Informacje

10.09.2011 16:22 prace w zoo

Budują dom dla piranii
i szpital dla bocianów

SERWISY:

Warszawskie zoo się rozbudowuje. Powoli spod ziemi wyłania się nowa lecznica m.in. dla kontuzjowanych bocianów. Robotnicy przygotowują też paludarium, w którym do końca roku rozgoszczą się piranie.

Północny kraniec zoo, tuż obok jednej z bram prowadzącej do ogrodu - właśnie tutaj, na uboczu powstaje ptasi azyl. Prace trwają od dwóch miesięcy, ale już widać pierwsze elementy konstrukcji. Pod koniec przyszłego roku powstanie w tym miejscu parterowy szpital dla ptaków.

"Urodzaj bocianów"

Co prawda jeden azyl już jest w środku zoo, ale wedle przepisów unijnych musi stamtąd zniknąć. - Nie może być chorych zwierząt w zoo, więc wystąpiliśmy o fundusze europejskie na wybudowanie nowego ośrodka – tłumaczy Andrzej Kruszewicz, dyrektor miejskiego ogrodu. Placówka dostała 3,2 mln zł zł - koszt całości  inwestycji to 3,7 mln zł.

Ptasi azyl to nic innego, jak szpital z salami operacyjnymi, obiekt zamknięty. - Azyl nie będzie do zwiedzania, ale wokół powstanie ścieżka edukacyjna, będzie można się dowiedzieć na czym polega praca ośrodka - wyjaśnia Kruszewicz. Do nowego ośrodka będą trafiały ptaki dzikie, które wymagają opieki. – Zarówno pisklęta, jak i kontuzjowane. W tym momencie mamy urodzaj bocianów. W lipcu trafiały do nas, te które spadały z gniazd po burzach - zaznacza Kruszewicz.

60 proc. zranionych ptaków trafia na wolność

Do budynku będą prowadziły schody od strony bramy. Strażnicy miejscy będą mogli w każdej chwili wejść do budynku po wpisaniu kodu i zostawić w specjalnym pomieszczeniu zranionego ptaka. Rocznie do Ptasiego Azylu trafia nawet 2,5 tys. ptaków, a 60 proc. jest wypuszczanych na wolność. Tuż obok powstanie ośrodek dla zwierząt z tzw. konfiskaty. - Chodzi o płazy czy gady, których celnicy nie mają gdzie przekazać, co może blokować ich pracę - wyjaśnia Kruszewicz.

Praca wre też w południowo-wschodnim narożniku ogrodu. Tam powstaje paludarium. - Czyli zbiornik wodno-lądowy. W miejscu, gdzie kiedyś była szyba oddzielająca zwiedzających od szympansów. Szympansy czasem na szybę skakały i rozrabiały - mówi dyrektor Kruszewicz.

"Żeby zwabić warszawiaków"

Jak to będzie wyglądała z perspektywy zwiedzających? Mniej więcej do połowy szyby będzie woda. - Będzie można zobaczyć arowany, płaszczki, które się bardzo dobrze rozmnażają i piranie. Planujemy też kilka niespodzianek - reklamuje Kruszewicz.

Nad powierzchnią ma być część lądowa. - Tak, jak to jest w Amazonii. Z mnóstwem roślin i kwiatów i coś żywego, co dodamy jeszcze nie wiem, myślimy o motylkach - zdradza Kruszewicz. Koszt prac, to ok. 1,5 mln zł. Paludarium gotowe będzie jeszcze w tym roku. - Zimą planujemy je pokazać, żeby zwabić warszawiaków w tym okresie do zoo - mówi Kruszewicz.

ran/ec

 

 • anik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2012 14:44 ~anik

  No i kolejny pawilon dla bicianów i innego ptacta. I to na takim ładnym terenie, gdzie mogły by się dobrze prezentowac i czuć jakies kopytne, na które ni ema miejsca w innych częściach ogrodu. No cóż niedługo w warszawskim zoo będą same bociany...

 • 1c5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2011 23:08 ~1c5

  ~Kat Cokolwiek by nie było to i tak ten teren jest za mały na zoo.

  Moim zdaniem powinno się wybudować zoo za miastem, wybudować dużo miejsc parkingowych i oczywiście ogromnym terenem pod zoo. No ale niestety wszystko kosztuje, a taka realizacja bez wątpienia pochłonęłaby z miliard złotych (wykupienie terenu, transport zwierząt, wybudowanie zoo od podstaw).

  Reklama dla zoo jest bardzo ważna. W końcu to nie jest reklama kupna pasty do zębów.

 • Kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2011 10:40 ~Kat

  Reklamować się to pan dyrektor umie. Tyle tylko, że później wychodzi tak jak rekinarium. Poszłam z dziecmi zwabiona reklamą. Nigdy jeszcze się tak nie zawiodłam. Ciasne, małe bez sensu. Podobnie jest u hipopotamów. Tu pewnie będzie podobnie. Czy nie lepiej było by na tak małej powierzchni jak ma warszawskie zoo umieścić mniej gatunków zwierząt ale tak by im nie było ciasno a zwiedzający mogli zobaczyć ich "prawie" naturalne zachowania.

 • wth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 22:04 ~wth

  Bardzo fajny facet, pamietam go sprzed kilkunasty lat z praktyk. Owszem, ma świta na punkcie ptaków, ale noc w tym złego. Ktos inny forsowałby np. kopytne lub tym podobne. W hereptarium maja świra na punkcie żółwi, co też jest ciekawe. Ogólnie, właściwy człowiek na włąściwym miejscu. A

 • ttttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 20:12 ~ttttt

  Daria mowisz o panu Kruszewiczu ze jest swietnym dyrektorem zoo? Niestety ten pan dba tylko o reklame zoo, a nie o zwierzeta.

 • Marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 19:00 ~Marta2

  Daria- będą egzotyczne motyle ? To super . Ja polecam ZOO zimą . Jest prawie pusto a przez to spacer b. ciekawy.

 • Daria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 18:46 ~Daria

  uwielbiam dr Andrzeja Kruszewicza, świetny człowiek, świetny weterynarz świetny dyrektor ZOO!!!! czekam teraz na egzotyczne motyle, które są marzeniem dyrektora :)

 • gitchlopak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 17:34 ~gitchlopak

  Bardzo fajna inwestycja. Na pewno lepsze to niż bunkier w Wilanowie.

 • janx70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 17:13 ~janx70

  Budują szpitale dla bocianów a likwidują dla niewidomych.Czegoś tu nie rozumiem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Kiedy parkował, skrzyżowanie było zamknięte. Zablokował ruch

Kiedy parkował, skrzyżowanie było zamknięte. Zablokował ruch

Kierowca granatowej alfy romeo zaparkował na zamkniętym fragmencie ulicy Popiełuszki, przy Krasińskiego. Najprawdopodobniej nie wiedział, że w sobotę ulica... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »