Informacje

17.03.2016 19:20 powstanie szpital na Białołęce

400 milionów na inwestycje.
Radni zmienili budżet miasta

SERWISY:

Są pieniądze na budowę szpitala na Białołęce, tuneli w Rembertowie i Wesołej oraz 30 nowych inwestycji, które będą realizowane w latach 2016-2019. Radni zadecydowali o tym na czwartkowej sesji i przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie na 2016 rok.

Najnowszą zmianą w budżecie i WPF są dodatkowe środki finansowe na budowę przychodni i szpitala na Białołęce. Decyzja została podjęta dzień przed sesją, w środę na komisji budżetowej.

Radni Warszawy zdecydowali się przeznaczyć na ten cel łącznie 40 mln złotych. Wszystko z podziałem na trzy lata. W 2016 roku przekazano na ten cel 1 mln zł, w 2017 – 15 mln zł, a w 2018 roku – 24 mln zł. – Liczymy, że w 2018 roku ten szpital będzie już gotowy – mówił Piotr Basiński, niezależny radny Białołęki.

– To wielki dzień dla naszej dzielnicy. Zabiegaliśmy o budowę tej inwestycji przez kilka lat, cieszę się, że w końcu udało się znaleźć porozumienie ponad podziałami – mówiła radna PO Agnieszka Borowska. – Chcemy, żeby była to placówka dobrze skomunikowana i innowacyjna, w której pomocy poszukiwać będą mieszkańcy całej Warszawy – dodał radny Basiński.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa szpitala na Białołęce była podstawą porozumienia koalicyjnego między Platformą Obywatelską, a trójką radnych niezależnych.

Rembertów będzie miał tunel

Kolejną ważną inwestycją, która znalazła miejsce w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest wiadukt i tunel pod przejazdem kolejowym w Rembertowie i tunel pod szynami w Wesołej. Mieszkańcy dzielnicy walczyli o te inwestycje przez kilka lat. Przychodzili na sesje i pisali liczne petycje.

Ich starania w końcu zostały docenione. W czwartek radni przeznaczyli na ten cel 61 mln zł. – To 50 proc. środków, jakie są potrzebne na tą budowę. Drugie 50 proc, zgodnie z deklaracją zostanie przekazane przez Polskie Koleje Państwowe – mówiła radna Iwona Wujastyk (PO).

Poza szpitalem i tunelem, radni przeznaczyli też środki na nowe inwestycje, które w ubiegłym tygodniu przedstawiała na konferencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Są wśród nich m.in. kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę, modernizacja pawilonu Zodiak czy remonty w Szpitalu Bielańskim.

- Te dodatkowe 400 mln zł to duży zastrzyk dla Warszawy. Wszystkie inwestycje przysłużą się poprawie życia w mieście, rozwijając komunikację, budownictwo komunalne, ochronę zdrowia i zabytków, mając także wpływ na jakość wypoczynku czy stan bezpieczeństwa - mówiła na konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ NOWYCH INWESTYCJI

Debata w sprawie zmian w budżecie i WPF trwała kilka godzin. W imieniu klubu PiS zmiany te oceniał radny Dariusz Figura. – Cieszymy się, że trafiły do WPF takie pomysły jak tunele w Rembertowie i Wesołej. Wielokrotnie o tym mówiliśmy. Łączy nas także kwestia szpitala na Białołęce czy kładka przez Wisłę – chwalił radny Figura, ale chwilę później przystąpił do krytyki. – Patronem tych zmian jest chaos, chaos na wielu płaszczyznach – stwierdził.

Wytykał brak deklaracji domknięcia obwodnicy śródmiejskiej między rondem Wiatraczna a rondem Żaba. Krytykował wydatki na budowę Trasy Krasińskiego z mostem. – 1,3 miliarda złotych na most lokalny to kwota kuriozalna. To kompletny absurd jeśli chodzi o wymiarowanie inwestycji. Trzy stacje metra na Targówek kosztują taniej – punktował.

Gdzie jest milion drzew?

Wiele ostrych słów dotyczyło także polityki miasta w sprawie zieleni, a raczej – jak przyznał radny Figura – jej braku.

– Rok temu powołaliśmy rzecznika ds. zieleni. Od tej pory nic się nie wydarzyło. Podobnie z głośnym programem "Milion drzew dla Warszawy". Nic się w tej sprawie nie dzieje, nie wydano żadnego dokumentu, o nowych drzewach nie wspominając – krytykował.

W odpowiedzi na zarzuty wiceprezydent Michał Olszewski odpowiedział krótko: - Zapewniam, że stan zieleni w Warszawie jest bardzo dobry.

Dodał też, że w ostatnich 8 latach w stolicy przybyło 200 tys. nowych drzew, powstało 25 ha parków i 100 ha lasów. – W związku z tym zarzuty, że w mieście nic w kwestii zieleni się nie robi są po prostu kłamstwem – powiedział.

Nie chcą budynku komunalnego

Inwestycją, która wywołała duże kontrowersje podczas sesji była budowa budynków komunalnych. Planowana przy ulicy Króla Maciusia w Wawrze. Mieszkańcy dzielnicy sprzeciwiają się temu pomysłowi. Podczas sesji przekonywali, że taki budynek ma duży wpływ na życie mieszkańców osiedla i jego powstanie powinno być konsultowane z lokalną społecznością.

– Nasze osiedle i tak jest gęsto zaludnione. W bezpośrednim sąsiedztwie są dwa takie budynki komunalne. Wszystkie są finansowane z podatków, które płacą okoliczni mieszkańcy – mówił Paweł Czerniak, reprezentant rady osiedla Marysin Wawerski Północ. – Nie sprzeciwiamy się budowie takich budynków w ogóle, warto jednak konsultować je z mieszkańcami – dodał.

Rząd zabrał Warszawie 200 mln

Ważnym elementem czwartkowej sesji była dyskusja wokół 200 mln złotych, które rząd planuje zabrać władzom Warszawy na wypłatę odszkodowań. Decyzja nie jest jeszcze ostateczna. – Liczymy, że ministerstwo skarbu zmieni swoje stanowisko – mówił Jarosław Jóźwiak.

Jeśli tak się jednak nie stanie, Warszawa będzie musiała wygospodarować w swoim budżecie 70 mln zł, aby wypłacić bieżące odszkodowania reprywatyzacyjne. – Przez to nie ma pieniędzy m.in. na remont Instytutu Głuchoniemych, estakad Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli i budowę szpitala jednodniowego w Ursusie. Środki na nowe 400 mln zł pozostają jednak niezagrożone – tłumaczył wiceprezydent.

– Natomiast nie wszystkie inwestycje znalazły się na liście. Gdyby nie to, że musimy 70 mln zł wygospodarować z własnych środków, nie mając potwierdzenia w sprawie informacji o 200 mln zł rządowych, moglibyśmy wprowadzić trzy dodatkowe inwestycje. Niestety nie możemy tego zrobić. Ucierpią na tym mieszkańcy – podsumował Jarosław Jóźwiak.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 20:26 ~Żwirek

  A może przedłużyć Trasę Mostu Północnego?! Osiedla na Białołęce miały by porządną drogę do cywilizacji: Płochocińska, Marywilska, Most Północny, Wisłostrada lub Bielany i dalej. Gdy na Trasie Toruńskiej jest wypadek, tak jak np. dzisiaj to wszystko wtedy stoi i nie ma żadnej alternatywy.

 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 20:18 ~Żwirek

  A może przedłużyć Trasę Mostu Północnego w kierunku na Białołękę i na Marki. Rozwiązanie takie dałoby przejazd do ulicy Marywilskiej, Płochocińskiej, Osiedli Na Białołęce i dalej do Marek, ale z drugiej (północnej) strony

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 08:24 ~pasażer

  Tyle kasy inwestycje szał ,wywiady światło fleszy a miasto nie ma na zamontowanie jednej wiaty przystankowej na ulicy Ostroroga przy Sołtyka a człowiek czekając na autobus musi moknąc na deszczu.
  Dwa światy .

 • pani_ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:09 pani_ania

  Emil potrzebuje 5 mln na operację serca, wejdz i dowiedź jakim jest świetnym chłopcem https://www.facebook.com/emilkoryczan/?fref=ts http://www.siepomaga.pl/emil

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 15:41 ~asdfg

  A dlaczego za budowę tuneli w Wesołej i Rembertowie nie płaci PKP, skoro to jej własność?
  To linia kolejowa dzieli miasto na części i utrudnia poruszanie się pieszym i kierowcom. To są ukryte koszty funkcjonowania kolei, które ekooszołomy próbują ukryć przeżycając ich likwidację na miasto.
  Kolej jest droga !!!
  Przewozi dziennie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów, ale kilkaset tysięcy (a więc dużo więcej) ma z jej powodu niedogodności: stoi dłużej w korkach, marnuje swój czas - to są koszty!

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 12:15 ~res

  Krostanadupie~Krostanadupie

  Już wiadomo dlaczego obrotowi z Białołęki

  Jaki nick, taki post.

 • qwedc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 10:41 ~qwedc

  Kładka za 30.000.000 ruch będzie raczej znikomy za to szczury będą mogły suchą nogą przechodzić i ktoś kasę do kieszeni sobie napcha przy okazji.

 • szpitalszpital

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 10:32 ~szpitalszpital

  Krostanadupie~Krostanadupie

  Już wiadomo dlaczego obrotowi z Białołęki się sprostytuowali idąc w koalicję z PO.
  Kupli ich bo HGW sypnęła kasą na szpital. Przecież to korupcja. HGW ty do więzienia trafisz za te przekręty.

  My na Ursynowie też "mamy" szpital

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 07:57 ~Tutejszy

  prowincjusz~prowincjusz

  Warszawka jest sukcesywnie ... liftingowana z sukcesem !

  Niech no prowincjusz sobie nie pozwala ! Nie ma żadnej Warszawki, jest Warszawa, a jak nie, to niech prowincjusz wraca do siebie.

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 07:28 ~szakal

  iwek~iwek

  "Zapewniam, że stan zieleni w Warszawie jest bardzo dobry."

  A ile drzew wycięto przez ostatnie 8 lat? 250 tysięcy? Czy bardziej 300 tysięcy?

  Co tak słabo. Tylko osiem lat? Zacznij liczyć od czasów Mieszka I, wyjdzie bardziej imponująco.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Skrzypiące tramwaje na Targowej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »