Informacje

29.02.2016 15:43 chcą go wpisać do rejestru

Nagły zwrot w sprawie Emilii.
Budynek jednak zabytkiem?

SERWISY:

Barbara Jezierska postanowiła z hukiem rozpocząć urzędowanie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dzień po tym, jak stołeczny konserwator wystąpił z inicjatywą przeniesienia zagrożonego rozbiórką pawilonu Emilii, wszczęła procedurą wpisania go do rejestru zabytków. To całkowicie pokrzyżowałoby plany spółki Griffin - dewelopera, który chce w tym miejscu budować wieżowiec.

O decyzji Jezierskiej poinformowało w komunikacie biuro prasowe wojewódzkiego mazowieckiego konserwatora zabytków.

Barbara Jezierska wszczęła postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego – zgodnie z treścią wniosku "zespołu pawilonu handlowego Emilia" – czytamy.

Wniosek w tej sprawie złożyli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Chcą, by w rejestrze znalazł się dawny pawilon ekspozycyjny oraz wnętrza handlowe, dawna kawiarnia i zaplecze administracyjno-biurowe w przyziemiu i pierwszej kondygnacji budynku mieszkalnego przy ul. Pańskiej, połączone łącznikami nad pasażem między pawilonem i budynkiem mieszkalnym.

"Bardzo dobra wiadomość"

- To znakomity dzień dla aktywistów miejskich. Świetna wiadomość – skomentował z radością w głosie, Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Jak dodał, decyzja Jezierskiej to zmiana, którą aktywiści bardzo czekali. – To krok dla ochrony dziedzictwa, interesu i spuścizny Warszawy. To tym właśnie powinni zajmować się urzędnicy i konserwator. Bardzo popieram tę decyzję – powiedział Śpiewak.

Nie pierwszy raz

Pawilon Emilii już raz próbowano objąć ochroną konserwatorską. W 2012 stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander, w nocy, kilka godzin po sprzedaniu przez Skarb Państwa działki z Emilią wpisał budynek do ewidencji zabytków.

Obie strony transakcji nie wiedziały, że pawilon jest objęty ochroną. Finalnie Emilia została wyłączona z ewidencji zabytków przez ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Rafała Nadolnego.

Jego rzeczniczka wówczas tłumaczyła, że wyłączenie pawilonu z gminnej ewidencji zabytków spowodowane jest tym, że nowe wskazania ministra kultury przekreślają możliwość nałożenia prawnej ochrony konserwatorskiej poprzez włączenie do gminnej ewidencji. - Minister sprecyzował w nich, że ewidencja zabytków jest przeznaczona wyłącznie dla zabytków, a pawilon Emilia jako obiekt współczesny zabytkiem nie jest - mówiła w 2013 roku Agnieszka Żukowska.

Do rozbiórki

Od 2008 roku budynek po sklepie meblowym jest tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzy lata temu firma Griffin Advisors kupiła od skarbu państwa spółkę Meble Emilia wraz z należącym do niej, modernistycznym pawilonem.

Budynek ma zostać rozebrany, a na jego miejscu ma powstać 196-metrowy wieżowiec. Zgoda na rozbiórkę będzie ważna od maja bieżącego roku.

Jak pisaliśmy wcześniej, Michał Krasucki z urzędu stołecznego konserwatora zabytków ma pomysł, by pawilon przenieść bliżej Pałacu Kultury. Firma Griffin podjęła z miastem negocjacje w tej sprawie. Ewentualny wpis do rejestru zabytków całkowicie pokrzyżował by te plany.

Kilkadziesiąt minut po informacji od wojewódzkiej konserwator zabytków do sprawy odniósł się sam inwestor.

Zobacz archiwalny materiał o Emilii z programu "Czarno na Białym":

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »