwiązań żeby każdy wielomożny pan swój zadek zawiózł w swoim cudownym pojeździe pod biuro czy gdzie tam sobie pracuje. Każde duże miasto świata które rozwiązało problem korków zrobiło to poprzez przerzucenie godzin szczytu z samochodów na metro, autobusy, rowery i ludzkie nogi. Nikt normalny do centrum Londynu, Tokio czy Nowego Jorku nie wciska się własnym samochodem i nawet ichni Jego Ekscelencja Pan Prezes Wojtexu S.A. zostawia samochód w na parkingu publicznym węzła komunikacyjnego i jak każdy wsiada w pociąg czy na miejskie dwa kółka.

  Bo nie ma innej opcji. Jedyny sposób by w przeciągu 2-3 godzin milion ludzi przerzucić z ich domów do ich porannych celów to pakować ich do puszek zabierających po kilka osób na metr kwadratowy, albo sadzać ich na rowery.

 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 12:00 ~piotron

  Brawa i nagroda dla inteligenta który zaprojektował scieżki rowerowe po obu stronach ulicy poligonowej . Zlikwidował miejsca postojowe dla samochodów (gdzie jest to naprawdę duży problem w Warszawie) by zaprojektować ścieżki dla rowerów po obu stronach ulicy ..... bo pewnie po jednej stronie się nie zmieszczą ,tyle ich jeżdzi .....he he .Dobre . Poprostu mistrz architektury użytkowej .

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 11:04 ~hops

  uuuu aaaaaaaa aż 60? a może by się tak inżynier ruchy i inni mądrzy zastanowili jak połączyć juz istniejące ścieżki? chociaż po co, bardzo sensownie można pojeździć kiedy ścieżka urywa się w połowie lub nie ma przejazdów wymalowanych albo ścieżka biegnie po obu stronach jezdni ale kończy w zupełnie śmiesznych miejscach...

 • moint

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 06:38 ~moint

  Tomko~Tomko

  PS.Szkoda, że wszystkim "planistom od ruchu i przestrzeni miejskiej" do łbów nie przyjdzie, że miasto to taki organizm, w którym MUSI być miejsce dla WSZYSTKICH, niezależnie od wybranego sposobu poruszania się.
  PS. Budowa ścieżek, to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie odbywa się kosztem likwidacji istniejących dróg. Generalnie powinny być BEZKOLIZYJNE z ruchem kołowym i pieszym.


  A jak proponujesz to osiągnąć?
  Wyburzyć budynki żeby było gdzie zbudować te drogi dla wszystkich?

  A pełna, absulutna separacja ruchu? Bezkolizyjne wszystko? Wielopiętrowe wiadukty o tunele dla pieszych, rowerzystów i samochodów na każdym skrzyżowaniu?
  Już to widzę - 6-poziomowe skrzyżowanie na rogu każdej osiedlowej uliczki...
  Piękna wizja...

 • NoWay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 00:06 ~NoWay

  Czas skończyć z tą patologią! Potrzebne są szerokie, wielopasmowe ulice po których również rowerzyści będą mogli spokojnie się poruszać (co zresztą czynią, nie korzystając z wytyczonych przy drogach ścieżek)

 • vars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 17:45 ~vars

  tadeke_434~tadeke_434

  może redakcja wysiliła by się i zrobiła mapę

  Po jakiego grzyba ci ta mapa? Każdy rodowity na podstawie nazw ulic, wie gdzie, co i jak.

 • zoili

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 15:55 ~zoili

  kaktus770~kaktus770

  Rowerem to się po wsi jeździ, a nie po mieście. Niestety - im więcej słojów - tym więcej rowerów.

  hahah :)

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 15:19 ~rowerzysta

  kinder~kinder

  "Powstanie też kilka łączników istniejących tras, m.in. na ul. Banacha"... ciekawe czy moc sprawcza widziała "istniejącą już" scieżke na banacha. Strach po tym pieszo chodzić żeby sobie kostki nie skręcić. Tak więc wypadało by ją potraktować jako nieistniejącą i nową zrobić ;)


  Szkoda że komentujący nie zauważył że na Banacha jest już położony asfalt pod ścieżkę rowerową a obok powstaje nowy, równy chodnik

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 13:11 ~Tomko

  Nie wyszło z "drugą Japonią";
  Nie wyszło z "Zieloną Wyspą";
  - to załatwią nam "drugie Chiny za wczesnego Mao" - cały naród na rowery, bo za garść ryżu, znaczy prosa, to już robimy.
  PS.Szkoda, że wszystkim "planistom od ruchu i przestrzeni miejskiej" do łbów nie przyjdzie, że miasto to taki organizm, w którym MUSI być miejsce dla WSZYSTKICH, niezależnie od wybranego sposobu poruszania się.
  PS. Budowa ścieżek, to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie odbywa się kosztem likwidacji istniejących dróg. Generalnie powinny być BEZKOLIZYJNE z ruchem kołowym i pieszym.

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 13:10 ~Rob

  No to w następnym zestawieniu Warszawa będzie już na pierwszym miejscu najbardziej zakorkowanych stolic w Europie. Szczególne gratulacje za pomysł zwężenia Obozowej. No ale przecież tam codziennie jedźi setka cyklistów, więc koniecznie muszą mieć swój pas, bo się na tym na Górczewskiej nie mieszczą. Zwłaszcza że u nas przez cały rok świeci słońce i są cudowne warunki do całorocznego cyklingu. Tylko czemu Verturillo się schowało???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Trawa z rolki na torowisku

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Burzą dawne kino Klub

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ściana bluzgu i nienawiści

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Rowerzyści-widma na ulicach

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Te słupki się zginają

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Siłownia tonęła w błocie. Teraz tonie tylko pół

Siłownia tonęła w błocie. Teraz tonie tylko pół

Są tacy, którzy uważają, że trening nie powinien odbywać się w sterylnych warunkach. Że bez pyłu lub błota i wody wysiłek traci urok. Są też miłośnicy... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »