Informacje

10.09.2011 16:22 prace w zoo

Budują dom dla piranii
i szpital dla bocianów

SERWISY:

Warszawskie zoo się rozbudowuje. Powoli spod ziemi wyłania się nowa lecznica m.in. dla kontuzjowanych bocianów. Robotnicy przygotowują też paludarium, w którym do końca roku rozgoszczą się piranie.

Północny kraniec zoo, tuż obok jednej z bram prowadzącej do ogrodu - właśnie tutaj, na uboczu powstaje ptasi azyl. Prace trwają od dwóch miesięcy, ale już widać pierwsze elementy konstrukcji. Pod koniec przyszłego roku powstanie w tym miejscu parterowy szpital dla ptaków.

"Urodzaj bocianów"

Co prawda jeden azyl już jest w środku zoo, ale wedle przepisów unijnych musi stamtąd zniknąć. - Nie może być chorych zwierząt w zoo, więc wystąpiliśmy o fundusze europejskie na wybudowanie nowego ośrodka – tłumaczy Andrzej Kruszewicz, dyrektor miejskiego ogrodu. Placówka dostała 3,2 mln zł zł - koszt całości  inwestycji to 3,7 mln zł.

Ptasi azyl to nic innego, jak szpital z salami operacyjnymi, obiekt zamknięty. - Azyl nie będzie do zwiedzania, ale wokół powstanie ścieżka edukacyjna, będzie można się dowiedzieć na czym polega praca ośrodka - wyjaśnia Kruszewicz. Do nowego ośrodka będą trafiały ptaki dzikie, które wymagają opieki. – Zarówno pisklęta, jak i kontuzjowane. W tym momencie mamy urodzaj bocianów. W lipcu trafiały do nas, te które spadały z gniazd po burzach - zaznacza Kruszewicz.

60 proc. zranionych ptaków trafia na wolność

Do budynku będą prowadziły schody od strony bramy. Strażnicy miejscy będą mogli w każdej chwili wejść do budynku po wpisaniu kodu i zostawić w specjalnym pomieszczeniu zranionego ptaka. Rocznie do Ptasiego Azylu trafia nawet 2,5 tys. ptaków, a 60 proc. jest wypuszczanych na wolność. Tuż obok powstanie ośrodek dla zwierząt z tzw. konfiskaty. - Chodzi o płazy czy gady, których celnicy nie mają gdzie przekazać, co może blokować ich pracę - wyjaśnia Kruszewicz.

Praca wre też w południowo-wschodnim narożniku ogrodu. Tam powstaje paludarium. - Czyli zbiornik wodno-lądowy. W miejscu, gdzie kiedyś była szyba oddzielająca zwiedzających od szympansów. Szympansy czasem na szybę skakały i rozrabiały - mówi dyrektor Kruszewicz.

"Żeby zwabić warszawiaków"

Jak to będzie wyglądała z perspektywy zwiedzających? Mniej więcej do połowy szyby będzie woda. - Będzie można zobaczyć arowany, płaszczki, które się bardzo dobrze rozmnażają i piranie. Planujemy też kilka niespodzianek - reklamuje Kruszewicz.

Nad powierzchnią ma być część lądowa. - Tak, jak to jest w Amazonii. Z mnóstwem roślin i kwiatów i coś żywego, co dodamy jeszcze nie wiem, myślimy o motylkach - zdradza Kruszewicz. Koszt prac, to ok. 1,5 mln zł. Paludarium gotowe będzie jeszcze w tym roku. - Zimą planujemy je pokazać, żeby zwabić warszawiaków w tym okresie do zoo - mówi Kruszewicz.

ran/ec

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »