Informacje

01.09.2017 15:58 Zobacz zwiastun

Kibice i aktorzy Teatru Żydowskiego spotkali się na jednej scenie

SERWISY:

 


Teatr Żydowski rozpocznie nadchodzący sezon mocną produkcją. W spektaklu "Kibice" Michała Buszewicza udział biorą aktorzy Teatru Żydowskiego i kibice klubu piłkarskiego. Portal tvnwarszawa.pl pierwszy pokazuje trailery spektaklu.

Za tekst i reżyserię "Kibiców" odpowiedzialny jest Michał Buszewicz. Dramaturg i dramatopisarz znany jest m.in. z tekstu do "Aktorów Żydowskich" (reż. Anna Smolar), jednego z najgłośniejszych spektakli ostatnich lat w polskim teatrze.

"Kibiców" Buszewicz napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, który odpowiada za dramaturgię.

Sceniczne spotkanie dwóch zantagonizowanych grup

Spektakl opowiada o próbie założenia grupy wsparcia kibiców żydowskich. Jak tłumaczy jego autor, "Kibice" mają formę pewnego zapisu dokumentalnego, przedstawiającego proces twórczy: od momentu spotkania się aktorów z kibicami do momentu wyjścia na scenę.

Buszewicz zwraca uwagę, że jest to "spotkanie, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej".

- Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty, mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców - powiedział reżyser.

- Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę na porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście - miasta czy kraju - podkreślił Buszewicz.

"Fikcja być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością"

Reżyser zwrócił uwagę, że ważne dla twórców, "żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń".  - W teatrze - sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania - na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością - zauważył.

W informacji o spektaklu zostało podkreślone, że kibice biorący udział w spektaklu nie są reprezentantami oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa. "Spektakl jest produkcją wyłącznie Teatru Żydowskiego i nie są wykorzystywane w nim żadne znaki zastrzeżone i towarowe" - napisano w informacji.

 

Patronat nad "Kibicami" objął Polski Związek Piłki Nożnej. Premiera spektaklu, który gościnnie prezentowany jest przez Teatr Żydowski w Nowym Teatrze w Warszawie, odbędzie się 11 września. Pozostałe spektakle 12 i 13 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »