Informacje

03.01.2013 17:29 zmiany jeszcze w tym roku

Nawet 48 zł miesięcznie za śmieci. Miasto ustala zasady

SERWISY:

W zależność od tego jaki wariant wybierze Rada Warszawy, miesięczna opłata wyniesie nawet 48 złotych. Na specjalnej konferencji prasowej ratusz ujawnił wysokość opłat za wywóz śmieci począwszy od lipca tego roku.

- Skierowaliśmy już do Rady Warszawy projekty uchwał ustalające wysokość opłat za wywóz odpadów - powiedział Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.

Jak dodał, radni zajmą się projektami prawdopodobnie na najbliższej sesji, która ma być zwołana 17 stycznia. Wśród przygotowanych uchwał jedna jest szczególnie ważna, w tym dokumencie są zaproponowane metody naliczania wysokości opłat za wywóz odpadów.

- Daliśmy tutaj dwie alternatywy. Albo metoda naliczania od gospodarstwa domowego, albo od powierzchni lokalu mieszkalnego - tłumaczy Kochaniak.

48 złotych za mieszkanie 60 mkw.

Wiceprezydent wyjaśnił również, że pod uwagę były brane dwie inne metody: od liczby mieszkańców oraz od ilości zużytej wody. Jednak ostatecznie je odrzucono. - Osób niezameldowanych a zamieszkałych na terenie miasta jest od 300 do 500 tysięcy. Ponadto, co najmniej 100 tysięcy mieszkańców nie jest podłączonych do sieci wodnokanalizacyjnej – tłumaczył.

W przypadku, kiedy Rada Warszawy zatwierdzi wysokość opłaty uzależnionej od gospodarstwa domowego, to miesięcznie opłata wyniesie 45 złotych, niezależnie od tego ile osób liczy dana rodzina.

W przypadku, kiedy radni opowiedzą się za metodą naliczania opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego, to za mieszkanie do 60 m kw. zapłacimy 48 złotych. Wychodzi tutaj po 0,80 złotych za mkw. W mieszkaniach od 60 do 120 m kw za każdy kolejny metr dodatkowo zapłacimy 80 proc. stawki.

Będą dopłaty dla najuboższych

Przez pierwsze prawie trzy lata funkcjonowania systemu opłat za odpady, będzie istniał specjalny program dopłat. - Rodziny, które będą spełniały wymogi, będą mogły skorzystać z takiego świadczenia. Jak na razie tylko Warszawa coś takiego ma zamiar wprowadzić - chwali się wiceprezydent. Dochód proponowany przez ratusz to 1 678 zł netto na osobę żyjącą samotnie oraz 1200 zł netto na osobę w tzw. gospodarstwie wieloosobowym.

W takim przypadku, bez względu na metodę obliczania zapłacimy 12,60 za osobę w gospodarstwie jednoosobowym.

Podane stawki dotyczą tych gospodarstw, które będą segregować opady. Pozostali zapłacą  40 procent więcej.

Zmiany od lipca

Od 2012 roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa nakazuje od 1 lipca tego roku, przejąć gminom obowiązek odbioru odpadów komunalnych od swoich mieszkańców.

W Warszawie ma zająć się tym specjalnie powołane Biuro Gospodarowania Odpadami.

Indywidualne umowy, zawierane przez właścicieli nieruchomości, wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, zastąpione zostaną umowami zawieranymi przez miasto. W związku z tym opłaty dotychczas płacone firmom odbierającym śmieci zastąpi zunifikowana dla całego miasta opłata śmieciowa, płacona do miejskiej kasy.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »