Informacje

26.09.2013 14:57 budowa pow

Dokończą budowę POW. Kosztem wylotówek

SERWISY:

- Południowa Obwodnica Warszawy zostanie dokończona kosztem odsunięcia w czasie budowy dwóch fragmentów trasy S7 - w kierunku Janek i Łomianek - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Ring warszawski ma zostać domknięty w 2019 roku.

Szef rządu wyjaśnił, że Południowa Obwodnica Warszawy jest absolutnie kluczowa i trzeba jej budowę rozpocząć jak najszybciej, co pokazały korki na ulicu Puławskiej, gdzie aktualnie kończy się ekspresówka.

Ponieważ jednak nie będzie żadnych dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe w stolicy, konieczna jest racjonalizacja. - Oznacza ona, że ktoś  będzie miał mniej i później - zaznaczył Tusk. Chodzi o budowę trasy S7 na południu i północy Warszawy. Według Tuska, opóźnienie budowy wylotówki w Jankach nie powinno być dla kierowców specjalnie uciążliwe, ponieważ gotowa już będzie trasa S8. - Natomiast odcinek wylotowy na północ przez Łomianki i tak trzeba wyznaczyć od nowa - powiedział.

Oszczędności na S7

Dodał, że z powodu braku niektórych decyzji środowiskowych, inwestycje te muszą i tak czekać. - Pieniądze z tamtych inwestycji chcemy szybko zaangażować w budowę POW - dodał Sławomir Nowak, minister transportu.

- Zaoszczędzone pieniądze z północnego przebiegu S7 Płońsk-Czosnów-Łomianki-Warszawa, plus zaoszczędzone wskutek przesunięcia w czasie realizacji inwestycji S7 od Grójca do węzła Lotnisko, pozwolą nam na sfinansowanie Południowej Obwodnicy Warszawy - powiedział minister.

Nowak poinformował też, że na początku przyszłego roku ma ruszyć pilna inwestycja po starym śladzie drogi w Łomiankach. Chodzi m.in. o budowę kładek, aby, jak mówił, wprowadzić pewne rozwiązania, które z punktu widzenia mieszkańców Łomianek poprawią komfort życia.

Kluczowa inwestycja

Minister podkreślił, że budowa obwodnicy Warszawy, choć jest droga, jest jednak inwestycją kluczową. - Z punktu widzenia rozwoju ekonomicznego, Warszawa jest kluczowym miejscem - zaznaczył.

Zgodnie z podanym na konferencji przez Nowaka harmonogramem kończenia budowy POW, pierwszy przetarg, na tunel pod Ursynowem, powinien ruszyć jeszcze w grudniu 2013 r. Minister dodał, że tunel i most powinny zostać zbudowane w latach 2015-2018, a estakada między 2016 i 2019.

Nowak zapewnił też, że budowa wschodniej obwodnicy Warszawy jest zabezpieczona finansowo. - W przypadku wschodniej obwodnicy musimy dokończyć uzgodnienia środowiskowe, rozpatrzeć protesty mieszkańców - dodał.

- Domknięcie ringu warszawskiego razem ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy planujemy na 2019 rok.  Szacujemy, że będzie to kosztować 9 mld zł - dodał minister.

Pismo do premiera

Kilka dni temu Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy napisali list do ministra transportu z apelem o dokończenie budowy POW. - Tylko pieniądze dedykowane kluczowym inwestycjom transportowym na terenie Warszawy i Mazowsza pozwolą nam skutecznie realizować te przedsięwzięcia – apelowali.

20 km POW

Na razie Południowa Obwodnica Warszawy ma 20 km. Można nią przejechać od węzła Konotopa (gdzie łączy się z trasami S8 i autostradą A2) do węzła Puławska. Docelowo trasa ma przejść tunelem pod Ursynowem, mostem nad Wisłą i połączyć się z trasami S17- Wschodnią Obwodnicą Warszawy. Dalej znów przejdzie w autostradę A2 na wschód.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE POW

wp, PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »