Informacje

22.01.2016 20:23 Sztuka ponownie na deskach Teatru Polskiego

Fredro w czasach ratingów. "Dożywocie" według Bajona

SERWISY:

"Dożywocie", komedia Aleksandra Fredry o kapitale i kapitalistach, będzie ponownie grana na deskach Teatru Polskiego. W rolach głównych m.in. Krzysztof Kwiatkowski i Piotr Cyrwus. Premiera spektaklu w reżyserii Filipa Bajona - 29 stycznia.

"Dożywocie", jedną ze swoich komedii, napisał Aleksander Fredro w roku 1835. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona tego samego roku we Lwowie. Od tamtej pory widzowie mogli ją oglądać na polskich scenach w kilkunastu adaptacjach, w tym dwukrotnie na deskach warszawskiego Teatru Polskiego. W 1918 roku spektakl dla Teatru wyreżyserował Ludwik Solski, w 1996 - Andrzej Łapicki.

Birbancki, Łatka i spółka

Głównymi bohaterami komedii Fredry są hulaka Leon Birbancki (w tej roli Krzysztof Kwiatkowski) i lichwiarz Łatka - według słów odtwarzającego go aktora Jarosława Gajewskiego "finansista, właściciel lombardu i kamienicy w Śródmieściu, który obraca papierami wtórnymi, dłużnymi, których wartość szybko spada". Wykupuje on dożywotnią rentę Birbanckiego i musi się nim opiekować, aby nie stracić wpływów z jego dożywocia.

Birbancki zakochuje się w Rózi (Marta Kurzak), córce zbiedniałego Orgona (Piotr Cyrwus), o której rękę z pobudek finansowych zabiega także "przerażony życiem i pokładający całą nadzieję w pieniądzach" Łatka.

Zamążpójście córki w oczach Orgona jest transakcją, a dla Birbanckiego czymś, dla czego warto zaryzykować życie. Orgon nie chce stracić na Rózi, Łatka - na Birbanckim. Bowiem im lepiej Orgon wyda Rózię, tym więcej zyska. Jednocześnie im dłużej młodzieniec żyje, tym dłużej lichwiarz będzie utrzymywał z niego dożywocie, czyli stały procent od zdeponowanego majątku.

Filip Bajon, reżyser nowej adaptacji "Dożywocia", komedię o kapitale i kapitalistach przedstawił w wersji uwspółcześnionej. Historia częściowo dzieje się w oberży, częściowo w budynku giełdy. Aktorzy są ubrani w stroje przypominające te z I połowy XIX wieku, jak i we współczesne garnitury.

"Franków nie będzie"

Na scenie znajdują się m.in. załadowany wóz, automaty do gry oraz tablice, na których wyświetlane są aktualne kursy giełdowe. Na jednej z nich widnieją terminy, które są bezpośrednio związane ze sztuką - dożywocie, ostrygi, Rózia i zboże, na które - jak mówił reżyser - Orgon cały czas, zupełnie jak Lepper, narzeka, że tylko nasze zboże tanie. Podczas spektaklu będą krążyły pieniądze z różnych epok, jednak - jak zażartował Piotr Cyrwus - nie będzie wśród nich franków.

- Tam, gdzie u Fredry jest gęsto od ekonomii, tam jest na scenie gęsto od giełdy i pieniędzy, które rządzą światem - mówił dziennikarzom Bajon. - Fredro był świadkiem powstawania kapitalizmu, który rodził się dzięki zaborcom. Drobiazgowo, z kronikarskimi detalami opisał wszystkie operacje finansowe z tamtych czasów, gdy w miastach powstawały banki i obrót pieniądza był, sądząc po sztuce, bardzo gwałtowny - podkreślił reżyser.

W spektaklu wystąpią także: Adam Biedrzycki, Szymon Kuśmider, Krystian Modzelewski, Tomasz Brzostek i Paweł Krucz oraz, jako maklerzy - Marta Alaborska, Joanna Halinowska, Afrodyta Weselak, Tomasz Błasiak, Piotr Bajtlik, Wojciech Czerwiński i Dominika Łoś.

Autorką scenografii do spektaklu jest Anna Wunderlich, kostiumów - Dorota Roqueplo, muzyki - Michał Lorenc.

Premiera 29 stycznia. Kolejne spektakle 30 i 31 stycznia oraz 2 i 3 lutego.

PAP/kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Ściana bluzgu i nienawiści

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Rowerzyści-widma na ulicach

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Te słupki się zginają

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Pożar przy peronach na Centralnym

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: "Duda, drugi raz się nie uda"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Beton nie stężał, ktoś zdążył go zniszczyć

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Na metrze Wilanowska wciąż trwają lata 90.

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Wóz straży miejskiej jako listek figowy

Wóz straży miejskiej jako listek figowy

Strażnicy miejscy nie tylko chronią chodniki przed zaborczymi kierowcami parkującymi samochody oraz przed okupującymi sprzedawcami warzyw. Czasami podejmują akcje... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »