Informacje

07.03.2016 18:37 jakie zmiany czekają zagłębie biurowe?

Koniec z Mordorem.
Planują lepszy Służewiec

SERWISY:

Priorytetowa rola komunikacji miejskiej i strefa płatnego parkowania – takie zmiany ratusz przygotowuje dla zagłębia biurowego na Służewcu Przemysłowym. – Czas w końcu przestać mówić, że to Mordor. To obraźliwe dla mieszkańców i 80 tys. pracowników biur – apelują organizacje społeczne.

O planach dla Służewca Przemysłowego miasto poinformowało w poniedziałek, na konferencji prasowej. Pretekstem była prezentacja wyników ankiety przeprowadzonej wśród pracowników biurowców stojących między Woronicza, Wołoską, Rzymowskiego i Cybernetyki.

Ankieterzy pytali, w jaki sposób dojeżdżają pracownicy i co myślą o komunikacji w tym rejonie. Co ustalili?

Większość badanych dociera do pracy nie łącząc różnych środków transportu. Najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej (55 proc. w zimie  i 50 proc. latem). Drugie miejsce zajmuje samochód – 38 proc. respondentów jeździ nim zimą, a 34 procent latem. Najczęściej korzystają z ulic Sasanki i Marynarskiej.

Badanie pokazało też, że jego uczestnicy chcą zmian, przede wszystkim w komunikacji zbiorowej. Bezpośredni dojazd (bez przesiadek) z miejsca zamieszkania mógłby zmotywować 48 proc.  badanych do skorzystania ze "zbior-komu". Nieco ponad 40 procent odpowiedziało, że mogłoby dojeżdżać transportem publicznym, gdyby był mniej zatłoczony. 44 procent pytanych rozważyłoby dojazd do pracy na rowerze, gdyby było więcej ścieżek.

Koniec z Mordorem?

- Nam zależy, by jak najszybciej rozwiązać problemy komunikacyjne w tym rejonie. Komunikacja zbiorowa i infrastruktura rowerowa to powinien być priorytet dla władz – mówiła Karina Koziej z organizacji Lepszy Służewiec. To projekt skupiający cztery najważniejsze grupy społeczne działające w tym miejscu: pracowników biurowców, mieszkańców oraz najemców i właścicieli biurowców.

Jak dodała Koziej, tylko poprzez działanie da się zmienić wizerunek tego miejsca. – Należy skończyć z mówieniem o tym miejscu "Mordor". To obraźliwe zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników biurowców. Trzeba wymyślić lepsze określenie – podkreśliła działaczka.

Jakie zmiany?

Biuro Drogownictwa i Komunikacji, które przygotowało badania, ma kilka pomysłów. Ratusz zakłada, że należałoby zwiększyć liczbę wejść na peron przy przystanku kolejowym PKP Warszawa Służewiec – jedno mogłoby powstać w poziomie torów natomiast drugie, podziemne, pod ulicą Suwak.

Urzędnicy liczą też, że jeszcze w tym roku zacznie się zapowiadana przebudowa Marynarskiej i Postępu. – Nie unikniemy tego. Ale musi zostać przygotowana odpowiednia organizacja zastępcza. Tak, by kolejne dwa lata nie były komunikacyjnym Armagedonem – zaapelowała przedstawicielka Lepszego Służewca.

Miasto chce też przedłużyć ulicę Suwak aż do Cybernetyki. Urzędnicy zastanawiają się również, czy nie wprowadzić ruchu jednokierunkowego na Konstruktorskiej i Domaniewskiej. Wówczas dla autobusów mogłyby powstać na tych ulicach kontrapasy. Ratusz chciałby wprowadzić nowe przystanki i linii komunikacji publicznej.

Receptą płatne parkowanie

Kolejny krok to strefa płatnego parkowania. – To skutecznie zniechęciłoby pracowników do przyjeżdżania samochodami. Już teraz wielu najemców biurowców obniżyło ceny za parking w garażach podziemnych. To też alternatywa, nawet lepsza od parkowania na zewnątrz – powiedziała Karina Koziej.

Jak dodała, strefa musi być zaplanowana "z głową". – Powinna być na tyle rozległa, by pracownikom biur nie opłacało się zostawiać samochodów  pod blokami, by dojść do miejsca pracy – zauważa działaczka.

Ratusz zakłada, że te postulaty uda się zrealizować do 2020 roku.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »