Informacje

12.05.2017 20:07 "Fakty po Faktach"

"Czuję, że mam misję".
Patryk Jaki o komisji weryfikacyjnej

SERWISY:

- Czuję, że mam misję, że ktoś w Polsce musi przewrócić sprawiedliwość – mówił w programie "Fakty po Faktach" wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Patryk Jaki był gościem Piotra Marciniaka w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim warszawskiej reprywatyzacji i komisji weryfikacyjnej, na czele której stanął wiceminister sprawiedliwości.

"Sytuacja skandaliczna"

Jaki odniósł się do słów Hanny Gronkiewicz-Waltz, która pytana przez dziennikarzy, powiedziała w piątek: uważam, że komisja jest niekonstytucyjna.

- Nie musiałbym wcale się tą komisją zajmować, gdyby pani prezydent i ratusz nie doprowadzili do sytuacji skandalicznej, w której krzywdzi się ludzi słabszych, a pomaga bogatym – odpierał wiceminister.

Skomentował też zapewnienia prezydent Warszawy o niestawieniu się przed komisją. - Nie chciałbym, żeby do takich sytuacji dochodziło. Ja zawsze pytam pani prezydent, gdzie ta komisja jest niekonstytucyjna. I tutaj brakuje odpowiedzi. Kiedy pracowaliśmy nad projektem ustawy, pytaliśmy o zdanie posłów Platformy. Pani prezydent oraz jej przedstawicieli nie było podczas wielu miesięcy prac nad komisją – mówił.

Jaki zapewnił też, że jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stanie przed komisją, nie wstrzyma to postępowania administracyjnego.

Kwestia honoru

O dzikiej reprywatyzacji Jaki powiedział: stworzono układ przestępczy, pozwolono rozwinąć skrzydła mafii, która wyrzucała z domów biednych ludzi.

Jego zdaniem prezydent Warszawy powinna honorowo podać się do dymisji. - W centrum Europy, wyrzucono kilkadziesiąt tysięcy ludzi na bruk, grupa ludzi, mafii, grup przestępczych, dorobiła się na tym gigantycznych pieniędzy. Uważam, że przesuwa się granicę tolerancji dla zachowania polityków – ocenił.

"Jestem wkurzony"

Rozmowa dotyczyła również kwestii konstytucyjności komisji weryfikacyjnej. Podważa ją Hanna Gronkiewicz-Waltz nazywając "bolszewicką". - Występuje pan w roli polityka, sędziego, prokuratora, czy wszystkiego razem? – dopytywał prowadzący program Piotr Marciniak odnosząc się do roli przewodniczącego komisji.

– My nie wchodzimy w kompetencje sądów powszechnych, prowadzimy postępowanie administracyjne. Będziemy mieli możliwość robienia wpisów do ksiąg wieczystych, taką możliwość mają szefowie urzędów skarbowych. A jeżeli my tworzymy organ państwowy administracji centralnej, co robiono wielokrotnie w III Rzeczpospolitej, to absolutnie mieści się w polskim porządku prawnym - zapewniał Patryk Jaki.

- Jestem zdenerwowany, wkurzony, że muszę poświęcać swój czas po nocach tylko dlatego, że jest grupa elity prawniczej, która się dorobiła kosztem biednych ludzi w Warszawie, którymi nikt się nie interesował - deklarował wiceminister sprawiedliwości.

"Nie możemy liczyć na niezależność Trybunału"

O komisji weryfikacyjnej w "Faktach po Faktach" mówił też rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Sprawę porównał do sytuacji z 2007 roku, kiedy powstała sejmowa komisja śledcza, która miała zbadać prywatyzację sektora bankowego od 1989 roku do 2006 roku.

- To budziło wątpliwości z zakresu skali kompetencji. Czy tak naprawdę nie powstanie organ, który będzie wybierał, jak wisienki na torcie, poszczególne spraw i wykorzystywał je do celów politycznych – komentował.

Zastrzegł jednak, że w tym przypadku zakończenie może być inne. - Trybunał Konstytucyjny mocą swojego rozstrzygnięcia ograniczył kompetencje tej komisji śledczej, która de facto nie zaczęła porządnie działać. W tym przypadku nie możemy liczyć na niezależny Trybunał Konstytucyjny - powiedział Bodnar.

RPO przypomniał, że od początku ma duże wątpliwości co do działania komisji. – Powstanie tego typu organu, który łączy w sobie rolę organu administracyjnego oraz czegoś w rodzaju komisji śledczej, z możliwością ingerowania w wyroki sądów budzi zastrzeżenia – stwierdził.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »