Informacje

16.01.2016 11:31 MINĄŁ TERMIN ZGŁASZANIA

Budżet partycypacyjny 2016
z rekordem: ponad 2600 projektów

SERWISY:


III edycja budżetu obywatelskiego pobiła już pierwszy rekord. Zgłoszono do niej około 2600 projektów. Termin minął w piątek o północy, a pomysły będą realizowane w 2017 roku. Do podziału jest 58 milionów złotych.

Swoje pomysły można było zgłaszać do piątku, na stronie internetowej i w formie papierowej w urzędach dzielnic. To dlatego dokładna liczna nie jest jeszcze znana.

- Na stronie możemy przejrzeć teraz 2 176 projektów. Wiemy jednak o kolejnych - około 450 - projektach "papierowych", których nie ma jeszcze na stronie- poinformowali urzędnicy na stronie poświęconej budżetowi.

W I edycji było ich około 2200, a w II - 2333. Już teraz wiadomo więc, że najnowsza edycja będzie rekordowa.

Czas na dyskusje

Kolejnym etapem będą dyskusje nad zgłoszonymi projektami. Każdy będzie można skomentować w internecie, będą też organizowane spotkania dyskusyjne z urzędnikami i autorami.

Projektodawcy mogą je modyfikować do 13 marca br.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 58 mln zł.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

Ważne zmiany

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich. Składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, bo już w połowie listopada ubiegłego roku. Jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów. I wreszcie w tej edycji nie będzie preselekcji - wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, trafią pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej - jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji.

W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji.

W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Viktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 17:00 ~Viktoria

  Miejsc parkingowych nigdy za wiele, szczególnie w większych miastach. W mojej Sułoszowej w zespole szkół został wybudowany kompleks sportowy, przymierzył się do tego progresssport. Na pewno obiekty sportowe są jak najbardziej na tak.

 • swszedzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 10:16 ~swszedzie

  Jest jakieś robienie miejsc parkingowych czy same leżaczki rowerki i inne zabawki dla hipsterstwa!?

 • bytg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 13:16 ~bytg

  Projekt"ZŁOTE JAJO" wymiata!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Ściana bluzgu i nienawiści

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Rowerzyści-widma na ulicach

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Te słupki się zginają

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Pożar przy peronach na Centralnym

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: "Duda, drugi raz się nie uda"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Beton nie stężał, ktoś zdążył go zniszczyć

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Na metrze Wilanowska wciąż trwają lata 90.

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Wóz straży miejskiej jako listek figowy

Wóz straży miejskiej jako listek figowy

Strażnicy miejscy nie tylko chronią chodniki przed zaborczymi kierowcami parkującymi samochody oraz przed okupującymi sprzedawcami warzyw. Czasami podejmują akcje... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »