Informacje

16.11.2013 17:05 "Marsz dla Klimatu"

Setki ekologów na ulicach. Z centrum na Pragę przetoczyli wielki globus

SERWISY:

Blisko tysiąc osób przeszło przez stolicę w międzynarodowym "Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej". Spowodował utrudnienia w ruchu, bo trasa wiodła ze ścisłego centrum przez Stadion Narodowy, do Parku Skaryszewskiego.

O 17.00 Komenda Stołeczna Policji podała, że zakończyły się utrudnienia w ruchu w związku z marszem. Uczestnicy zgromadzenia dotarli do Parku Skaryszewskiego.

Zaczęli pod PKiN

Przed godz 14.00 z Dworca Centralnego przed Pałac Kultury i Nauki przeszła pierwsza grupa manifestujących - kilkuset ekologów z Europy, którzy przyjechali do Warszawy specjalnym pociągiem, by wziąć udział w demonstracji.

Manifestacja rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, przeszła Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na prawą stronę Wisły, pod Stadion Narodowy, gdzie obraduje szczyt ONZ, do Parku Skaryszewskiego.

Były zmiany w komunikacji.

W związku ze zgromadzeniami policja uruchomiła specjalną infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym. Informacji udzielano pod numerem 22 603-80-38.

Pokojowy marsz

Przewodnicząca zgromadzenia Ewa Sufin-Jacquemart podkreśliła, że marsz ma charakter pokojowy.

Manifestujący nieśli transparenty z hasłami: "Ogrzejcie swoje głowy, nie klimat", "Nie dla zmian klimatu", "Sprawiedliwość i pozytywna energia dla wszystkich". Skandowali: "Zmieńcie system, a nie klimat!".

Na czele pochodu toczyli dmuchany globus.

"Zatrzymać zmiany klimatyczne"

Uczestnicy chcą pokazać obradującym w Warszawie uczestnikom szczytu, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich, a ich decyzje będą mieć wpływ również na życie wielu przyszłych pokoleń. Uczestnicy domagali się znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych - sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe.

W ocenie ekologów rozwiązaniem problemów klimatycznych jest energia odnawialna, efektywność energetyczna i zmniejszanie konsumpcji. Dostosowanie społeczeństw do zmian klimatu musi też uwzględniać los pracowników sektorów gospodarki skazanych na zanikanie - deklarują organizatorzy marszu.

Ekolodzy z Polski i Europy

W manifestacji wzięli udział reprezentanci polskich organizacji ekologicznych i ruchów działających na rzecz ochrony klimatu, przeciwnicy budowy kopalń odkrywkowych, wydobycia gazu i ropy z łupków, przeciwnicy atomu, rolnicy, społecznicy i związkowcy. Z Brukseli specjalnym pociągiem przyjechali ekolodzy z zachodniej Europy, w marszu wzięli udział m.in. liderzy frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim, przywódcy ruchów społecznych z całego świata, przedstawiciele krajów grupy Globalnego Południa, m.in. z Filipin.

Na zakończenie marszu w parku Skaryszewskim zaplanowano ekologiczny Hyde Park.

Rowerem dla klimatu

Oprócz ekologów dla klimatu ulicami stolicy przejechali na miejskich rowerach również uczestnicy szczytu klimatycznego. Urzędnicy i cykliści o 11.00 spotkali się na placu Bankowym, żeby o 11.30 wyruszyć w trasę: placem Bankowym – al. Solidarności - mostem Śląsko-Dąbrowskim – al. Solidarności – ul. Jagiellońską – ul. Zamoyskiego przed Stadion Narodowy.

Szczyt klimatyczny COP-19

W dniach 11-22 listopada w Warszawie odbywa się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19 (Conferences of the Parties), której towarzyszy Spotkanie Stron Protokołu z Kyoto (CMP).

Główną siedzibą Konferencji jest specjalnie do tego przystosowany Stadion Narodowy.

Przez jedenaście dni stolica Polski gościć około 10 tysięcy osób; wśród nich czołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki.

Konferencji towarzysz kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków.

su//ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 12:07 ~rick

  "(...)sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe." Buahahaha, rzeczywiście kauny. Jeśli przez nałożenie kolejnych restrykcji chcą zatrzmać elnino i cykliczne zmiany globalnej temperatury, to nawet nie chce mi się dalej czytać tych bzdur.

 • Stop_debilom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 02:13 ~Stop_debilom

  Banda oszołomów.

 • Ninek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 21:19 ~Ninek

  Super,

  TVN 24 - PRAWIE dobrz! ale dlaczego nie pokazali polskiej organizacji Obywatele KOntrolują, ani protestujących z Żurawlowa?
  W każdym razie działo się, za mało Polaków.

 • lowobywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 17:08 ~lowobywatel

  Manifestacja na koszt i zamówienie lobby energetycznego i tych co wymyslili histerię klimatyczną z rzekomym ociepleniem.. Tak naprawdę to manifestacja w imię depopulacyjnych cełow Agendy 21

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 14:15 ~adam

  http://www.bund.net/ Niemcy "mieszają", podobno mieli wyłączyć atomówki? Kłuje ich w oczy rosnący import produktów z Polski, więc trzeba spowodować zwyżki cen polskiej energii.

 • jlekde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 13:52 ~jlekde

  Zmiany klimatu postępują szybciej niż w minionych kilku tysiacach lat. Jesteśmy świadkami coraz bardziej nasilonych zjawisk atmosferycznych, wymieniając np. zbyt szybkie i niepokojące topnienie lodowcow, tajfuny, zabijanie gatunków. Zanieczyszczenia Ziemi ogromem szkodliwych substancji np. z kopalni, elektrosmieci. Emisja różnego typu gazów cieplarnianych. Tu radykalne zmiany na rzecz ekologii powinny nastąpić nie tylko w Europie, Stanach czy (też nie "świętej") Kanadzie, ale glownie w Chinach !Oraz krajach szybko rozwijających się i Rosji. My też możemy sporo zrobić. Warszawa jest bardzo zakorkowana stolica o dość wysokim stężeniu spalin (podobnie Kraków, w ktorym korki samochodowe są dziś problemem). Mam nadzieję, że rozwiazanie problemu korków przyniesie w przyszłości w Warszawie dobre efekty.

 • nie łupkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 10:33 ~nie łupkom

  a w Żurawlowie protestują...170 dzień

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 01:22 ~adam

  @~loveandfun Twój piękny che.
  W 1965 roku Guevara walczył z "imperializmem" w Kongo i Tanzanii, stosując swoją doktrynę "totalnego terroru". Szlak bojowy socjalistycznego terrorysty znaczyły zwłoki pomordowanych kobiet i dzieci, niewinnych chłopów i przypadkowych ofiar obłąkanego nienawiścią El Commendante.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 23:28 ~Rosomak

  Jestem wykształcony, na codzień posługuję się językiem polskim a nawet niekiedy nie tylko. Czy mogę w tej sytuacji uważać się za filologa? Bo ekologiem już jestem, podlewam kwiatki w doniczce.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 23:11 ~aaaa

  W ostatnim tygodniu były dwie duże awarie tramwajów, marsz ekologów i do tego wykopki pod metro. A mieszkańcy nie mają jak poruszać się po swoim mieście. Niech wszyscy sobie maszerują gdzieś daleko, i tak telewizja ich pokaże.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »