Informacje

16.07.2012 13:35 "Umówiłem się z nią na dziewiątą"

Kawiarnie, dancingi, bale.
Tak bawiła się Warszawa

SERWISY:


Ponad 120 zdjęć, grafik i relacji przybliżających rozrywki przedwojennej Warszawy - kawiarnie i restauracje, dancingi i bale, premiery teatralne i kinowe czy wypoczynek na nadwiślańskich plażach będzie można zobaczyć na wystawie "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Wystawa pt. "Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" przygotowana m.in. przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy będzie czynna od wtorku w galerii plenerowej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego. Jej tytuł zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie Piętro wyżej z 1937 r.

Kawiarniane towarzystwo

Ekspozycję otwiera cytat z Przewodnika literackiego po stolicy z 1938 r. Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiającej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy.

Słowa te ilustrują fotografie m.in. cukierni L. Loursea w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu czy Jerzego Blikle w swojej cukierni na Nowym Świecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna Mała ziemiańska, gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

Uroczyste bale

Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczorną, bardziej okazałą wersją były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych środowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywających na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska.

Nocne życie toczyło się także w restauracjach i barach, gdzie nie tylko można było zjeść słynne flaki warszawskie podawane w kamiennych garnuszkach, ale także wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Tomaszem Mannem. Wielbiciele tańca mogli dać upust swojej pasji na licznych stołecznych dancingach m.in. w osławionej Adrii lub nawet na wolnym powietrzu, gdzie władze stawiały specjalne platformy z desek.

Kiepura śpiewał z balkonu

Dzięki zamieszczonym na ekspozycji fotografiom znanych warszawskich kin takich jak Europa i Apollo, teatrów - Ateneum i Morskie Oko czy rewii, zwiedzający mają także okazję przyjrzeć się innym lubianym wród mieszkańców stolicy rozrywkom. Brali w nich udział popularni w tamtym okresie artyści, tacy jak Adolf Dymsza czy Hanka Ordonówna. Warszawiacy mieli nawet okazję wysłuchania niezaplanowanego występu znanego śpiewaka Jana Kiepury z balkonu Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym.

Ekspozycję zamykają fotografie przybliżające weekendowe rozrywki mieszkańców miasta. Niezwykle oblegane były tory wyścigów konnych na Polu Mokotowskim i plaża braci Kozłowskich na Saskiej Kępie, a zimą ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej (pomiędzy ulicami Piękną a Chopina). Przez cały rok natomiast warszawiacy zażywali ruchu i umawiali się na spotkania towarzyskie na terenie Ogrodu Krasińskich, Parku Skaryszewskiego czy Lasku Bielańskiego. Do dzisiaj są one lubianym celem spacerów mieszkańców stolicy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca.

PAP//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »