Informacje

13.09.2017 15:27 w sprawie reprywatyzacji

Kaleta: ratusz ma coś do ukrycia, nie przekazuje dokumentów

SERWISY:

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy konsekwentnie próbują ukrywać ważne dokumenty w sprawie reprywatyzacji - powiedział w środę Sebastian Kaleta (PiS) z komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w stolicy.

Na środowym briefingu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości Kaleta przypomniał, że komisja weryfikacyjna od trzech miesięcy wyjaśnia aferę reprywatyzacyjną.

- By móc ją wyjaśniać potrzebujemy materiałów, które przedstawiają przebieg spraw reprywatyzacyjnych. Część z tych materiałów, jak doskonale państwo wiecie, znajduje się w ratuszu - podkreślił.

"Sytuacja absurdalna"

- Komisja zobowiązana jest do wszechstronnego badania wszystkich okoliczności związanych z reprywatyzacją, dlatego też zwraca się do miasta o różne dokumenty, które pozwolą komisji określić, czy ratusz prawidłowo funkcjonował w zakresie reprywatyzacji. Niestety ratusz nie przekazuje części dokumentów, o które wnioskuje komisja, czym łamie ustawę o komisji weryfikacyjnej - zauważył Kaleta.

Według niego mamy do czynienia z "absurdalną sytuacją", w której komisja ma informacje o dokumentach, które mogą być w ratuszu i chce je z ratusza pozyskać, a ten informuje, że takich dokumentów nie przekaże, bo według niego nie są związane z reprywatyzacją.

- Są to absurdalne twierdzenia, które pokazują, że miastu niestety nie zależy na wyjaśnieniu afery reprywatyzacyjnej. Ratusz ma coś do ukrycia, Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy konsekwentnie próbują ukrywać ważne dokumenty w sprawie reprywatyzacji - stwierdził Kaleta.

Wymienił jednocześnie zestaw dokumentów, których - jego zdaniem - urzędnicy nie chcą przekazać komisji.

- Pierwszy zestaw, którego komisja nie otrzymała od ratusza to są tak zwane metryki do postępowań administracyjnych. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego do każdych akt dołączona jest metryka postępowania, gdzie zamieszczone są wszystkie informacje na temat tego, jakie czynności w danym postępowaniu były podejmowane - podkreślił Kaleta.

"Ratusz nie powinien ukrywać niczego"

Jak dodał, druga informacja również "bulwersująca" dotyczy tego, że jednym z kluczowych elementów badania reprywatyzacji są tak zwane "spadki wakujące". Wymienił tu kuratorów spadków, "kuratorów z Karaibów" oraz wszystkie elementy, "które budzą wątpliwości zarówno komisji jak i opinii publicznej, jak również organów ścigania".

Kaleta ocenił, że miasto nie przekazując tych dokumentów zachowuje się skandalicznie. - To nie miasto, nie Hanna Gronkiewicz-Waltz decyduje o tym, jakie dokumenty są potrzebne komisji skoro komisja na podstawie artykułu 12 wnioskuje o przekazanie dokumentów organ jakim jest prezydent miasta stołecznego nie ma nic do dyskusji, powinien dokumenty przekazać - zaznaczył.

- Ratusz nie powinien ukrywać niczego przed komisją. Komisja jest powołana ku temu, by wyjaśnić reprywatyzację w Warszawie, z czym sobie pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie poradziła. Będziemy konsekwentnie wnioskować o dalsze dokumenty, które pozwolą komisji wyjaśnić konkretne sprawy w reprywatyzacji - zapewnił Kaleta.

Badają reprywatyzację

Dziewięcioosobowa komisja - pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego - od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K. oraz o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29.

Tak wyglądało ostatnie posiedzenie komisji:

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 15:17 ~bolek

  A przepraszam bardzo, Pan Minister to jakie ma kompetencje zeby prowadzic komisje w tak powaznej sprawie ;)?

 • hieronim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:39 ~hieronim

  Panie Kaleta, kiedy pan w końcu odejdzie z polityki? Bo to co Pan publicznie wygaduje, tego się już normalnie słuchać nie da

 • sinner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:32 ~sinner

  Ta cala komisja działa od czerwca a i tak nic jej się nie udało zrobić, to jest żywnie czysty przykład na marnowanie publicznych pieniędzy...

 • monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 11:49 ~monika

  Nie będą ujawniać dokumentów jakiejś komisji która nawet nie działa zgodnie z prawem!!

 • Osiłek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 11:06 ~Osiłek

  Eee tam , kpina kpinę pogania .
  Jest podejrzenie złamania prawa (popełnienia przestępstwa) w Warszawskim ratuszu na największym stołku. Ale nikt tam porządku nie zrobi, dopóki siedzi tam prezydent i mataczy.
  Zapewne teraz przez ostatnie miesiące siedzą i wypisują te metryki itd.

  Taki mamy klimat raz kasa raz układ.

 • Bielecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 10:38 ~Bielecki

  Obserwer~Obserwer

  Ciężką pracą, ludzie - dostają garba. Cwaniactwo, znajomości i złodziejstwo, to atrybuty dzięki którym, w "wolnej" Polsce made by Wałęsa, robi się prawdziwe pieniądze.


  Pierwszy milion trzeba ukraść.

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 08:39 ~Obserwer

  Ciężką pracą, ludzie - dostają garba. Cwaniactwo, znajomości i złodziejstwo, to atrybuty dzięki którym, w "wolnej" Polsce made by Wałęsa, robi się prawdziwe pieniądze.

 • Sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 08:23 ~Sebastian

  Ratusz ukrywa informację o aktywności w zakresie spadków i metryki spraw.

 • karaiby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 05:39 ~karaiby

  Jak to "nie poradziła"? Ta grupa doskonale sobie dotąd z reprywatyzacją radziła. Rozdawali sobie nieruchomości i sprzedawali tego samego dnia kumplom. Przyzwyczaili się do tego, że ogromna forsa jest dzielona w wąskiej grupie. Kilkanaście lat wystawnego życia i zasoby finansowe, które starczą na kilka pokoleń. To dowód poradzenia SOBIE.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 17:18 ~Edek

  Nie udostępniają dokumentów to będą mieli większe wyroki za utrudnianie śledztwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »