Informacje

18.03.2017 10:06 W przyszłym roku

Do Ząbek na dwóch kółkach. Będzie nowa droga rowerowa i chodnik

SERWISY:

Będzie nowa droga rowerowa, która połączy Warszawę z Ząbkami. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na projekt i budowę. Inwestycja ma być zrealizowana już w przyszłym roku. Zyskają na niej również piesi.

Droga będzie kontynuacją tej, która już istnieje i kończy się w rejonie ul. Karkonoszy. ZDM zamierza zbudować kolejny trzykilometrowy odcinek wzdłuż ulicy Radzymińskiej (od ul. Karkonoszy do ul. Bystrej). Będzie on przebiegać po północno-zachodniej stronie jezdni. Jednocześnie powstanie również druga droga – wzdłuż ulicy Bystrej, prowadząca wprost do granicy z Ząbkami.

Chodnik i zieleń uliczna

Na przedsięwzięciu – jak zapewniają drogowcy – skorzystają nie tylko rowerzyści, ale też i piesi. "Na całym odcinku wzdłuż drogi dla rowerów powstanie nowy, równy chodnik. Uporządkowana zostanie także zieleń uliczna" – czytamy w komunikacie prasowym.

Wstępną koncepcję drogi rowerowej opracowano w wyniku konsultacji społecznych. Teraz ZDM szuka wykonawcy, który na ich podstawie przygotuje dokumentację, a następnie zbuduje trasę.

"Prace objęte przetargiem to I etap inwestycji. Drugi będzie obejmował odcinek od ul. Bystrej do Trasy Toruńskiej, przebiegający częściowo przez Warszawę, Ząbki i Marki. Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez te trzy miasta" – informują urzędnicy z ZDM.

Środki z funduszy unijnych

Budowa drogi jest możliwa dzięki środkom unijnym uzyskanym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekt ten ma za zadanie między innymi rozwój sieci rowerowej w aglomeracji. Co ważne – trasa do Ząbek nie jest jedyną organizowaną z tego tytułu inwestycją.

"W efekcie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz podwarszawskich gmin wybrano w konkursie do realizacji 13 projektów, dzięki którym zostanie powiększona sieć dróg rowerowych w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących ze stolicą" – informuje stołeczny ratusz.

Łącznie powstać ma około 330 kilometrów tras za blisko 340 mln zł. Dofinansowanie, które samorządy uzyskują z Unii wynosi 241 mln zł.

Dzięki ZIT tras rowerowych przybędzie też w samej Warszawie. Wzdłuż takich ulic jak Towarowa, Okopowa, Żwirki i Wigury, Powsińska, Wiertnicza, Połczyńska, Kasprzaka, Jagiellońska, Puławska czy Al. Jerozolimskie.

Od 1 marca warszawiacy mogą korzystać z rowerów Veturilo:

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Brak miejsca do parkowania? Dla tych kierowców to nie problem. Postanowili swoje auta zostawić na przejściu dla pieszych. Nie przejęli się nawet bliskością... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »