Informacje

20.04.2017 19:04 sprawa obcinaczy palców

"Mieli tylko siekierkę. Nie dało się go pociąć, bo szło echo"

SERWISY:

Oskarżony w procesie gangu obcinaczy palców opowiedział śledczym o tym, jak zginęła jedna z ofiar. "Mieli tylko siekierkę i nie dało się go pociąć, bo szło echo od uderzeń. Bali się, że ktoś usłyszy. Kupili brzeszczoty, czyli piłki do metalu. I już kończą, zaraz się go pozbędą" - wyjaśniał.

Te wyjaśniania złożył w śledztwie dotyczącym gangu obcinaczy palców człowiek uważany przez policję za jednego z przywódców tej grupy - 49-letni Grzegorz K. ps. Ojciec. Mówił o tym 22 kwietnia 2016 r. podczas przesłuchania w prokuraturze. W czwartek sąd odczytywał te wyjaśnienia w rozpoczętym kilka tygodni temu procesie o serię brutalnych porwań i zabójstw Grzegorz K. jest jednym z 14 oskarżonych.

Mieszkanie do przyprowadzania panienek

Na razie przed sądem nie mówi wiele, ale potwierdza niemal wszystko to, co opowiadał w śledztwie. A mówił dużo, bo liczy na nadzwyczajne złagodzenie kary, czyli tzw. status "małego świadka koronnego". Podczas blisko 20 przesłuchań opowiadał prokuratorowi i policjantom m.in. o kulisach zabójstwa Hindusa Harisha Hitange. Zaprowadził śledczych do mieszkania na Ursynowie, w którym przestępcy mieli przetrzymywać ofiarę porwania, a następnie brutalnie zabić.

- Mieszkanie, było przy ulicy Jeżewskiego. Ja wynająłem to mieszkanie na lewe nazwisko na prośbę Z. (Piotra Z. ps. Skoti, innego członka gangu - red.). Potrzebował go do ukrywania nielegalnych rzeczy i przyprowadzania panienek - wyjaśnił Grzegorz K.

Później opowiedział o dwóch swoich wizytach w tym mieszkaniu, w połowie 2004 roku.

- W mieszkaniu byli M. i K. (Janusz M. ps. Janek vel Fasola i Andrzej K. ps. Koniu vel Kobyła). Po wejściu zobaczyłem, że stoi tak na boku wielki kosz. Wiklinowy, taki, jakiego używa się do bielizny. Miał 70 cm wysokości i szerokości oraz jakieś 120 cm długości. W trakcie rozmowy zorientowałem się, że nie są sami. Z. dowiedział się, że oni mają kogoś w łazience.  "Co tam, świnię ukrywacie?" Mówiąc "świnia" miał na myśli jakąś panienkę. Z. wszedł do łazienki i zaraz mnie zawołał. Zobaczyłem człowieka, o śniadej twarzy dobrze opalonego. Nie był to Murzyn, ale nie był biały. Siedział po prawej stronie na podłodze, w miejscu przeznaczonym na pralkę. Pamiętam, że miał obcięte dwa palce. Mały i ten obok, nie wiem, jak go nazwać. To był człowiek drobnej postury, nie była to wielka osoba, był w jakichś spodniach i sweterku, bliżej nie umiem ich opisać. Siedział na jakimś kocu, na podłodze – relacjonował Grzegorz K.

Zobacz, co te bydlaki zrobiły

Opowiadał, że "Skoti" miał pretensje do "Janka" i "Konia"”, że go nie uprzedzili, że chcą kogoś trzymać  w tym mieszkaniu. Gdy pożyczali klucz, to mieli tylko "pobalować" dwa dni.

- Na pytanie, jak go tu wnieśli, odpowiedzieli, że w tym koszu. Z garażu podziemnego do windy i z windy do mieszkania – opowiadał dalej Grzegorz K. Pamiętał, że "Skoti" bardzo się zdenerwował i kazał im się wynosić.

Po kilku dniach "Ojciec" jeszcze raz pojechał ze "Skotim" na Ursynów.

- Pytałem Z., czy już się wynieśli. Powiedział, że czyszczą mieszkanie, że się wynoszą - mówił K. podczas przesłuchania. - Gdy weszliśmy, zobaczyłem M. i K. Mieli podwinięte rękawy i zakrwawione ręce. Na podłodze w pokoju stała taka ruska torba, duża, gospodarcza. Z. myślał, że oni sprzątają to mieszkanie. Usłyszałem, że jeszcze nie zdążyli go zabrać. Z. otworzył łazienkę i zobaczył, że w wannie leży poćwiartowany ten człowiek. Był w szoku. Zawołał mnie, żebym zobaczył, co te bydlaki zrobiły z jego mieszkania. Stanąłem w progu łazienki. Widziałem, że ten człowiek miał już odcięte nogi i ręce. Leżał w wannie. Z. powiedział (do "Janka" i "Konia" – red.), że przecież wczoraj już mu mówili, że posprzątali.  Na co tamci odpowiedzieli, że nie zdążyli. Bo wczoraj mieli tylko siekierkę i nie dało się go pociąć, bo szło echo od uderzeń. Bali się, że ktoś usłyszy. I dopiero kupili brzeszczoty, czyli piłki do metalu. I już kończą i zaraz się go pozbędą. I żeby się nie denerwować. Z rozmowy Z. z nimi wynikało, że nie zachowują się normalnie, jakby byli naćpani.

Grzegorz K. relacjonował też jeszcze rozmowę "Skotiego" z "Jankiem" i "Koniem": - Z. mówił, że mieszkanie będzie we krwi, że zostawią po sobie ślady. Że jak będą ciąć, to będą rozbryzgi. Na co oni powiedzieli, że poderżnęli mu gardło, żeby wyleciała wszystka krew do wanny i spuścili wszystko do kanalizacji. I dopiero potem zaczęli go ciąć. Nie wiem, który z nich mówił o podcięciu gardła. Na pytanie co z nim zrobią, powiedzieli, że mają cmentarz za basztą. Mówili o jakichś starych i niemieckich grobach, do których nikt nie zaglądał.

Pokornie błagała

Harish Hitange, Hindus od kilku lat mieszkający i pracujący w Polsce został porwany dokładnie 13 lat temu, 20 kwietnia 2004 r. Najprawdopodobniej przez pomyłkę, bo był kierowcą zamożnego biznesmena. Bandyci od jego bliskich żądali najpierw 2 mln euro. Po negocjacjach zgodzili się na 800 tys. dolarów. Przez trzy miesiące wymienili z członkami rodziny uprowadzonego aż 375 sms-ów. Żona mężczyzny w mediach "pokornie błagała" o jego uwolnienie. Na próżno. Okup nie został przekazany, a Harish Hitange nie odnalazł się do dziś.

Wszystko wskazuje na to, że nie żyje.

Kilku z oskarżonych w procesie gangu obcinaczy palców ma zarzut udziału w porwaniu Hindusa, ale tylko porwania. - Nikomu nie przedstawiliśmy do tej pory zarzutu zabójstwa – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl prokurator Krzysztof Kuciński, autor aktu oskarżenia w tej sprawie.

Czy to oznacza, że opowieść Grzegorza K. o jego wizycie w ursynowskim mieszkaniu prokurator uznał za niewiarygodną?

- To nie tak - odpowiada oskarżyciel. - Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Pewne okoliczności wciąż są weryfikowane. Nie jest tak, że przeszliśmy do porządku dziennego nad wyjaśnieniami Grzegorza K. - zapewnia.

To musi być po złości

Janusz M. ps. Janek vel Fasola oraz Andrzej K. ps. Koniu vel Kobyła to członkowie ursynowskiego odłamu gangu mokotowskiego, którzy poszli na współpracę z prokuraturą. To między innymi dzięki ich wyjaśnieniom śledczym udało się znaleźć nowe dowody przestępczej działalności tzw. gangu obcinaczy palców, ale też współpracującej z nim grupy Rafał B. ps. Bukaciak.

Janusz M. powiedział prokuraturze, że brał jedynie udział w przewożeniu porwanego Hindusa do domu pod Warszawą. - To był dom wolnostojący, z przybudówką albo garażem, w którym był kanał, do którego (Hindus - red.) został wrzucony i czymś przykryty, żeby nie było go widać – mówił "Janek" podczas przesłuchania. Dopiero później, jak relacjonował, dowiedział się, że Hindus nie żyje. Ale kto go zabił i gdzie, tego mu nie powiedziano. – A ja nie pytałem – wyjaśnił.

A co sądzi o wyjaśnieniach Grzegorza K.? - Nie wiem, dlaczego mnie pomawia. To musi być po złości, nie mam innego wytłumaczenia - stwierdził.

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2017 21:28 ~kkk

  Imie i nazwisko zabitego Hindusa wskazuje jasno , że nie byl on muzułmaninem więc dyskusja w tym przypadku dotycząca religii jest nie na miejscu i nie dotyczy sprawy.

 • desert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2017 08:10 ~desert

  Drodzy komentatorzy. W którym miejscu w artykule jest napisane, że oskarżeni są katolikami? Jesteście absolutnie pewni, że są katolikami?
  To tak jak przyjąć z pewnością, że każdy ciemnoskóry to muzułmanin...
  Nie stosujcie podwójnych standardów... To fałszywe

 • rufus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 21:03 ~rufus

  dsw~dsw

  katolicy twierdza ze niosa miłosierdzie a tu jest cos zupelnie odwrotnego ten katolik wyzniania rzymsko-katolickiego winien być skazany na prace w kamieniołomie. Katolicy przestancie gadac głupoty o zagrożeniu ze strony muzułmanów hindusów bo wy sami jestescie zagrożeniem

  Nie każdy wierzący jest faryzeuszem.

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 20:59 Piotru70

  dsw~dsw

  katolicy twierdza ze niosa miłosierdzie a tu jest cos zupelnie odwrotnego ten katolik wyzniania rzymsko-katolickiego winien być skazany na prace w kamieniołomie. Katolicy przestancie gadac głupoty o zagrożeniu ze strony muzułmanów hindusów bo wy sami jestescie zagrożeniem

  Nikt nie mówi że muzułmanie są zagrożeniem, zagrożeniem jest Islam i prawo jakie ze sobą niesie.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 20:05 ~Anna

  Przecież Polacy to najszlachetniejszy naród na świecie i absolutnie niemożliwe jest, by którykolwiek Polak popełnił jakiekolwiek przestępstwo czy zbrodnię. Samo takie twierdzenie podpada przecież pod kodeks karny jako oczernianie Polaków.

  A ci tutaj o jakichś obciętych palcach czy ćwiartowanych zwłokach.

 • dsw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:46 ~dsw

  katolicy twierdza ze niosa miłosierdzie a tu jest cos zupelnie odwrotnego ten katolik wyzniania rzymsko-katolickiego winien być skazany na prace w kamieniołomie. Katolicy przestancie gadac głupoty o zagrożeniu ze strony muzułmanów hindusów bo wy sami jestescie zagrożeniem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »