Informacje

25.08.2017 16:57 14. "Warszawa Singera"

Nieistniejąca sala prób, kantorzy i "Godot" w jidysz

SERWISY:

Koncerty, spektakle, spotkania z artystami i zwiedzanie żydowskiej Warszawy – w stolicy po raz 14. odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Impreza rozpocznie się 26 sierpnia i potrwa do 3 września.

Do największych atrakcji tegorocznej odsłony jednego z najpopularniejszych stołecznych festiwali należy prezentacja głośnego spektaklu "Malowany ptak", stworzonego na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego przez reżyserkę Maję Kleczewską oraz dramaturga Łukasza Chotkowskiego i wyprodukowany przez Teatr Żydowski w Warszawie oraz Teatr Polski w Poznaniu. Zaprezentowany zostanie także "Dybuk" – wcześniejsza praca teatralna tego duetu.

- Pierwszy raz "Dybuk" i "Malowany ptak" zostaną zagrane tak, jak zostało to założone. Jednego dnia, w odstępie dwóch godzin. Oba spektakle stanowią dyptyk o pamięci, trudnych relacjach polsko-żydowskich, które w obecnej sytuacji musimy podejmować na nowo, pamięci i o tym, co teraz - powiedział Chotkowski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zapowiadającej festiwal.

Zaznaczył, że oba przedstawienia łączy motyw nieistniejącej już sali prób Teatru Żydowskiego w Warszawie. - Bardzo dobrze się składa, że akurat w tym roku, kiedy Teatr Żydowski walczy o przetrwanie, przywracamy salę prób, w której aktorzy spędzili całe życie. Scena prób, w której odgrywamy "Dybuka" i "Malowanego ptaka" jest dla nas przestrzenią pamięci o Teatrze Żydowskim, pokoleniach aktorów, którzy w nim grali oraz apelem o to, by Teatr dostał prawowitą siedzibę. To konieczność - dodał dramaturg.

Rewolucyjna interpretacja

"Czekając na Godota" Samuela Becketta wystawione zostanie przez Teatr Yiddishpiel z Izraela. Klasyczna sztuka Becketta zostanie pokazana w rewolucyjnej interpretacji i po raz pierwszy przeniesiona na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.

Wśród teatralnych atrakcji znalazły się także pokazy takich spektakli jak m.in. "A Tourist’s Guide to Warsaw" Hillela Mittelpunkta, spektakl Teatru Żydowskiego z Bukaresztu, "Szabasowa Dziewczyna" Daniela Simona w reżyserii Marcina Sławińskiego, "Miasteczko Kasrylewka" wg Szolema Alejchema w reż. Shmuela Atzmona-Wircera, "Szosza" na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera w reż. Karoliny Kirsz, a także "Sanatorium pod Klepsydrą" – performance Agaty Dudy-Gracz na podstawie tekstów Brunona Schulza z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego.

Przygotowano także program muzyczny. Do najważniejszych wydarzeń koncertowych tegorocznej "Warszawy Singera" należeć będzie koncert kantoralny "Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka" z udziałem m.in. Yaakova "Yanky" Lemmera, Franka Londona, Merlina Shepherda i Patricka Farrella. Koncert odbędzie się w Synagodze im. Nożyków.

W tym roku zagrają także: KROKE, Oleś Brothers and Christopher Dell, Frank London and Friends, Warszawskie Combo Taneczne, Renata Przemyk (wystąpi w repertuarze Leonarda Cohena), Dima Gorelik Trio, The Brothers Nazaroff, Rolf Kuehn and trio Jachna/ Mazurkiewicz/ Buhl, Orkiestra Naxos, Marita Alban Juarez Quartet oraz Clarinet Summit: Ichra Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński), Rolf Kuehn, Christian David, Oleś Brothers.

W tymczasowej siedzibie

Wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu odbywać się będą w tymczasowych siedzibach Teatru Żydowskiego w Warszawie – przy ul. Senatorskiej oraz Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, jak również m.in. na scenach Teatru Kwadrat, Nowego Teatru, w Austriackim Forum Kultury, Synagodze im. Nożyków, Kinie Iluzjon, Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także w przestrzeni Placu Grzybowskiego.

Organizatorzy przygotowali także spotkania z pisarzami. Warszawiacy będą mogli wziąć udział w rozmowach z m.in. Mikołajem Grynbergiem, autorem książki "Rejwach", Moniką Sznajderman, autorką "Fałszerzy pieprzu", Krystyną Naszkowską, autorką "Wygnanych z raju" i Hanną Krall, wokół książki "Fantom bólu". W ramach "Czytelni pisarzy żydowskich" utwór "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima zinterpretuje Andrzej Seweryn, a "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza czytać będzie Jerzy Radziwiłowicz.

Zaplanowano również spotkania wokół nieistniejącej już Warszawy, zburzonej podczas II wojny światowej - warsztaty kuchni żydowskiej, warsztaty języka hebrajskiego, przegląd filmów Aleksandra Forda z lat 1933-48 pod hasłem "Nie tylko Krzyżacy…", pokazy filmów dokumentalnych i wykłady.

 

Czytaj też o sprawie teatru Żydowskiego:

PAP/md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2017 08:43 ~kosa

  Jerzy Kosiński stworzył postać, która jako jedyna na świecie potrafiła godzinami wisieć na rękach. Do tej pory nikomu nie udało się wisieć dłużej niż kilka minut.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 22:01 ~Polak

  to żyjemy w izraelu czy w Polsce? Bogaty izrael i jego obywatele ze świata niech urzadzają u siebie takie cyrki.

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 21:29 ~izi

  mosze znosze~mosze znosze

  Zmarnowane pieniądze na jakieś ickowe kuglarstwo którego nikt nie ogląda.

  widać, że nigdy tam nie byłeś, co by wskazywało, że i w Warszawie najczęściej przejazdem :)

 • r2d2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 18:24 ~r2d2

  Chciałbym zaznaczyć pewien "drobiazg". Otóż Warszawa nie jest miastem żydowskim położonym w Palestynie a stolicą Polski od dość dawna. Nie ma zatem mowy o żadnej żydowskiej warszawie - chyba, że jest coś o czym nie wiem....

 • mosze znosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 18:15 ~mosze znosze

  Zmarnowane pieniądze na jakieś ickowe kuglarstwo którego nikt nie ogląda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »