Informacje

29.01.2016 20:15 przez godzinę odpowiadała na pytania

Gronkiewicz-Waltz kontra internauci. Pierwszy taki czat. O co zapytali?

SERWISY:


Zanieczyszczenie powietrza było głównym tematem pierwszego, facebookowego czatu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Internauci chcieli wiedzieć, co władze stolicy robią, aby walczyć ze smogiem. Ale różnorodność poruszanych problemów była znacznie większa.

"Stan powietrza w Warszawie jest często gorszy niż w samym Pekinie" – zauważył jeden z internautów. Zadający pytania często skarżyli się na brak strategii i bierność miasta w tej sprawie. Pisali, że problem smogu narasta, co potwierdzają alarmujące dane dla stolicy. "Nie wystarczą działania pozorne" – ostrzegali.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że sytuacja nie jest tragiczna: "W ciągu ostatnich lat jakość powietrza w Warszawie poprawiła się 2,5-krotnie". Prezydent stolicy starała się też udowodnić, że wbrew pozorom, ratusz wcale nie bagatelizuje problemu. Przypomniała o próbach ograniczania ruchu samochodowego, unowocześnieniu transportu publicznego na mniej szkodliwy dla środowiska, budowie dodatkowych parkingów "Parkuj i Jedź" i przyjęciu przez radę miasta Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. "Został powołany też nowy oddział straży miejskiej, który odpowiedzialny jest za kontrole środowiska, w tym szczególnie kontrole jakości powietrza i źródeł powstawania zanieczyszczeń" – argumentowała.

Internautów takie tłumaczenia jednak nie satysfakcjonowały. "Dlaczego nie ma darmowej komunikacji miejskiej w trakcie ataków smogu, mimo Pani obietnic z listopada?" – nie poddawał frontu radny Śródmieścia Jan Śpiewak. Pytanie pozostało jednak bez odpowiedzi.

Walka ze smogiem za pieniądze z mostu

W rozmowie nie zabrakło też jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich tygodni, czyli budowy mostu Krasińskiego. Podczas czatu ujawnili się przeciwnicy inwestycji. Powoływali się na badania Barometru Warszawskiego, z których wynika, że most nie znajduje się na liście priorytetów warszawiaków.

Jeden z internautów zaproponował, aby fundusze przeznaczone na most przeznaczyć na walkę ze smogiem. "Na nowy most ma iść 700 mln złotych, a na walkę ze smogiem 0,5 mln. Za 700 mln można by wymienić piece węglowe, które nas trują, i podłączyć mieszkania do centralnego ogrzewania. Kiedy zmienią się priorytety ratusza?" – pytał, co również pozostało bez odpowiedzi.

Problem z nielegalnym parkowaniem

Kolejnym problemem, na który internauci często zwracali uwagę jest niewłaściwe parkowanie. Skarżono się, że kierowcy zostawiają swoje samochody na chodnikach i trawnikach. Dewastują zieleń i utrudniają swobodną komunikację pieszym. "Straż Miejska nie reaguje" – pisali. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że uczuli służby porządkowe na ten problem. Nie zagwarantowała jednak, że on zniknie. "Oprócz sankcji finansowych ważna jest solidarność mieszkańców i presja społeczna. Na jeden samochód nie może przypadać jeden strażnik. Zwrócę uwagę Straży Miejskiej, że mieszkańcy domagają się zdecydowanego działania" – odpowiedziała.

Padło też pytanie o dopuszczenie motocykli na buspasy? "Poproszę Biuro Drogownictwa i Komunikacji o przeanalizowanie dopuszczenia motocykli" - odpisała prezydent Warszawy.

Gdzie oświadczenie majątkowe dyrektora?

Zainteresowanie internautów wywołało także oświadczenie majątkowe Marcina Bajko, a właściwie jego brak. Bajko jest dyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami. "Nie wydaje się Pani dziwne, że tak wysoki urzędnik decydujący o zwrotach wartych setki milionów złotych nie podpisuje sam decyzji i nie publikuje oświadczenia majątkowego?" – pytał jeden z uczestników czatu.

"Dyrektor podlega takim samym regułom jak inni. W imieniu prezydenta podpisują decyzje pracownicy upoważnieni do wydawania decyzji administracyjnych" – odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i dodała, że dyrektor podlega takim samym regułom, jak wszyscy. Przyczyny braku oświadczenia nie zostały jednak wyjaśnione.

Oprócz wymienionych tematów, internauci pytali m.in. o reprywatyzację, wycinkę drzew czy brak miejsc w stołecznych przedszkolach. Nie wszystkie pytania doczekały się odpowiedzi. "Niestety czasu zabrakło, bo spieszę się na Bal Mistrzów Sportu. Do następnego razu" – poinformowała w krótkim filmiku opublikowanym po zakończeniu czatu.

Piątkowy czat na Facebooku był pierwszym w historii ratusza tego typu spotkaniem z warszawiakami.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zamiejska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 19:37 ~zamiejska

  Ależ mnie ten decio rozśmieszył. Ma do HGW pytanie o bazar na Trockiej. Wypisuje jakieś bzdury o setkach handlarzy pozbawionych pracy i 50 tysiącach mieszkańców pozbawionych miejsca zakupów. Tam jest 100 bud, z czego połowa pusta. Szczury mają spokojne miejsce do rozmnażania się. Handlarze zebrali ogromnym wysiłkiem 2500 podpisów i to osób z różnych stron miasta. Gdzie te 50 tysięcy kupujących?
  Miasto powinno przedstawić handlarzom listę wolnych lokali użytkowych do wynajęcia i wolne miejsca na innych bazarach.To byłoby gospodarskie i racjonalne zachowanie. Jeżeli HGW wywali miliony na tymczasowy bazar, to dopiero się zacznie. Budowa tymczasowego bazaru, który kosztuje wiele milionów? To dopiero niegospodarność i to podobno za unijną forsę. Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie decio ma parking na te tłumy kupujących?

 • smutny fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 13:38 ~smutny fakt

  Chaos inwestycyjny przejawiający się zabudowywaniem pod dyktando firm deweloperskich naturalnych kanałów napowietrzających centrum miasta oraz wszelkich wolnych powierzchni - skwerów, placyków. W konsekwencji, został zablokowany naturalny proces napływu do centrum świeżego powietrza z zielonego otoczenia miasta. Jeżeli do tego dodamy stale powtarzane plany zabudowy Placu Defilad, czyli ostateczną likwidację POMPY CIEPLNEJ, która w zamyśle urbanistów projektujących odbudowę miasta miała realizować funkcję usuwania do górnych warstw atmosfery wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń wraz z powietrzem nagrzanym nad kamienną i betonową płaszczyzną Placu. Dodatkowo, wspomniane "pompowanie" w górę powietrza w centrum miasta miało (i ma nadal) za zadanie wymuszać napływ świeżego powietrza z zielonego otoczenia miasta.
  O zaśmiecaniu centrum nikomu (prócz deweloperów) do niczego (prócz ich zysków) niepotrzebnych wieżowców generujących drastyczny wzrost natężenia ruchu drogowego - już nawet w kontekście powyższego nie ma co wspominać.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 13:22 ~taka prawda

  Znalezione, jakże trafne:

  Obsesyjna likwidacja przez Ratusz (i nie dotyczy to wyłącznie obecnej ekipy HGW choć jej w głównej mierze) dużej ilości terenów zielonych oraz poza nimi setek i tysięcy drzew (vide - ul. Świętokrzyska, vide - Ogród Krasińskich) pod różnymi pretekstami jak kolidowanie z instalacjami podziemnymi czy "wycięte drzewa kolidują z założeniem urbanistycznym parku" tak jakby o jakości parku decydowała nie ilość i rodzaj drzew w nim rosnących ale to czy rosną one "pod sznureczek". A przecież to właśnie zieleń miejska ma bardzo duży udział w oczyszczaniu powietrza w mieście.

 • pieszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 19:22 ~pieszy


  Yogi~Yogi

  A kogo proponują na stanowisko prezydenta miasta ci, którzy tak mozolnie wpisują swoje oczekiwania odejścia HGW ? Ciekaw jestem, bo w ostatnich wyborach główny konkurent wystawił żenująco słabego kandydata. Zmienić tylko po to aby był "nasz" ? Wpisujecie za "srebrniki" czy z przykonania ? Chciałbym poznać wasze argumenty .
  Zasługi~Zasługi

  Nie wiem jak inni, ja wypisywał bym chętnie za srebrniki, ale, kurczę, nikt mi nie proponuje, a dużo traci, bo klawiaturę mam niezłą. Argumenty przytaczamy od lat, HGW zamiast dbać o interesy miasta, dba wyłącznie o SWOJE SPRAWY : Finanse swoje i swoich znajomych, a inne rzeczy olewa. Skraca trasy komunikacyjne, wszędzie pcha durne ścieżki rowerowe, które w zimie każe odśnieżać, zamiast chodników. W każdy weekend miasto jest nieprzejezdne, bo Hańcia organizuje kolejny maraton, utrudnia jazdę samochodów po mieście, próbuje umieścić w autobusach i tramwajach śmierdzących meneli - no, same zasługi! Chcesz więcej ?


  Święte słowa.

 • Zasługi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:59 ~Zasługi

  Yogi~Yogi

  A kogo proponują na stanowisko prezydenta miasta ci, którzy tak mozolnie wpisują swoje oczekiwania odejścia HGW ? Ciekaw jestem, bo w ostatnich wyborach główny konkurent wystawił żenująco słabego kandydata. Zmienić tylko po to aby był "nasz" ? Wpisujecie za "srebrniki" czy z przykonania ? Chciałbym poznać wasze argumenty .

  Nie wiem jak inni, ja wypisywał bym chętnie za srebrniki, ale, kurczę, nikt mi nie proponuje, a dużo traci, bo klawiaturę mam niezłą. Argumenty przytaczamy od lat, HGW zamiast dbać o interesy miasta, dba wyłącznie o SWOJE SPRAWY : Finanse swoje i swoich znajomych, a inne rzeczy olewa. Skraca trasy komunikacyjne, wszędzie pcha durne ścieżki rowerowe, które w zimie każe odśnieżać, zamiast chodników. W każdy weekend miasto jest nieprzejezdne, bo Hańcia organizuje kolejny maraton, utrudnia jazdę samochodów po mieście, próbuje umieścić w autobusach i tramwajach śmierdzących meneli - no, same zasługi! Chcesz więcej ?

 • Od sztuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:41 ~Od sztuki


  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  waw~waw

  No tak, ścieżki rowerowe.
  Najważniejsze ścieżki rowerowe!
  O miasto jest sprzątane, no nie wiemy w co całować!
  Przybywa obiektów, np donic, wyciętych drzew, Miejskiej toalety z 5 milionów i pasów na jezdni, po 1 milionie każdy!


  Trzeba mieć w głowie pytanie, ile tym razem wyniesie od sztuki stawka za wpisy wychwalające HGW. Ona też już zauważyła, że trollowanie w intrernecie to dobra propaganda.

 • mira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:26 ~mira

  jakos nie lubie tej kobiety ona nadaje sie na prezydenta jak ja na ksiedza

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 14:53 ~ddd
  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  Kamil~Kamil


  Rozum, trzeba mieć rozum.
  yet~yet


  Hahaa...
  "Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów."
  No tak, Veturilo, kaczkomaty, itp. a rodzinny interes się kręci! ;)
  Bhawo Wy!!!
  Wypiękniało~Wypiękniało

  A co trzeba mieć w głowie, żeby tak jawnie podlizywać się HGW ? Parę rzeczy zostało zrobione, nie powiem, ale rozmaite bezsensowne inwestycje, nietrafione budowy, na przykład przeróbka doskonałego ronda na zwykłe skrzyżowanie, nie dbanie o zabytki, spartolenie Świętokrzyskiej, obstawienie całego miasta ohydnymi plastikowymi donicami, a przede wszystkim niszczenie mieszkańcom każdego wolnego weekendu przez blokowanie miasta rozmaitymi imprezami - to jest głównie dorobek HGW i jej przydupasów.

  Dodam, pogrom drzew.

 • dustinsensor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 14:18 ~dustinsensor

  Też martwi nas jakość powietrza w Warszawie, dlatego budujemy własny czujnik pyłów PM10 i PM2.5, bo naszym zdaniem stacji pomiarowych jest za mało, w wielu miastach dane spływają z dużym opóźnieniem.

  http://dustinsensor.com
  http://facebook.com/dustinsensor

 • Wypiękniało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:48 ~Wypiękniało  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  Kamil~Kamil


  Rozum, trzeba mieć rozum.
  yet~yet


  Hahaa...
  "Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów."
  No tak, Veturilo, kaczkomaty, itp. a rodzinny interes się kręci! ;)
  Bhawo Wy!!!

  A co trzeba mieć w głowie, żeby tak jawnie podlizywać się HGW ? Parę rzeczy zostało zrobione, nie powiem, ale rozmaite bezsensowne inwestycje, nietrafione budowy, na przykład przeróbka doskonałego ronda na zwykłe skrzyżowanie, nie dbanie o zabytki, spartolenie Świętokrzyskiej, obstawienie całego miasta ohydnymi plastikowymi donicami, a przede wszystkim niszczenie mieszkańcom każdego wolnego weekendu przez blokowanie miasta rozmaitymi imprezami - to jest głównie dorobek HGW i jej przydupasów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »