Informacje

02.09.2015 20:20 po serii pożarów

Konserwator nakazuje remont
zabytkowej kamienicy przy Łuckiej

SERWISY:

Tylko w sierpniu pustostany przy Łuckiej paliły się dziewięć razy. Jeden z nich to ponad stuletnia kamienica, wpisana do rejestru zabytków. Konserwator chce, by właściciel wreszcie się nią zajął.

Kamienice przy Łuckiej płoną ostatnio niemal codziennie. - W czwartek byliśmy tam dwa razy, w sobotę raz i w niedzielę znów dwa razy - wylicza Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej. I dodaje, że największy był pożar, który wybuchł w niedzielę nad ranem.

- W sobotę paliła się kamienica przy Łuckiej 10, natomiast następnego dnia ogień wybuchł przy Łuckiej 8 - precyzuje Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola. Jak informują strażacy do środowego popołudnia nie wyjeżdżali do gaszenia pożaru tych pustostanów.

Najstarsza czynszówka na Woli

Kamienice to duże słowo - budynki nie są szczególnie okazałe, a w dodatku od wielu lat są kompletnie zaniedbane. Z zewnątrz trudno ocenić, co jest skutkiem ostatnich pożarów, a co oznaką starości, ale jedno jest pewne: budynki w końcu się zawalą.

Łucka 10 zabytkiem nie jest. - To nasz budynek, podobnie jak te pod numerami 12, 14 oraz 16. Ocenimy jego stan po pożarze i zdecydujemy, czy będzie on dodatkowo chroniony – zapowiada Gruza i dodaje, że do miejskich budynków nie ma póki co roszczeń. - Planujemy wystawić je na sprzedaż - zapowiada rzecznik dzielnicy.

Co innego Łucka 8 - to wpisana do rejestru kamienica Abrama Włodawera, najstarsza czynszówka na Woli, zbudowana jeszcze w XIX wieku. Przetrwała nawet II wojnę światową. Później mieściły się w niej mieszkania komunalne. Ale dziś nie należy już do miasta. - Została zwrócona dawnym właścicielom w 2012 roku - informuje rzecznik dzielnicy.

Konserwator zaleca, budynek się sypie

Dziś należy do "osoby fizycznej", a urzędnicy nie chcą podać jej nazwiska. – Takie informacje objęte są ochroną danych osobowych – usłyszeliśmy w Biurze Geodezji i Katastru urzędu dzielnicy Wola.

Zapowiadają natomiast kontrole. Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał już wykonanie prac zabezpieczających. Chodzi m.in. o rozebranie ścian mansardy i pokrycie papą korony murów, a także o zabezpieczenie przed deszczem części budynku nad klatką schodową. Ma się to stać do końca listopada tego roku.

Z kolei do 31 grudnia 2016 roku ustabilizowane mają być niektóre ściany, wykonana izolacja, usunięte uszkodzone elementy stropów i dachu. Mury muszą być także osuszone i odgrzybione, część elementów będzie musiała być też odtworzona.

Trudno ocenić, czy "osoba fizyczna" zamierza wypełnić te zalecenia i czy ma na to środki.

Ktoś podpala budynki?

Po serii pożarów na Łuckiej policja chce bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

- Wszczęliśmy postępowanie, którego celem jest ustalenie przyczyn pożarów w budynkach przy ul. Łuckiej. Chodzi o budynki o numerach 8, 10 i 12 – przekazała w poniedziałek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Joanna Banaszewska z wolskiej policji i dodała, że mogło tam dojść do podpalenia.

Przy Łuckiej ma być też więcej patroli policji. W kamienicach pod numerami 10 i 12 mają zostać zamurowane okna.

Sobotni pożar pustostanu przy Łuckiej

jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »