Informacje

14.01.2016 08:37 co nas czeka?

Most Gdański, al. Jana Pawła II... Znamy plany tramwajarzy na ten rok

SERWISY:


Na około 110 milionów złotych tramwajarze wyceniają najważniejsze inwestycje, jakie będą prowadzić w tym roku. Sprawdziliśmy, gdzie dokładnie zaplanowali prace i jakich zmian można się spodziewać.

Wśród kluczowych inwestycji Tramwajów Warszawskich zaplanowanych na 2016 r. znalazło się kilka odcinków ulic. Urzędnicy zapewniają, że te prace mają zacząć i skończyć w tym roku. Na razie jednak nie mówią, kiedy się odbędą i z jakimi dokładnie utrudnieniami będą się wiązać. - Szczegółowy harmonogram robót torowych na 2016 rok będziemy przedstawiać w terminie późniejszym - mówi Michał Powałka, rzecznik TW.

Gdzie zatem można spodziewać się robót?

Most Gdański, ulica i rondo Starzyńskiego

Tramwajarze na trzy oddzielne inwestycje podzielili prace na odcinku od ulicy Międzyparkowej do ronda Żaba. Wycenili je łącznie na ponad 37 milionów złotych.

I tak wyremontowane ma być m.in. torowisko pomiędzy rondami Żaba i Starzyńskiego. Te prace obejmą również sieć trakcyjną.

Przebudowa czeka także torowisko na samym rondzie Starzyńskiego. Powstanie tam też skręt dla tramwajów jadących od ronda Żaba w ulicę Jagiellońską , w stronę ulicy Ratuszowej.

Zmiany zaplanowano na moście Gdańskim, a dokładnie na drewnianym torowisku. Zostanie przebudowane. - Konstrukcja torowiska wynikać będzie z przeprowadzonej ekspertyzy, która została zlecona Politechnice Warszawskiej – przypomina Powałka.

CZYTAJ WIĘCEJ O DREWNIANYM TOROWISKU NA MOŚCIE GDAŃSKIM

Naprawa czeka również odcinki torowiska odchodzące od mostu - do ronda Starzyńskiego w jedną stronę i do ulicy Międzyparkowej w drugą.

Tramwaj na Tarchomin II

W planach tramwajarzy na ten rok jest także kolejny etap linii tramwajowej na Tarchomin

Po oddanym do użytku rok temu pierwszym odcinku, teraz zapowiadają budowę linii w ul. Światowida od pętli "Tarchomin Kościelny" do pętli Nowodwory.

Powstaną cztery  perony na skrzyżowaniach ul. Światowida z ul. Ordonówny i ul. Stefanika. 

Przebudowany zostanie system odwodnienia jezdni, powstanie nowa sygnalizacja świetlna, przebudowane i zabezpieczone muszą być również sieci wodociągowe i kanalizacyjne znajdujące się pod ziemią. Koszt inwestycji szacowany jest na 41 696 200 zł.

Al. Jana Pawła II

Remont torowiska w al. Jana Pawła II miał odbyć się w 2015 roku, ale – jak pisaliśmy – został przełożony.

>>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT<<<

Teraz tramwajarze zapowiadają, że prace przeprowadzą w tym roku. Przebudowane zostanie torowisko i przystanki. Przeprogramowana ma być również sygnalizacja świetlna i wprowadzony priorytet dla tramwajów. Z zapowiedzi urzędników wynika, że dokończona zostanie wówczas także ścieżka rowerowa.

Te prace wyceniono na 10 mln zł.

Andersa i Solidarności

W przyszłym roku wyremontowane będzie torowisko na ulicy Andersa pomiędzy ulicą Stawki a placem Bankowym. Tutaj także zaplanowano naprawę sieci trakcyjnej.

Prace obejmą też al. Solidarności na odcinku: ul. Jagiellońska – ul. Targowa. Tu zostanie przebudowane torowisko, sieć trakcyjna, powstaną także ścieżki rowerowe. Obie te inwestycje wyceniono na ok. 20 mln zł.

TAK WYGLĄDAŁA INAUGURACJA LINII TRAMWAJOWEJ NA TARCHOMIN:


Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2016 22:01 ~jacek

  my synkiem kochamy tramwaje bo jeździmy codziennie

 • Rty57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 19:25 ~Rty57


  ula~ula

  moze NIK dobierze sie do skóry włodarzom miasta, pod których podlegają Warszawskie Tramwaje. Tam co roku jest remont na Jana Pawła II i zamykane linie z objazdami lub skasowanymi. Kiedys kilkanascie lat nie trzeba było remontowac, a teraz co roku. Dziwne? kto tu trzepie kase panie i panowie z ratusza? Wy jakos tego haniu nie widzicie bo z państwowej kasy podatnika idą pieniądze. Do czasu.
  tyd49~tyd49

  A kto bogatemu zabroni? Tramwajarze mają forsy jak lodu, dodatkowa rzeka pieniędzy płynie do nich jeszcze z Unii Europejskiej i stołecznego ratusza, więc jedynym problemem dla nich jest jak to wszystko wydać.

  Czy dla mieszkańców miasta płyną z tego jakieś wymierne korzyści? Nie zauważyłem. Nie jest ani szybciej ani ciszej ani nawet wygodniej. A dzień bez jakiejś katastrofy na torach jest rzadkim zjawiskiem.


  Katastrofy to w większości wina kierowców albo motorniczych a nie stanu torów. Co do tego, że nic nie zauważyłeś to polecam wycieczkę do Łodzi. Szybko zauważysz różnice, począwszy od w większości zapyziałego i zdewastowanego taboru po nadal liczne torowiska w stanie śmierci technicznej zwane żartobliwie "rollercoasterami" co wynika z tego w jaki sposób czują się pasażerowie tramwaju jadącego po tak krzywych torach.
  To, że różnica między Łodzią a Warszawą jest tak ogromna wynika z tego, że Tramwaje Warszawskie od lat na bieżąco remontują tory i wymieniają tabor. U nas już jest na poziomie europejskim a tam nadal czuć PRL-em.
  Co do remontów w Al. JP II to ten odcinek nie był remontowany od kilkunastu lat, więc nie ma w tym nic dziwnego, że go będą remontowali. Jedyny grzech TW jest taki, że ten remont można było robić razem z przebudową R. ONZ po zakończeniu budowy metra.

 • anna478

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 17:44 ~anna478

  z tego co dowiedziałam się kiedyś w ZTM to w ramach remontu torowiska w Al. Jana Pawła II przystanek HALA MIROWSKA w stronę Dw. Centralnego zostanie przeniesiony pod Halę Mirowską, będzie znajdował się równolegle do istniejącego tam przystanku w stronę Feminy.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 17:28 ~Rafał

  jachu~jachu

  Tramwaje to już przeżytek z XIX i XX wieku. Mieszkańcy Gliwic parę lat temu zlikwidowali u siebie tramwaje.


  Skoro to taki przeżytek, to dlaczego Londyn buduje nowe linie tramwajowe, dlaczego wokół Paryża powstają nowe linie, dlaczego też Berlin rozbudowuje sieć tramwajów?

 • wujot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 14:31 ~wujot

  A czy powstanie w końcu zapowiadany na jesień 2015 lewoskręt z Solidarności w Targową? Niedokończona inwestycja po oddaniu II linii metra.
  Bo niedoczytałem.

 • ytuytu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 13:56 ~ytuytu

  tyuytu

 • dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 12:51 ~dziadek tetryk

  Marian~Marian

  Przydałby się tramwaj na Powązkowskiej

  Już był, ale widać komuś przeszkadzał. :-))

 • amx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 12:20 ~amx

  Czemu tak długo trwa sprawdzanie dokumentów oferentów w zakresie dopuszczenia do udziału w przetargu na Nowodwory ?
  Niedługo upłynie 2m-ce.

 • tg3178

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 12:08 ~tg3178

  wwwiak~wwwiak

  Zamiast w tramwaje ładować tyle kasy niech zainwestują lepiej w nowe ścieżki rowerowe.


  Dróg rowerowych w Warszawie jest dużo za mało i trzeba je ciągle budować. Ale chyba akurat zabranie pieniędzy tramwajom nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli tramwaj najwolniejszy środek transportu w mieście. Tramwaj ma swoje zalety- nie wydziela spalin, nie stoi w korkach.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 12:03 ~qaz

  jachu~jachu

  Tramwaje to już przeżytek z XIX i XX wieku. Mieszkańcy Gliwic parę lat temu zlikwidowali u siebie tramwaje.

  a teraz chcą ich powrotu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie chcą pracować na czarno

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zagrali "Skrzypka..." na placu

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »