Informacje

23.06.2017 13:02 Budowa w 2019 roku

Dodatkowy peron, odnowione podziemia. Tak się zmieni Warszawa Zachodnia

SERWISY:


Kolejarze zapowiadają wielkie zmiany na stacji Warszawa Zachodnia. Właśnie podpisali umowę na przygotowanie projektu. Wykona go za 14 mln zł firma TorProjekt z grupy Trakcja. Przebudowa zaplanowana jest na 2019 rok.

Jak podały PKP PLK w komunikacie, nowa stacja Warszawa Zachodnia ma być bardziej funkcjonalna, pozbawiona barier architektonicznych i dobrze przygotowana do obsługi pasażerów.

Według kolejarzy projekt zakłada zmiany na stacji w obszarze obsługi pasażerów oraz w zakresie technicznym i bezpieczeństwa.

"Uwzględnia integrację komunikacji miejskiej i kolejowej, w zakresie przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych. Powstanie multimodalny węzeł komunikacyjny. Linia średnicowa będzie przystosowana do zwiększonej liczby pociągów. Stworzone zostaną nowe możliwości połączeń na linii Piaseczno - Legionowo" - napisano w komunikacie.

Zwiększenie komfortu pasażerów

- Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia wpisuje się w program poprawy dworców kolejowych. To zwiększenie komfortu pasażerów korzystających z przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych – podkreślił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. - Warszawa Zachodnia będzie dobrą wizytówką kolei na styku połączeń między wschodem a zachodem - dodał.

Jak podały PKP PLK, na stacji przebudowane zostaną istniejące perony i dobudowany jeden dodatkowy. Pasażerowie będą korzystać z hali peronowej. Całkowicie zmieni się przejście podziemne. Będzie wyższe i szersze oraz zostanie połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Przejście doświetlą świetliki umieszczone na peronach. Stacja będzie w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

- Warszawa Zachodnia jest stacją o największym ruchu pociągów pasażerskich w kraju. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie tu wzrastać - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak dodał, Zachodnia otwiera także jedną z najważniejszych inwestycji, czyli przebudowę linii średnicowej w Warszawie.

Koniec prac w 2021 roku

Projekt modernizacji stacji za ponad 14 mln zł wykona firma TorProjekt Sp. z .o.o, wyłoniona w ramach ogłoszonego wcześniej przetargu.

Prace nad dokumentacją zakończą się w pierwszym kwartale 2019 roku. W drugim kwartale natomiast planowane są prace budowlane. Zakończenie inwestycji w ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku.

Według PKP PLK szacowany koszt modernizacji stacji Warszawa Zachodnia w ramach projektu "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowanego z udziałem środków unijnych to 500 mln zł. Wysokość dofinansowania to około 80 proc.

Nowe przetargi

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Merchel, PKP PLK planują też ogłoszenie w tym roku przetargów na 6 mld zł. Dodał, że rozliczenia z wykonawcami, które w tym roku mają wynieść 5,5 mld zł, są realizowane zgodnie z założeniami.

- Do końca roku zakładamy ogłoszenie nowych przetargów na około 6 mld zł, natomiast sytuacja może być dynamiczna po 6 lipca, kiedy będzie decyzja Komisji Europejskiej dotycząca przyznanych nowych środków na projekty CEF (Connecting Europe Facility - PAP). Jeśli będzie korzystna dla nas, to przetargów będzie więcej - powiedział.

Prezes spodziewa się, że z tego instrumentu Polska może otrzymać do 4 mld zł. Dodał, że część tych środków jest uwzględniona w projektach znajdujących się w przygotowaniach i procedurach przetargowych.

- Plan (rozliczeń z wykonawcami - PAP), który mamy opracowany na ten rok, około 5,5 mln zł, jest realizowany w terminie - powiedział. Przyjęty we wrześniu 2015 roku Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 66 mld zł.

Merchel podtrzymał wcześniejsze plany PKP PLK w zakresie podpisywania nowych umów. - Od początku roku podpisaliśmy kontrakty o wartości 10 mld zł i liczymy, że do końca czerwca wartość ta wzrośnie do 11 mld zł - powiedział. - W tym roku jeszcze będzie około 10 mld zł, czyli dwadzieścia kilka miliardów będziemy mieli zakontraktowane łącznie z poprzednim rokiem - dodał.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 17:29 ~edward

  pasażer~pasażer

  Szkoda, że został osobny peron na linii do Dw. Gdańskiego. Powinien on zostać w końcu zintegrowany z pozostałymi peronami, by uniknąć "długich spacerów przesiadkowych". Wystarczy dodać jedną zwrotnicę i mamy elegancki, zintegrowany węzeł kolejowy.

  Peron do Gdańskiego będzie zintegrowany z linią piaseczyńską - i to rozwiązanie jest ze wszech miar pożądane gdyż zapewnia zachodnią kolejową obwodnicę Warszawy.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 16:17 ~Xavery

  Rower uber alles~Rower uber alles

  Zbudują ścieżki rowerowe na peronach

  E, tam. W poprzek torów stacyjnych z "sierżantami" zwalniającymi pociągi do bezpiecznej 20-tki.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:46 ~stonka

  pasażerka~pasażerka

  Przecież w 2012 roku były remontowane podziemia zachodniego....
  czy nie można raz a dobrze...?? będzie taniej...

  Koleżanko, nie myl "remontu polegającego na porządnym umyciu posadzki i pomalowaniu na biało ścian przejścia podziemnego" z "modernizacją i przebudową STACJI Kolejowej". Nie ta skala, nie ten zakres...

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:39 ~pasazer

  Brakuje wind na peronach oraz miejsc parkingowych dla samochodów.

 • niedoceniacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:33 ~niedoceniacz

  wyceniacz~wyceniacz

  14mln??? za co? może 1,4mln?


  Za wiedzę.

 • Rower uber alles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:24 ~Rower uber alles

  Zbudują ścieżki rowerowe na peronach

 • Grażyna M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 14:55 ~Grażyna M

  To jeszcze jakiś sensowny parking z darmowym postojem do 1h i będzie pięknie. Bez parkingu jest lipa.

 • pasażerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 14:06 ~pasażerka

  Przecież w 2012 roku były remontowane podziemia zachodniego....
  czy nie można raz a dobrze...?? będzie taniej...

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 13:52 ~stonka

  "Prace nad dokumentacją zakończą się w pierwszym kwartale 2019 roku. W drugim kwartale natomiast planowane są prace budowlane. Zakończenie inwestycji w ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku."
  Kwartał na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy i rozpoczęcie prac wartych pół miliarda złotych?? Panie Merchel, zapytaj Pan Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych ile średnio trwa postępowanie na roboty budowlane warte pół małej bańki.

 • wyceniacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 13:32 ~wyceniacz

  14mln??? za co? może 1,4mln?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »