Informacje

15.02.2016 10:10 ekspert o cennych obrazach

Matejko znaleziony, ale lista wciąż długa. "Poszukujemy 60 tysięcy dzieł sztuki"

SERWISY:


Znalezione ostatnio przez stołeczną policję obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego to drobny wycinek puli poszukiwanych dzieł. Na ministerialnej liście wciąż figuruje
kilkadziesiąt tysięcy pozycji, wśród nich "Portret Młodzieńca" Rafaela Santi. O trudnościach z namierzaniem i odzyskiwaniem zaginionych obiektów opowiadał we "Wstajesz i Wiesz" TVN 24 ekspert domu aukcyjnego.

O najnowszych odkryciach, czyli "Świętym Eligiuszu, patronie dzwonkarzy" Jana Matejki oraz "Hucułkach z dzbankiem" Michała Borucińskiego informowaliśmy w niedzielę. Obrazy udało się przejąć, bo wypłynęły na rynku sztuki i miały zostać zlicytowane.

"Zaginęły setki tysięcy"

- Akurat o tych obrazach było wiadomo dość dużo, bo zostały znalezione jakiś czas temu. Najczęściej wiadomo, że istnieje w bazie poszukiwanych obiektów. Często bez podstawowych danych, bez wymiarów, bez zdjęć. Te informacje są bardzo cząstkowe – tłumaczy Jan Koszutski z domu aukcyjnego DESA Unicum.

Jak podkreśla, baza, która jest prowadzona przez ministerstwo kultury obejmuje ponad 60 tysięcy poszukiwanych obiektów. - A ile ich zginęło? Myślę, ze to są setki tysięcy – twierdzi Jan Koszutski z domu aukcyjnego DESA Unicum.

Zaginęły ze zbiorów muzealnych, prywatnych kolekcji oraz mieszkań, dworków w czasie II wojny światowej i po niej. Najczęściej były rabowane przez Niemców lub wywożone przez Rosjan. - Te z kolekcji prywatnych, także kościelnych są o wiele trudniejsze do znalezienia, bo brakuje dokumentacji - zaznacza ekspert.

Perły na strychu

Sama poszukiwania są żmudne. Trzeba dokładnie obserwować co trafia na światowe aukcje, zidentyfikować, czy to faktycznie poszukiwany obraz, a potem szybko reagować. Ale wiele dzieł, które są "na celowniku" urzędników ministerstwa znajduje się w polskich rękach, a posiadacze nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co mają na ścianie, w schowku albo na strychu. Wiele obrazów nie zostało nigdy sfotografowanych, co utrudnia identyfikację. Zdarza się też, że poprzez niedokładność opisu trafiają się nie te poszukiwane dzieła.

Koszutski podkreśla, że w Polsce prawo chroni właściciela obiektów w dobrej wierze. - Jeżeli coś posiadamy powyżej trzech lat i możemy w jasny sposób określić, że na przykład kupiliśmy go na publicznej aukcji, jesteśmy chronienie przez prawo, jesteśmy właścicielem takiego obiektu – podkreśla.

Co z "Młodzieńcem"?

A co gdybyśmy kupili na aukcji "Porter Młodzieńca" Rafaela – "święty Graal" wśród zaginionych dzieł sztuki?

– Wszyscy go znamy – nawet ktoś kto nie interesuje się rynkiem sztuki wie, że cała Polska szuka "Młodzieńca". Myślę, że tutaj bylibyśmy bezradni wobec sądu. Natomiast w przypadku takiego obiektu jak obraz Michała Borucińskiego, który nikomu tak naprawdę nic nie mówi, ta sytuacja nie jest już tak oczywista – wyjaśnia Koszutski.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MackoWSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 11:36 MackoWSz

  Gęsiarkę odnaleźli.

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:56 ~abcd

  "Obraz powszechnie przypisuje się Rafaelowi i uważa za portret nieznanego mężczyzny. Faktycznie jednak nie ma takiej pewności, gdyż obraz nie jest sygnowany i nieznane są żadne jednoznaczne dokumenty na ten temat. Według innej teorii, jest to autoportret Rafaela; według jeszcze innej, płótna nie namalował wcale Rafael, ale inny malarz włoski." hahaaha

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:45 ~abcd

  "Wszyscy go znamy – nawet ktoś kto nie interesuje się rynkiem sztuki wie, że cała Polska szuka "Młodzieńca".

  Bzdura. Jacy wszyscy? Ja go nie znam, sie nie interesuje i nie wiem ze cala polska go szuka.

 • Grabież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:24 ~Grabież

  Wśród zagrabionych Polsce dzieł sztuki znajduje się również bardzo cenny miedzioryt REMBRANDTA. Przepadł bez śladu w czasie II-ej wojny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Skrzypiące tramwaje na Targowej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie chcą pracować na czarno

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »