Informacje

07.03.2016 18:37 jakie zmiany czekają zagłębie biurowe?

Koniec z Mordorem.
Planują lepszy Służewiec

SERWISY:

Priorytetowa rola komunikacji miejskiej i strefa płatnego parkowania – takie zmiany ratusz przygotowuje dla zagłębia biurowego na Służewcu Przemysłowym. – Czas w końcu przestać mówić, że to Mordor. To obraźliwe dla mieszkańców i 80 tys. pracowników biur – apelują organizacje społeczne.

O planach dla Służewca Przemysłowego miasto poinformowało w poniedziałek, na konferencji prasowej. Pretekstem była prezentacja wyników ankiety przeprowadzonej wśród pracowników biurowców stojących między Woronicza, Wołoską, Rzymowskiego i Cybernetyki.

Ankieterzy pytali, w jaki sposób dojeżdżają pracownicy i co myślą o komunikacji w tym rejonie. Co ustalili?

Większość badanych dociera do pracy nie łącząc różnych środków transportu. Najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej (55 proc. w zimie  i 50 proc. latem). Drugie miejsce zajmuje samochód – 38 proc. respondentów jeździ nim zimą, a 34 procent latem. Najczęściej korzystają z ulic Sasanki i Marynarskiej.

Badanie pokazało też, że jego uczestnicy chcą zmian, przede wszystkim w komunikacji zbiorowej. Bezpośredni dojazd (bez przesiadek) z miejsca zamieszkania mógłby zmotywować 48 proc.  badanych do skorzystania ze "zbior-komu". Nieco ponad 40 procent odpowiedziało, że mogłoby dojeżdżać transportem publicznym, gdyby był mniej zatłoczony. 44 procent pytanych rozważyłoby dojazd do pracy na rowerze, gdyby było więcej ścieżek.

Koniec z Mordorem?

- Nam zależy, by jak najszybciej rozwiązać problemy komunikacyjne w tym rejonie. Komunikacja zbiorowa i infrastruktura rowerowa to powinien być priorytet dla władz – mówiła Karina Koziej z organizacji Lepszy Służewiec. To projekt skupiający cztery najważniejsze grupy społeczne działające w tym miejscu: pracowników biurowców, mieszkańców oraz najemców i właścicieli biurowców.

Jak dodała Koziej, tylko poprzez działanie da się zmienić wizerunek tego miejsca. – Należy skończyć z mówieniem o tym miejscu "Mordor". To obraźliwe zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników biurowców. Trzeba wymyślić lepsze określenie – podkreśliła działaczka.

Jakie zmiany?

Biuro Drogownictwa i Komunikacji, które przygotowało badania, ma kilka pomysłów. Ratusz zakłada, że należałoby zwiększyć liczbę wejść na peron przy przystanku kolejowym PKP Warszawa Służewiec – jedno mogłoby powstać w poziomie torów natomiast drugie, podziemne, pod ulicą Suwak.

Urzędnicy liczą też, że jeszcze w tym roku zacznie się zapowiadana przebudowa Marynarskiej i Postępu. – Nie unikniemy tego. Ale musi zostać przygotowana odpowiednia organizacja zastępcza. Tak, by kolejne dwa lata nie były komunikacyjnym Armagedonem – zaapelowała przedstawicielka Lepszego Służewca.

Miasto chce też przedłużyć ulicę Suwak aż do Cybernetyki. Urzędnicy zastanawiają się również, czy nie wprowadzić ruchu jednokierunkowego na Konstruktorskiej i Domaniewskiej. Wówczas dla autobusów mogłyby powstać na tych ulicach kontrapasy. Ratusz chciałby wprowadzić nowe przystanki i linii komunikacji publicznej.

Receptą płatne parkowanie

Kolejny krok to strefa płatnego parkowania. – To skutecznie zniechęciłoby pracowników do przyjeżdżania samochodami. Już teraz wielu najemców biurowców obniżyło ceny za parking w garażach podziemnych. To też alternatywa, nawet lepsza od parkowania na zewnątrz – powiedziała Karina Koziej.

Jak dodała, strefa musi być zaplanowana "z głową". – Powinna być na tyle rozległa, by pracownikom biur nie opłacało się zostawiać samochodów  pod blokami, by dojść do miejsca pracy – zauważa działaczka.

Ratusz zakłada, że te postulaty uda się zrealizować do 2020 roku.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prof dr hab sgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 10:31 ~prof dr hab sgh

  Ta komunikacja zbiorowa priorytet to skróćmy linię tramwajową. Genialne! kto to wymyślił? jakoś nie widzę, żeby korposzczury się przesiadły na autobus. Oni lubią swoje wypasione samochody z klima gdzie tam będą jechać busem. A że minister w Szwajcarii może, chce i jeździ busem z uśmiechem na japie to inna sprawa. =]

 • Fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2016 08:10 ~Fff

  Może ktoś wreszcie zaplanuje przejście z wiaduktu cybernetyki na stacje SKM, żeby setki ludzi nie musiały po torowcy biegać a i od strony Okęcia pewnie ktoś przeszedłby

 • Nie jest źle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 15:09 ~Nie jest źle

  Lizak~Lizak

  Mordor to Mordor i tak już pozostanie. Powodzenia dla tych co tam pracują i mieszkają


  Nie jest źle ale pod warunkiem, że umiesz się dostosować :) samochód to jak narazie jedyna alternatywa! nie ma innej opcji :) ale trzeba podzielić godziny pracy 8 - 8:30 - 9:00 i godziny wychodzenia tak samo analogicznie :) nie stoisz, nie czekasz :)

  myślcie ludzie :D

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:29 ~antek

  Mordor ... śmieciówki... i tak można wymieniać

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:25 WARSZAWA…

  Pracownicy i pracownice "Mordoru",to niech nauczą się korzystać z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie wlepiają takim "ludziom" mandatów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:23 WARSZAWA…

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Pracownicy i pracownice "Mordów",to niech nauczą korzystać się z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie włosia takim "ludziom" mandatów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 16:44 WARSZAWA…

  Pracownicy i pracownicy "Mordów",to niech nauczą korzystać się z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie włosia takim "ludziom" mandatów.

 • emokah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 14:41 ~emokah

  Jako mieszkaniec okolicznych bloków, gdzie pod własnym domem nie można znaleźć miejsca parkingowego, chyba że po 22:00, jestem jak najbardziej za strefą.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 11:11 ~stonka

  ka pe~ka pe

  czemu nikt nie wpadnie na to aby zbudowac tam piętrowy parking - typu Parkuj i Jedz?
  Poszerzenie ulicy Marynarskiej przy Postepu to dobry pomysł ale strefa płatnego parkowania? To pójście na łatwiznę.

  Parking typu Parkuj i Jedź, jak nazwa wskazuje służy w kolejności do: zaparkowania i jechania (komunikacją miejską). Twój pomysł budowania w centrum biurowym parkingu na 400 aut nic nie zmieni w odkorkowaniu okolicy, co gorsza korki będą jeszcze większe, bo więcej niż do tej pory kierowców będzie miała możliwość postoju. Teraz brak miejsc, albo konieczność parkowania w krzakach odstrasza. Nie bez powodu Parkingi P&R buduje się na obrzeżach (ewenementem jest Marymont i Stadion) przy węzłach komunikacji zbiorowej, po to by klient zaPARKOWAŁ auto i JECHAŁ wydajną komunikacją miejską. Warunek: czas dojazdu zbiorkomem do celu musi być porównywalny z dojazdem samochodem.

 • weeekendr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 11:00 ~weeekendr  Aga ork z mordoru~Aga ork z mordoru

  Oczywiście wszędzie strefy płatnego parkowania! Jeśli zagwarantujecie mi dojazd komunikacja miejską z Domaniewskiej na ulice Skarbka z Gór do żłobka i przedszkola potem na Targowek gdzie mieszkam. Wszystko w 45 min i max z jedna przesiadka to zostawiam samochód w garażu i przesiadam sie do komunikacji miejskiej. Na chwile obecna samochód to jedyna alternatywa żeby nie jechać do pracy 1,5h razem z małymi dziećmi komunikacja miejską. Bardzo chętnie tez wynajmę parking pod pracą za 150/200 zł za miesiąc. Jednak jakoś nikt się nie wyrywa z ofertami.
  wawa00~wawa00

  Kup mieszkanie w okolicy i po sprawie, a nie narzekasz. Jak dojeżdżałem z Pragi na Bemowo do pracy przez kilka lat (samochód, rower, komunikacja) w końcu zdecydowałem się na przeprowadzkę. Nie tracę teraz czasu na dojazdy, wszystko na miejscu. Problem rozwiązany. Ale lepiej popłakać i poużalać się nad swoją niedolą.
  ksu~ksu


  Rozumiem, że mam się przeprowadzać za każdym razem gdy zmienię pracę....


  Nie od razu przeprowadzać, tylko wynajmować pokój w okolicy i oglądać bliskich w weekendy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Skrzypiące tramwaje na Targowej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »