Informacje

03.03.2017 06:12 zastrzeżenia są też do hali

Basen gotowy, ale nikt nie pływa.
Pleśń, rdza i inne usterki

SERWISY:

Po kilkunastu latach prac basen przy Niegocińskiej jest wreszcie gotowy. Ale tylko w teorii, bo jego stan - widoczny na zdjęciach - nakazuje wpuszczenie tam raczej ekipy remontowej niż użytkowników. W rynienkach pleśń, na drabinkach rdza, w podłodze szpary.

W 2001 rok wbito pierwszą łopatę pod budowę basenu obok szkoły podstawowej numer 271 przy Niegocińskiej na Mokotowie. Ale nad inwestycją wisiało fatum. Z placu schodzili kolejni wykonawcy. Mało kto wierzył, że projekt uda się doprowadzić do końca. A jednak w 2017 roku roboty dobiegły końca. Trudno jednak mówić o "szczęśliwym finale", bo lista usterek jest długa.

Basen miał służyć głównie uczniom pobliskiej podstawówki, ale kiedy rodzice zobaczyli w jakim jest stanie zapowiedzieli, że dzieci do wody nie wpuszczą. Obiekcje mają też radni.

"Prysznic tylko w kąpielówkach"

Po oględzinach obiektu, list w tej sprawie napisali przedstawiciele rady rodziców.

"Wyniki naszych oględzin były zatrważające, stan obiektu a konkretnie jego wykonanie – w naszej ocenie –  zagraża życiu i bezpieczeństwu naszych dzieci" - napisali. O pomoc zwrócili się do dzielnicowego radnego Patryka Górskiego, który na miejscu zorganizował komisję sportu.

- Na basenie już pojawia się rdza, a jeszcze nie został oddany do użytku – mówi radny. Na zrobionych przez niego zdjęciach zobaczymy również pleśń… w rynienkach, które powinny odprowadzać wodę.

- Dodatkowo prysznic damski i męski dzielą zaledwie dwa metry. Dzieci będą się widziały nawzajem, a przypominam, że z tego obiektu będą korzystać również dorośli. Dla mnie to abstrakcja, nie ma żadnej intymności – rozkłada ręce radny. Twierdzi, że kiedy o swoich wątpliwościach opowiedział w ratuszu, usłyszał: "napisze się, że prysznic tylko w strojach kąpielowych".

Na wysłanych przez niego zdjęciach widać również, że lina oddzielająca tory umieszczona jest w dziwnym miejscu - styka się z drabinką służącą do wyjścia z wody.

Hala też ma wady

Oprócz basenu inwestycja zakładała wybudowanie hali sportowej. Tam też rodzice i radni doszukali się fuszerek.

- Bardzo dużym problemem są rozsuwane trybuny, które ulokowano zaledwie 20 centymetrów od boiska. Dodatkowo w sali gimnastycznej na podłodze są już szpary, gdy dziecko się przewróci, może dojść do poważnego zadrapania. Wykonawca twierdzi, że w czasie budowy nie było odpowiedniej wilgotności. Mnie zastanawia, dlaczego ta wilgotność nie została zachowana – krytykuje Górski.

Radny zwraca również uwagę, że kasy ulokowane są na drodze przeciwpożarowej. – Wiem, że wiele z tych usterek da się naprawić, ale to wymaga wkładów finansowych, a dzielnica nie chce już inwestować – zauważa.

"Jest bezpiecznie"

Mokotowski ratusz za basen zapłacił już ponad 18 milionów. A sam obiekt został już oficjalnie oddany szkole. - Basen nie jest jeszcze otwarty, gdyż trwają prace przygotowawcze prowadzone przez dyrekcję szkoły, zatrudnianie kadry czy zakup dodatkowego wyposażenia obiektu – informuje Teresa Rosłoń z urzędu dzielnicy.

Zapewnia, że obiekt jest bezpieczny. - Wiele zarzutów rady rodziców jest nieuzasadniona (np. parkiet w sali gimnastycznej). Natomiast odnośnie występowania wad i usterek budowlanych w obiekcie (np. pojawiające się pęknięcia ścian, czy wystąpienie rdzy na kilku elementach stalowych) został przeprowadzony przegląd budowlany w grudniu 2016 roku, w ramach obowiązującej 5-letniej gwarancji – tłumaczy.

O usuwaniu usterek dyrektor placówki Marek Hampel rozmawiać nie chce. Informuje tylko, że basen zostanie otwarty wtedy, kiedy będzie bezpieczny dla dzieci. – Podejmujemy działania, które zmierzają do tego, aby obiekt był bezpieczny. Czekamy na opinię sanepidu i straży pożarnej – zastrzega. Konkretnych terminów nie podaje.

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MŻetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 08:02 ~MŻetor

  pieniądz pieniądzem, lecz tutaj chodzi o brak konsekwencji, błąd popełnili już na wstępie projektanci, a potem tuszowanie błędów kosztem naszych pieniędzy przez radnych i prawników z urzędu, którzy nie potrafili odpowiednio sformułować umowy tak aby wykonawca generalny mógł poniósł bolesne konsekwencje, dlatego to tyle kosztuje.

  Koszt tego basenu jest wyższy o blisko 1/3 kwoty jaką Gmina powinna zapłacić.
  Dopóki nie będzie odpowiedzialności cywilnej na wyższych szczeblach to nie możemy liczyć na zmiany.
  Mało kto liczy się z publicznym pieniądzem. Taka mentalność

 • Han z solą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 17:02 ~Han z solą

  SZESNAŚCIE LAT trwała budowa i jeszcze przed otwarciem potrzebny jest remont…. Ech… czemu mnie to nie dziwi? Albo fuszera jak tu i nie tylko, albo durne blokowanie budowy jak z galerią handlową w Wilanowie i tak można wymieniać….

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:48 ~Nemo

  Mic~Mic

  Projektant -100% cena
  Wykonawca -100% cena

  Taki jest później tego efekt.
  :(
  PS>: W ogóle Polska to kraj 100%ceny -byle tanio, szybko i marnie...  Nie pisz głupot. To wszystko wynik odbioru przez przekupnych inspektorów nadzoru.

 • Wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 15:28 ~Wodnik

  To jest chyba normalne, że ludzie pod prysznicem myją się pod prysznicem, będąc w stroju kąpielowym. Co myśleli, że ludzie będą się kąpać nago tam?

  Od lat chodzę na basen w Warszawie, i nigdy nie widziałem kogokolwiek, kto by się kąpał nago.

 • Ehhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 15:12 ~Ehhh

  rizek~rizek

  To są właśnie skutki polityki pieniądza, ogłośmy przetarg i wybierzmy najtańszego wykonawcę. Polska była i jest niestety pod wieloma względami dziadowska, podobnie jest z drogami i wieloma innymi inwestycjami.

  No Własnie to jeszczasy "bezprzetargowe" były:( co najwyzej forma konkursu .. typu kto da mniej :D

 • rizek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 14:33 ~rizek

  To są właśnie skutki polityki pieniądza, ogłośmy przetarg i wybierzmy najtańszego wykonawcę. Polska była i jest niestety pod wieloma względami dziadowska, podobnie jest z drogami i wieloma innymi inwestycjami.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 12:16 ~nick

  Oto Mokotów i jego urzędnicy. W tej ekipie jest naprawdę tylko kilka osób jest "na swoim właściwym miejscu". Reszta - brak umiejętności planowania, zarządzania projektami, itp. Przecież ten basen ktoś musiał zaprojektować, a któryś urzędas odebrać... Za to zarobki podinspektorów w mokotowskiej BAiSO niezmiennie na wysokim poziomie. 5800 PLN (wzięte z oświadczenia). Skandal!

 • ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 10:29 ~ratownik

  tak tak rodzice mają racje, nie otwierajcie tego basenu a jeśli już to najlepiej spuście wodę żeby dzieci się nie potopiły i nie doszło do tragedii bo to zagraża ich bezpieczeństwu.
  a tymczasem jeździcie z dziećmi na inne baseny w warszawie bo tam jest wszystko bezpieczne

 • sasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 10:04 ~sasa

  Naprawdę uważam że sanepid ostro przesadza z odbiorami. Już na siłę doszukuje się problemów.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 09:35 ~waws

  Ogólnie w mieście jest za mało basenów. Te które są praktycznie oblegane przez lekcje pływania - młodych ludzi. Reszta się tłoczy na jednym lub dwóch torach. †o wstyd aby Warszawie nie było kilku dużych basenów np 50. Jest jeden UM nie daleko Banacha ale to za mało na takie zapotrzebowanie. Jak toś trenuje często ma problem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Mistrz parkowania przed komisariatem. Nie zainteresował policjantów

Mistrz parkowania przed komisariatem. Nie zainteresował policjantów

Przejechał radiowóz, przeszedł policjant. Honda zaparkowana w taki sposób, że ograniczała widoczność i blokowała chodnik, nie wzbudziła zainteresowania... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »