Informacje

09.09.2017 15:24 za Sielecką 36/38

Marzena K. walczy o odszkodowanie. Chce ponad 6 milionów złotych

SERWISY:


Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K. żąda od Skarbu Państwa 6,3 milionów złotych. Chodzi o odszkodowanie w sprawie nieruchomości przy Sieleckiej 36/38. Roszczenia do niej K. odkupiła od znanego z handlu nieruchomościami - Marka M.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował proces cywilny, jaki Marzena K. - podejrzana o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych w związku z aferą reprywatyzacyjną - wytoczyła Skarbowi Państwa. Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości walczy o odszkodowanie za "wadliwą decyzję administracyjną" co do nieruchomości przy dawnym adresie Sielecka 36/38. Obecnie w miejscu tym przebiega ulica Gagarina.

Roszczenia od Marka M.

W sprawie tej nieruchomości w 2011 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło jako nieważną decyzję Prezydium Rady Narodowej z 1954 roku o odmowie przyznania dotychczasowym właścicielom tego gruntu prawa własności czasowej. Wcześniej - przed postanowieniem SKO - wszelkie roszczenia do tej nieruchomości nabył od jej spadkobierców znany z obrotu nieruchomościami Marek M. Jednak w marcu 2015 roku odsprzedał te roszczenia Marzenie K. na mocy umowy za 2,2 tys. zł. To dało jej prawo złożenia pozwu.

- Zbyłem swe prawa i roszczenia do tej nieruchomości mniej więcej za cenę ich nabycia, żeby nie mieć już nic wspólnego z tą sprawą - zeznał na rozprawie Marek M. Dodał, że szanse na ewentualne dochodzenie roszczeń ocenił negatywnie, więc był zadowolony, że odzyskał kwotę wyłożoną na ich zakup. Wskazał, że obecnie w miejscu nieruchomości jest ulica, a sprawę odszkodowawczą uznał za "trudną i skomplikowaną".

Sędzia Andrzej Kuryłek zauważył, że powódka wystąpiła o ponad sześć mln zł odszkodowania, czyli "odmiennie oceniła szanse" w tej sprawie.

- To jest taka sytuacja, że ktoś kupuje za pięć złotych los na loterii, a potem ten los odstępuje znajomemu. Nie da się wykluczyć, że los jest wart miliony, ale ja oceniłem, że odchodzę od tych roszczeń - odpowiedział Marek M.

Odroczenie sprawy

W procesie sąd chce jeszcze przesłuchać mężczyznę, od którego Marek M. zakupił roszczenia. Ze względu na podeszły wiek tej osoby i jej stan zdrowia przesłuchanie to ma się odbyć w miejscu zamieszkania świadka, a data posiedzenia ma zostać dopiero ustalona. W związku z tym sąd w piątek odroczył sprawę bez terminu.

Do sprawy przyłączyła się Prokuratora Okręgowa w Warszawie jako "rzecznik praworządności". W marcu Prokuratura Regionalna w Warszawie wniosła sprzeciw od decyzji SKO z 2011 roku w sprawie Sieleckiej 36/38, żądając stwierdzenia jej nieważności jako wydanej z "rażącym naruszeniem prawa". Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

K. żądała lub żąda - w sprawach nieruchomości, do których odkupiła roszczenia - w sumie ponad 30 mln zł odszkodowań, m.in. za "wydanie wadliwej decyzji administracyjnej", za "sprzedane lokale mieszkalne" oraz wynagrodzenia za "bezumowne korzystanie z budynku". Wcześniej dostała ona łącznie 38 mln zł w ramach takich odszkodowań w sprawie innych stołecznych nieruchomości. Miała tego nie ujawnić w oświadczeniach majątkowych jako urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości - za co usłyszała zarzuty.

Miliony za Bracką 23

W lutym warszawski sąd oddalił inne powództwo K. dotyczące nieruchomości przy Brackiej 23 i opiewające na ponad 9 mln zł. W tamtej sprawie K. domagała się "wynagrodzenia za bezumowne korzystanie" z części budynku przez miasto w latach 2005-15, czyli w okresie 10 lat poprzedzających zwrot nieruchomości. Jak poinformowano PAP w Sądzie Okręgowym, orzeczenie to jest prawomocne. Nieprawomocny jest natomiast inny wyrok z czerwca, także dotyczący Brackiej 23. W tej sprawie K. domagała się prawie 10 mln zł odszkodowania za sprzedane lokale w tej kamienicy.

K. była jednym ze współwłaścicieli słynnej działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, wokół której jesienią 2016 roku rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna. Ostatnio komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji orzekła nieprawomocnie o zwróceniu działki miastu.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • igła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2017 09:19 ~igła

  To jest tupet, bezczelna baba

 • KuLla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 22:07 KuLla

  Trafiła kosa na Ziobrę, ale pech.

 • Euron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 19:35 Euron

  T o szczyt bezczelności!!!

 • real1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 19:13 ~real1

  ... trzeba miec tupet ... .

 • Kasa misiu kasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 18:27 ~Kasa misiu kasa

  BA13~BA13

  Trzymam kciuki Pani Marzeno.
  Prawa trzeba przestrzegać obojętnie na to czy jest uchwalone dobrze czy źle.

  Zapominasz, czyja jest ta kasa, którą ona ma zamiar wyłudzić. Twoja też.

 • aag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 18:25 ~aag

  po co jej 6 mln w wiezieniu???

 • inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:42 ~inny

  Ta to tylko by kasę chciała wyciągać. Może czas skazać ją za próbę wyłudzenia kasy to się opamięta.

 • Jeff Lebowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:30 ~Jeff Lebowski

  Ani grosza cwaniaczkom.

 • Zdzichu123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:03 Zdzichu123

  Już byle jaki szykuje kasę !

 • Yaspi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:02 Yaspi

  Tak czy inaczej to są pieniądze podatników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »