Informacje

18.03.2017 17:44 utrudnienia

"Każdy z sędziów jest zagrożony".
Ulicami przeszedł marsz KOD-u

SERWISY:

- Po kawałku odbierają nam Polskę, po kawałku odbierają nam demokrację, po kawałku odbierają nam naszą wolność - mówił podczas sobotniej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji jego lider - Mateusz Kijowski.

- Wolne samorządy i wolne sądy to są dwa najważniejsze hasła marszu - relacjonował przed rozpoczęciem demonstracji Radomir Wit reporter TVN24, który był przed Kancelarią Premiera.

Według szacunków policji w demonstracji wzięło udział około tysiąc osób.

"Zamach na wolną Warszawę"

Zgromadzenie rozpoczęło się od przemówień. Jako pierwszy mówił Mateusz Kijowski. - Po kawałku odbierają nam Polskę, po kawałku odbierają nam demokrację, po kawałku odbierają nam naszą wolność - przekonywał.

- Rok temu z kawałkiem krzyczeliśmy: wolny sędzia i myśleliśmy o sędziach Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj okazuje się, że każdy sędzia z 10 tys. sędziów w Polsce jest zagrożony, jego niezawisłość jest zagrożona, bo stanie się urzędnikiem aparatu państwowego kierowanego przez partyjnego aparatczyka pana Ziobrę - przemawiał Kijowski.

Mówił, że samorządy - "ostatnią władzę, która pozostaje w rękach ludzi" - "też chcą nam zabrać". - Będą samorządy, ale podległe prezesowi, podległe jednej partii. A ponieważ boją się konkurencji, postanowili wyciąć wszystkich sprawdzonych, tych, którzy są dobrymi gospodarzami - twierdził Kijowski.Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) koentowała na marszu, że "szykuje się zamach na wolną Warszawę". Według niej projekt ustawy metropolitalnej przygotowany przez PiS jest po to, by "odebrać warszawiakom Warszawę". - PiS doskonale wie, że w inny sposób nie uzyska władzy w Warszawie - zaznaczyła.

Później rozpoczął się marsz. Manifestujący przeszli Traktem Królewskim na plac Zamkowy. Tam odbyły się kolejne wystąpienia.

"Władza dla samej władzy"

"Kłamali. Wciąż kłamią. Obiecywali wsłuchiwać się w głos obywateli. Tymczasem - Wojewoda Mazowiecki z nadania PiS unieważnia decyzję Rady Warszawy o referendum w sprawie Lex Sasin. Za nic mają nasze zdanie - liczy się dla nich tylko władza i zemsta. Zemsta za domniemane krzywdy. Władza dla samej władzy" - pisali członkowie KOD jeszcze przed protestem.

I dodali: obiecywali przestrzegać prawa. Łamią prawo najwyższe - Konstytucję RP.
KOD domaga się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze TK 47/15 już prawie rok. Niszczą porządek prawny RP" - oskarżali.


kz/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Brak miejsca do parkowania? Dla tych kierowców to nie problem. Postanowili swoje auta zostawić na przejściu dla pieszych. Nie przejęli się nawet bliskością... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »