Informacje

14.09.2017 06:40 JOANNA BITNER

Jest nowa prezes Sądu Okręgowego.
Troje zastępców straciło stanowiska

SERWISY:

Sędzia Joanna Bitner została nowym prezesem warszawskiego Sądu Okręgowego. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na podstawie ogólnych zasad prawa o ustroju sądów powszechnych, po tym jak w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.

11 września upłynęła kadencja dotychczasowej prezes Sądu Okręgowego - sędzi Małgorzaty Kluziak.

- Powołanie z dniem 12 września 2017 roku pani sędzi Joanny Bitner do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nastąpiło na zasadach ogólnych z ustawy o sądach powszechnych – usłyszała PAP w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zwolnienie wiceprezesów i rezygnacja rzeczniczki

- Nie było tu żadnego dyktatu. Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat, tak samo jak kilka dni temu w przypadku Sądu Okręgowego w Szczecinie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. - Aby największy sąd w Polsce, a być może i w Europie, nie został bez osoby kierującej, natychmiast ten wakat uzupełniliśmy - dodał.

Oprócz prezes, są też nowi wiceprezesi. Na wniosek Bitner, minister sprawiedliwości powołał na tę funkcję sędziów: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza. Odwołał natomiast trzech spośród pięciu wiceprezesów sądu: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

Wśród opozycji wątpliwości budzi fakt, że trzy wiceprezes zwolniono przed upływem ich kadencji i - jak mówiła rzeczniczka Sądu Okręgowego Anna Ptaszek - bez podania przyczyny. Sama rzecznik zresztą złożyła rezygnację. Jak mówiła w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN, chodziło jej o "niesprawiedliwe potraktowanie sędziów".

- To są wieloletni sędziowie, bardzo doświadczeni. Szczególnie przykre jest to, że odwołując ich nie podano żadnego powodu. A dwie z tych osób w październiku kończą kadencję. W związku z tym nie powstrzymano się przed ich odwołaniem przed upływem kadencji, nie stawiając żadnych zarzutów - powiedziała Ptaszek.

- Wyznajemy zasadę, że prezes, skoro jest i będzie rozliczany z tego, jak kieruje jednostką, ma prawo dobrać sobie współpracowników, którzy to gwarantują. My taki wniosek zaakceptowaliśmy - dodał wiceminister Piebiak.

Kim jest nowa prezes?

Sędzia Bitner w latach 1995-97 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. W 1997 roku została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, a dwa lata później została powołana przez prezydenta na stanowisko sędziego w tym sądzie, gdzie orzekała w wydziale cywilnym.

W 2007 roku została (na swój wniosek) przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. W 2012 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Podobnie jak jeden z jej nowych zastępców - Dariusz Drajewicz.

Podobna zmiana nastąpiła kilka dni temu w Szczecinie. W poniedziałek prezesem tamtejszego Sądu Okręgowego został Maciej Strączyński. To pierwszy sędzia obejmujący prezesurę według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

O ZMIANACH W SĄDOWNICTWIE CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Epikur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:43 ~Epikur

  Aresss~Aresss

  Mnie po 20 latach pracy w sądzie za marna pensję potraktowano jeszcze gorzej ale jakoś nikogo to nie obchodziło... A nie zarabiałem po naście tys. i tez mam rodzinę na utrzymaniu.

  Co narzekasz? Ale 20 lat pracowałeś za tę kasę. Nie odpowiadało ci to trzeba było zmienić robotę. Miałeś rodzinę i chciałeś więcej zarabiać to trzeba było się ruszyć i poszukać nowej roboty a nie siedzieć w sądzie.

 • Aresss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 14:33 ~Aresss

  Mnie po 20 latach pracy w sądzie za marna pensję potraktowano jeszcze gorzej ale jakoś nikogo to nie obchodziło... A nie zarabiałem po naście tys. i tez mam rodzinę na utrzymaniu.

 • Ksiazka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:50 ~Ksiazka

  Alice~Alice

  Jesteśmy na etapie " Folwarku zwierzęcego" , a już niedługo będzie " 1984 ". Dla tych co mają problem z zaskoczeniem - Orwell

  Przeczytałeś w życiu dwie książki i już się wywyższasz piszę "dla tych co mają problem z zaskoczeniem". Robisz z ludzi idiotów, a sam wpisujesz idiotyczne komentarze...

 • fdffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:25 ~fdffff  Sebastian~Sebastian

  Upłynęła kadencja Prezesa SO w Warszawie. Powołano nowego i na wniosek tego Prezesa powołano wiceprezesów.

  Standardowa procedura,a tu krzyk.
  jjjj~jjjj


  To jeszcze zobaczysz.
  Sebastian~Sebastian

  Co zobaczę?  to że odwołani nie nastąpiła na wniosek nowego prezesa - strach się bać.

 • nowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:21 ~nowy

  Afera~Afera

  Ze standardowego powołania nowych prezesów sądów po upływie kadencji poprzedników próbuje się robić aferę.


  Czyja to wina? Gdyby PiS nie starał się przejąć sądów nikt by nawet o tym nie pomyślał

 • Sędzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:54 ~Sędzia

  Mam w rodzinie sędziego, nie jest to bynajmniej kryształowy człowiek.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:52 ~Jan

  Niech sądy służą obywatelom i naszemu państwu. Niech strzegą prawa i wyznaczają wysokie standardy życia publicznego. Niech „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej”.

 • Bez winy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:51 ~Bez winy


  pat~pat

  Nie uważam wcale, że w sądach było rewelacyjnie ale trzeba być naiwnym do kwadratu żeby myśleć, że jak PiS obsadzi stanowiska swoimi to będzie lepiej. Chyba naprawdę trzeba być ograniczonym żeby uwierzyć, że w PiS jest jakiś "lepszy sort" ludzi. Jak wszędzie są złodzieje, lenie, karierowicze itp. I jeśli głównym kluczem do wyboru takich będzie poparcie polityczne to aż strach się bać. Reforma to jest poprawianie systemu, prawa, a nie wymiana jednych kolesi na drugich.
  waw~waw

  zgadzam się z przedmówcą zamiana republiki kolesi zielonych na republikę kolesi czerwony lub czarnych

  ...
  Ksiądz pana wini, pan księdza,
  A nam prostym zewsząd nędza,....

  Jakby ksiądz pana winił, to by nie dostał grantów na różne inwestycje, ani należności z naszych podatków.

 • Prawy do lewego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:49 ~Prawy do lewego

  A jak to wygląda w świetle faktu, że Naczelnik Wszystkich Polaków ma lewą maturę ? Polska Ludowa wróciła w pełnej krasie !

 • Demo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:45 ~Demo


  pat~pat

  Nie uważam wcale, że w sądach było rewelacyjnie ale trzeba być naiwnym do kwadratu żeby myśleć, że jak PiS obsadzi stanowiska swoimi to będzie lepiej. Chyba naprawdę trzeba być ograniczonym żeby uwierzyć, że w PiS jest jakiś "lepszy sort" ludzi. Jak wszędzie są złodzieje, lenie, karierowicze itp. I jeśli głównym kluczem do wyboru takich będzie poparcie polityczne to aż strach się bać. Reforma to jest poprawianie systemu, prawa, a nie wymiana jednych kolesi na drugich.
  Xavery9Xavery9

  A jednak jest jeszcze rozsądek w tym narodzie... Szkoda, że w większości został zastąpiony rewolucyjną gorączką ideologiczną. Ale miło, że nie w całości.
  Ja bym tylko jeszcze dodał, że system budowany przez PiS czyli totalna wymiana elit na bezwarunkowo posłuszne prezesowi, sprzyja takim karierom najgorszej maści koniunkturalnych gnid i mend, powszechnie występujących w PRL'u. "Zawodowi dyrektorzy" i kariery zbudowane na donosicielstwie - to "świetlana" przyszłość Polski ?powstałej z kolan".

  Napisałeś dokładnie to co ja myślę. Brawo, Xawery !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »