Informacje

03.03.2016 19:30 ma stanąć w centrum miasta

Domagają się łuku triumfalnego, piszą list do wiceprezydenta


Środowiska patriotyczne zwróciły się do wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza o działania na rzeczy budowy łuku triumfalnego na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. "Impulsem do napisania listu było konsekwentne milczenie ratusza ws. dalszych prac nad doprowadzeniem do budowy pomnika" – wyjaśniają.

Temat budowy łuku pojawił się półtora roku temu. Inicjatorzy doprowadzili do kilku spotkań z przedstawicielami ratusza. Na jednym z nich wiceprezydent Jacek Wojciechowicz wskazał jako możliwa lokalizację pomnika trawnik między jezdniami ul. Marszałkowskiej na Osi Saskiej (czyli na wysokości Grobu Nieznanego Żołnierza). Spotkało się to z krytyką, dlatego potem dystansował się o tamtej deklaracji i tłumaczył, że nie oznacza ona ostatecznej decyzji.

Najpierw teren, potem konkurs

Środowiska patriotyczne naciskają, aby wywiązał się z tamtych słów. "Dotychczasowe działania władz miasta w kwestii budowy pomnika utknęły w martwym punkcie. Od październikowego spotkania z organizacjami popierającymi budowę pomnika, nie ma ze strony ratusza żadnych wiadomości. I to pomimo zapowiedzi skierowania do Rady Miasta projektu odpowiedniej uchwały przed końcem 2015. Wiemy, że sprzyja Pan Prezydent inicjatywie upamiętnienia obrońców Warszawy z 1920 roku, dlatego chcielibyśmy, aby Pan osobiście dopilnował tej sprawy" - piszą w liście otwartym do Wojciechowicza.

I proszą o doprowadzenie do przedstawienia Radzie Warszawy lokalizacji łuku, aby mogli ogłosić międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny. W zamierzeniu sygnatariuszy listu obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej wraz z odsłonięciem pomnika powinny stać się wydarzeniem na skalę europejską. "Tak jak zwycięstwo w roku 1920 odsunęło groźbę bolszewizmu nie tylko od Polski ale i od naszych sąsiadów" – argumentują.

Historycy, posłowie, działacze

Pod listem podpisali się m.in. historycy prof. Wojciech Roszkowski i prof. Andrzej Nowak, posłowie Magdalena Błeńska i Jakub Kulesza, przewodniczący rady dzielnicy Śródmieście Michał Sas, a także Tomasz Stasiak (fundacja Serenissima), Karol Rabenda (stowarzyszenia Republikanie), Michał Kalinowski (Klub Jagielloński), Sebastian Kaleta (stowarzyszenie Młodzi dla Polski), Piotr Mazurek (projekt Goń z pomnika bolszewika).

"Cały czas pracujemy"

– Fakt, że nie organizujemy spotkań nie oznacza, że nic nie robimy – odpowiada na zarzuty Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. Informuje ona, że prace nad projektem cały czas trwają. – Po spotkaniach z inicjatorami przekazaliśmy go pod opinię Rady Architektury działającej przy prezydencie miasta i pod opinię SARP – dodaje.

W przyszłym tygodniu Rada Architektury ponownie i już ostatecznie zajmie się tą koncepcją. – Zaraz po tym zaprosimy inicjatorów pomnika na ponowne spotkanie – zapowiada Agnieszka Kłąb.

b/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »