Informacje

26.03.2016 20:53 "to miejsce symbol"

"10 kwietnia PiS nie zwoził Polaków na Krakowskie Przedmieście"

SERWISY:


- 10 kwietnia Polacy pokazali, gdzie chcą się gromadzić. Nie poszli ani pod Belweder, ani pod urząd Rady Ministrów. Przyszli tłumnie na Krakowskie Przedmieście – mówiła w "Faktach po Faktach" Elżbieta Jakubiak przekonując, że to właściwe miejsce do obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

Zbliża się 6. rocznica katastrofy smoleńskiej, a wraz pojawia się temat oficjalnych obchodów i pomnika. W "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 dyskutowali na ten temat Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz.

Jakubiak: to miejsce-symbol

Zdaniem byłej szefowej kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krakowskie Przedmieście zawsze będzie związane z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku i jednością, która wówczas panowała. Podkreślała, że Polacy spontanicznie i tłumnie stawili się tam w dniach żałoby, dlatego dziś jest to "miejsce-symbol".

- Nikt Polaków tam nie zwoził. Ani PiS, ani kancelaria prezydenta. Stawiliśmy się tam jako obywatele, spontanicznie - mówiła.

Na pytanie, czy lepszym miejscem na obchody nie są Powązki, gdzie pochowana jest duża część ofiar katastrofy, Jakubiak odpowiedziała zdecydowanie: Powązki to miejsce, gdzie chodzimy 1 listopada. Rocznicę chcemy obchodzić w sposób symboliczny i Krakowskie Przedmieście jest najlepszym do tego miejscem.

Uznała, że to dobrze, że uroczystości rocznicowe będą miały charakter państwowy. - Pierwszy raz po sześciu latach. I odbędą się w tych miejscach, w których my jako obywatele spodziewaliśmy się, że będą odbywały się odbywały - zauważyła.

Kalisz: zawłaszczone przez PiS

Z opinią Jakubiak nie zgadzał się Ryszard Kalisz. Przyznał też otwarcie, że 10 kwietnia nie pojawi się przed Pałacem Prezydenckim. Jego zdaniem, ten dzień i to właśnie miejsce zostały "politycznie zawłaszczone przez PiS".

Jak przyznał, nie wybiera się 10 kwietnia na Krakowskie Przedmieście, a odwiedzili groby swoich przyjaciół: Jerzego Szamajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i innych.

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło program oficjalnych obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci.

Po południu, o godzinie 16.50 swoje przemówienie wygłosi na Krakowskim Przedmieściu prezydent Andrzej Duda. Bezpośrednio po nim nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie publiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 15:17 ~Gość

  Przed ZUSem też postawcie pomnik ubogiego emeryta.

 • Stary Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 12:23 ~Stary Warszawiak

  Byłem 10 kwietnia 2010 r. na Krakowskim Przedmieściu, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Jestem jednak przeciwny obeliskom, pomnikom itp. dalszym upamiętnianiom katastrofy. Wystarczą słusznie Powązki i niestety Wawel. Teraz tylko wspomnienie w duszy, a nie cyrki i przedstawienia przed Pałacem Namiestnikowskim.

 • maurycy 1953

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 11:59 ~maurycy 1953

  Gdyby chociaż jedna komórka była sprawna wiedzialaby że Ci ludzie spotkali się tam nie dla pierwszego miernoty tylko wyrazić żal z powodu tragedii A może inaczej jeśli juz- Pod oknami jednego z winowajcow tej tragedii -można także założyć -proszę po polemizować z taką wersją

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 09:46 ~Yogi

  Zła wiadomość dla Pani Jakubiak jest taka, ze 10 kwietnia 2010 na Krakowskim Przedmieściu był rownież najgorszy sort tylko głupi ślepy szalony klincz PiS - PO rozwalił tę jedność

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 08:44 ~Grzegorz

  Wawel został zbezczeszczony a teraz chcą PiSiory zbezcześcić Trakt Królewski :-(

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 22:34 ~gość

  Normalny~Normalny

  Polacy składali kwiaty , modlili się w wielu miejscach Warszawy i pod ambasadami i nikt tam nie chce budować żadnych instalacji czy budowli i pomników . Największemu Polakowi w dziejach Polski - Świętemu Janowi Pawłowi II - do tej pory nikt nie postawił pomnika chociaż setki tysięcy warszawiaków zbierało się na ulicach Warszawy i nikt nie ma prawa do żadnego pomnika póki Święty Jan Paweł II nie otrzyma go .

  Przecież JP2 postawiono jeszcze za życia niejeden pomnik i nazwano niejedną ulicę...

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 16:58 ~olek

  Ten pomnik na Krakowskim Przedmiesciu to bedzie prywata PIS-u.Czy pani Jakubiak walczac o postawienie pomnika chce zrekompesowac swja wine za to cosie stalo? Kobieta z takimi kwalifikacjami nadaje sie co najwyzej na soltysa wioski z ktorej pochodzi.

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 13:37 ~szakal

  Pani Jakubiak jest osobiście odpowiedzialna za bałagan w kancelarii prezydenta, który spowodował tę katastrofę. Lepiej więc, żeby nie podskakiwała.

 • bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 11:47 ~bogdan

  Pewnie że nie zwoził, wystarczyło, że rydzyk powiedział żeby tam poszli i jak na autopilocie polecieli.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 11:05 ~Normalny

  Polacy składali kwiaty , modlili się w wielu miejscach Warszawy i pod ambasadami i nikt tam nie chce budować żadnych instalacji czy budowli i pomników . Największemu Polakowi w dziejach Polski - Świętemu Janowi Pawłowi II - do tej pory nikt nie postawił pomnika chociaż setki tysięcy warszawiaków zbierało się na ulicach Warszawy i nikt nie ma prawa do żadnego pomnika póki Święty Jan Paweł II nie otrzyma go .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Skrzypiące tramwaje na Targowej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »