Informacje

09.06.2015 06:45 Radni chcą zwiększyć ich liczbę

Gdzie brakuje toalet?

Tylko dziesięć ogólnodostępnych, bezpłatnych toalet znajduje się na terenie najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy Warszawy. Restauratorów nie skusiły zniżki i nie chcą otwierać WC dla przechodniów czy turystów. Radni ze Śródmieścia mają pomysł, jak rozwiązać ten problem. Chcą też stworzyć mapę istniejących punktów. My już taką przygotowaliśmy.

- Toalet brakuje przy głównych szlakach turystycznych - na Trakcie Królewskim, na Powiślu i nad samą Wisłą, gdzie - szczególnie latem - gromadzą się tłumy warszawiaków. Na palcach jednej ręki można też policzyć szalety przy placach zabaw - wylicza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Daniel Łaga, śródmiejski radny.

Jak dodaje, wielu mieszkańców Śródmieścia narzeka na przechodniów, którzy - zwłaszcza wieczorem - załatwiają swoje potrzeby "gdzie popadnie". Podobnie jest w okolicy nadwiślańskich bulwarów. - To nie jest tylko problem czysto estetyczny i turystyczny. Mieszkańcy powinni mieć swobodny dostęp do bezpłatnych toalet - podkreśla Łaga.

O tym, jak rozwiązać ten problem, przedstawiciele mieszkańców i samorządowcy rozmawiali w poniedziałek na spotkaniu dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Nie skusiły ich zniżki

Jak się okazuje, próby utworzenia ogólnodostępnej sieci toalet w lokalach użytkowych, takich jak restauracje, kawiarnie czy pizzerie, urzędnicy ze Śródmieścia podjęli już kilka lat temu. W 2014 roku prezydent Warszawy podpisała także rozporządzenie, które obniża do 10 procent czynsz najemcom, którzy zdecydowaliby się bezpłatnie udostępnić toalety w swoich lokalach turystom. Jak wynika z danych dzielnicy, o takie ulgi mogłoby się ubiegać aż 222 śródmiejskich lokali gastronomicznych. Od czasu rozpoczęcia akcji przyłączyło się do niej jedynie... pięciu najemców. Dlaczego tak mało?

- Właściciele nie wyobrażali sobie, że nagle do ich restauracji czy kawiarni wchodzi kilkudziesięcioosobowa wycieczka i staje w kolejce do toalety. Bali się, że to wystraszy ich klientów - mówi nam Łaga.

Dodaje, że nawet po odliczeniu zniżki za czynsz taki biznes dla większości najemców jest nieopłacalny. - Argumentują, że więcej muszą wydać na sprzątanie toalet. Ponadto część nie jest przystosowana do obsługiwania dużej liczby turystów - zaznacza radny.

Powrót do lat 90.

Wobec niechęci restauratorów radni wpadli więc na pomysł, aby reaktywować dawne miejskie szalety. Tak stało się już w przypadku WC na ul. Piwnej 25, którego ponowne uruchomienie kosztowało 250 tys. zł.

- Takie szalety to rozwiązania, które sprawdzały się przez lata. Mieszkańcy dobrze wiedzieli, gdzie są zlokalizowane. Jednak w latach 90. część gospodarzy zrezygnowała z ich prowadzenia, bo było to mało ekonomiczne. Chcielibyśmy reaktywować kilka takich obiektów, ale nadzór nad nimi powinno objąć miasto - tłumaczy radny i wylicza miejsca, gdzie można by ponownie otworzyć szalety: pl. Trzech Krzyży, Ogród Saski, ul. Mokotowska, ul. Piękna...

Problem niewystarczającej liczby szaletów mogłyby rozwiązać także kabiny przenośne. - Dwa takie obiekty stanęły już przy placach zabaw dla najmłodszych. Będziemy walczyć o kolejne - zapowiada Łaga.

Potrzebne mapki i piktogramy

To jednak nie koniec postulatów radnych. Chcą oni także lepszego oznaczenia miejskich szaletów.

- Wielu mieszkańców nawet nie wie, gdzie znajdują się aktualnie czynne ogólnodostępne toalety. Chcielibyśmy, aby do przestrzeni miejskiej wróciły piktogramy z oznaczeniami WC. Rozmawialiśmy także z Zarządem Transportu Miejskiego, by informacje i mapki z lokalizacjami toalet pojawiły się na przystankach - wyjaśnia radny.

Jak dodaje, ważnym elementem informacyjnym miałaby być także aktualna mapa toalet na stronie internetowej dzielnicy.

My taką mapkę już przygotowaliśmy:

Ochota już otworzyła toalety

Śródmieście nie jest pierwszą dzielnicą, która podjęła temat niewystarczającej liczby ogólnodostępnych toalet. Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w maju na Ochocie powstała sieć publicznie dostępnych, bezpłatnych toalet. Do akcji przyłączyło się instytucje kulturalne, restauracje i fundacje. W sumie naklejki "bezpłatne WC" pojawiły się w 35 miejscach.

 

Tak o powstaniu sieci bezpłatnych toalet mówiła w maju burmistrz Ochoty:

 

Gdzie brakuje ogólnodostępnych i bezpłatnych toalet? Piszcie na naszym forum!

jk/lulu


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2015 01:40 ~Monia

  W toalecie przy Placu Zamkowym 10 Pani wyzwała mnie niemalże od najgorszych i złodziei bo podeszłam z monetą 5zł i zaproponowałam, że ewentualnie mam tylko 1zł w razie problemów z resztą.
  Płatne toalety, choć mówię to niechętnie, wydają sie być koniecznością. Nie szanujemy "cudzej" własności i pracy.
  Natomiast nieprzyjazne spojrzenia i wydawanie papieru toaletowego na listki to totalna przesada!

 • Albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 09:25 ~Albert

  Tylko nie tojtoje i żadne takie małe kibelki jak w Targówku bo turyśći i ludzie z całej Polski będa mieć ze stolicy kolejny powód do śmiechu.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 12:46 ~asd

  Więcej Toi-Toi!

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 08:03 ~Ala

  To kpina z obywateli aby tak mała ilość WC znajdowała się w stolicy. Okolice Stadionu Narodowego jest jeden sracz a gdzie Rondo Waszyngtona, Rondo Wiatraczna, Gocław, Grochów, okolice Zielenieckiej i Grochowskiej, Saska Kępa, okolice Dworca Wschodniego, Szmulowizna .....

 • oto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 17:12 ~oto

  W parku na Moczydle w Warszawie stoi WC ToiToi . Już z daleka okropnie cuchnie. Są ludzie zdesperowani i potrzebują skorzystać z przybytku, ale jeszcze szybciej lądują w pobliskich krzakach z okrzykiem : TAM SIĘ NIE DA RADY …...

 • kropka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 17:04 ~kropka

  A jak ten problem jest rozwiązany w krajach europejskich? Doskonale sprawdzają się toalety w Paryżu : estetycznie i czysto. Bezpłatne toalety będą brudne, śmierdzące i szybko zdewastowane - niestety takie mamy społeczeństwo.
  Drobna opłata np. 2 zł za stały nadzór WC utrzyma standard i czystość.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 15:59 ~Warszawiak

  Powinny być wszędzie, bo wszędzie brakuje!

 • low

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 15:20 ~low

  Toalety 21 wieku super nowoczesne powinny być w Parku Łazienkowskim a nie jedna taka udostęniona przy lodziarni w opłakanym stanie sprzed 40-50 lat aż wstyd żeby turyści musieli korzystać z takiej obskurnej toalety i stać w długich kolejkach

 • Bambi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 14:46 ~Bambi

  W metrze WC czynne są tylko do 22-ej! W okolicach pl. Zbawiciela i stacji Politechnika nie ma żadnego publicznego WC, za to są tysiące ludzi często z pilną potrzebą.

 • Dzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 12:57 ~Dzik


  toalety~toalety

  Ta mapa ma braki. Bezplatne toalety sa przeciez na stacjach metra i przy ruchomych przy placu zamkowym
  jas~jas

  W metrze płaci się za skorzystanie z toalety

  Juz dawno nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »