Informacje

26.03.2016 17:09 Petycja do ministra skarbu

120 hektarów za zamkniętą bramą. Mieszkańcy chcą otwarcia parku

SERWISY:


Park w Natolinie to blisko 120 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami. Na co dzień mieszkańcy nie mają do niego wstępu. Chcą to zmienić. Domagają się otwarcia magicznego miejsca w petycji do ministra skarbu, który jest właścicielem terenu.

"Od czasu zakończenia II wojny światowej, władze stalinowskie zamknęły park dla mieszkańców, a polityka ograniczonego dostępu jest kontynuowana do dziś, co może budzić zdumienie i nie znajduje żadnego uzasadnienia" – oburzają się podpisani pod apelem.

Park znajduje się przy ulicy Nowoursynowskiej. Otwierany jest tylko kilka razy w roku, podczas specjalnych spacerów organizowanych przez urząd dzielnicy. Te rozpoczynają się w maju i trwają do późnej jesieni. Co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Zamknięcie parku "sprzeczne z konstytucją"?

Zarządcą terenu jest Centrum Europejskie Natolin. Obecnie działa tam kuźnia kadr urzędniczych zjednoczonej Europy, czyli tzw. Kolegium Europejskie będące filią College of Europe w Brugii. Jednak właścicielem tego terenu i wszystkich znajdujących się w nim zabytków jest ministerstwo skarbu i to właśnie tam mieszkańcy Ursynowa piszą swoją petycję.

Ursynowianie nie rozumieją, dlaczego ten teren jest dla nich niedostępny. Przekonują, że powinien być otwarty każdego dnia jako miejsce rekreacji. "Może być miejscem spotkań, w którym panuje cisza pozwalająca mieszkańcom na regenerację sił" – czytamy w petycji.

Podkreślają, że otwarcie terenu nie stałoby w sprzeczności z funkcjonowaniem Kolegium Europejskiego, bo obiekty, w których ono działa usytuowane są w odrębnej części parku. "Brak dostępu do parku jest sprzeczny z konstytucyjnymi prawami obywatelskimi, prawem do swobody poruszania się na terenie kraju" – podsumowują.

Zbierają podpisy

Autorem petycji jest Piotr Barczak. Podpisy można składać przez internet. Nieco ponad tydzień po starcie całej akcji udało się ponad setkę podpisów.

W Parku Natolińskim znajdziemy m.in. XVIII-wieczny pałac Potockich, świątynię dorycką i akwedukt. Jest to jeden z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Jego inicjatorem był sam Jan III Sobieski, który urządził tu królewski zwierzyniec.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, wycieczki do parku Natolińskiego organizowane są od 2011 roku, kiedy ówczesnym władzom dzielnicy udało się porozumieć z Centrum Europejskim. Grupy wycieczkowe liczą na ogół 20 osób, a zwiedzanie trwa dwie godziny.

ZOBACZ ARCHIWALNY MATERIAŁ TVN WARSZAWA O PARKU W NATOLINIE:


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »